Zaujímavé investičné príležitosti v Afrike Ako-investovat.sk .


Afrika je najrýchlejšie sa rozvíjajúci kontinent, ktorý v sebe stále skrýva veľa zaujímavých investičných príležitostí. Väčšina afrických krajín má silný ekonomický rast ešte len pred sebou. Krajiny naprieč Afrikou sa medzi sebou výrazne líšia, či už je to veľkosťou a zložením populácie, podnebím, náboženstvom, nerastným bohatstvom a orientáciou ekonomík, ale aj mierou korupcie a vládnymi politikami.

 

Africký kontinent

Podľa analýzy MMF z apríla 2016, v roku 2021 len oblasť južnej (7,4%) a juhovýchodnej Ázie (5,4%) bude dosahovať vyšší ročný rast HDP ako africký kontinent (4,8%). Ťahúňom Afriky sa stane hlavne jej sub-saharská časť (4,9%). Potenciál tohto kontinentu je obrovský a pri dostatočne dlhom investičnom horizonte môže investor rátať so zaujímavým zhodnotením jeho investície.

Zdroj: www.imf.org

 

Africký potenciál sa skrýva okrem obrovského prírodného bohatstva a ťažby surovín (hlavne ropy, plynu, zlata, diamantov ale aj medi a iných minerálov) aj v investíciách do stále nerozvinutej infraštruktúry, energetiky, zdravotnej starostlivosti, informačných technológií, priemyslu a výroby, telekomunikácií ale aj oblastí ako napr. poľnohospodárstvo a turizmus.

 

Vďaka pomaly sa rozširujúcej strednej vrstve obyvateľstva a zvyšujúcej sa životnej úrovni je obrovský potenciál aj v sektore služieb. Afrika má najmladšiu populáciu zo všetkých kontinentov. Podľa odhadov OSN z roku 2012 by sa do roku 2050 mala populácia Afriky viac ako zdvojnásobiť z 1,1 miliardy na 2,4 miliardy, čo bude predstavovať aj obrovský nárast pracovnej a kúpnej sily.

 

Rozdelenie Afriky na krajiny, ktoré disponujú veľkým prírodným bohatstvom a tie bez prírodných zdrojov, poskytuje predstavu, ktoré krajiny by mali aj v budúcnosti dosahovať vyšší hospodársky rast. Väčšina afrických ekonomík je exportne orientovaných. Podľa Svetovej banky v sub-saharskej časti kontinentu v rokoch 2010 – 2014 tvoril export minerálov, kovov a palív až 62% celkového exportu regiónu. Pokles cien komodít má preto veľmi negatívny vplyv na rozpočtovú politiku jednotlivých krajín. Stabilné ceny komodít sú preto kľúčové. Z pohľadu HDP nie je prekvapením, že najväčšie ekonomiky Afriky sú zároveň aj najväčší exportéri komodít. Najväčšou ekonomikou je Nigéria, nasledujú Egypt, Juhoafrická republika, Alžírsko, Angola a Maroko. Nízke ceny ropy najväčším africkým producentom Nigérii, Angole a Alžírsku aktuálne spôsobujú ťažkosti. Alžírsko je okrem ropy aj významným producentom plynu. Globálnym hráčom v produkcii plynu je aj Egypt. V prípade Zambie a Demokratickej republiky Kongo je to zase závislosť na cenách medi, ktorá za posledných 5 rokov zaznamenala výrazný pokles. Medzi najväčších svetových producentov zlata zase patria Juhoafrická republika a Ghana. 4 zo 6 najväčších producentov diamantov sú z Afriky, z nich Botswana je druhým najväčším.

 

Ďalším významným zdrojom zamestnanosti a príjmov niektorých afrických krajín je turizmus. Počet turistov každoročne narastá, výraznejšiemu rozmachu turizmu však stále bráni nedostatočná infraštruktúra a nerozvinuté služby. Bezpečnosť v niektorých regiónoch sa v posledných rokoch zhoršila. Z najnavštevovanejších afrických destinácií to pocítil najviac Egypt. Podľa reportu United Nations World Tourism Organization (UNWTO), v roku 2014 navštívilo Afriku 65,3 milióna turistov, čo však z celosvetového pohľadu predstavovalo len 5,8% všetkých turistických ciest v roku 2014. Najviac, 10 miliónov turistov navštívilo Maroko, nasledované Egyptom, Juhoafrickou republikou a Tuniskom. UNWTO predpovedá, že v najbližších rokoch sa medzi najžiadanejšie turistické destinácie zaradia aj Alžírsko, Mozambik a Keňa.

 

Stále silne exportná orientácia kontinentu však znamená, že na celkový hospodársky rast majú veľký vplyv aj ekonomické problémy obchodných partnerov, napr. spomaľovanie čínskej ekonomiky. Dôležitý pre hospodársky rast je aj stabilný vývoj kurzov domácich mien voči doláru.

 

Afrika sa bude musieť, tak ako aj zvyšok sveta vysporiadať tiež s problémom klimatických zmien, ktoré  v niektorých afrických regiónoch spôsobujú problémy už dnes. Z vnútropolitických rizík je to hlavne politická nestabilita a napätia v niektorých afrických regiónoch. Stabilné dodávky elektrickej energie sú problémom nielen v menej rozvinutých oblastiach Afriky. Krajiny by sa mali zamerať aj na odstránenie vysokej miery korupcie, chudoby a nezamestnanosti, nízkej úrovne zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a iných oblastí. Znižovanie chudoby je kľúčom k vyššiemu hospodárskemu rastu. Podľa Svetovej banky, od roku 1990 klesla úroveň extrémnej chudoby z 57% na 43% v roku 2012. Je to pokrok, ale pred Afrikou je stále dlhá cesta. Zvýšenie úrovne zdravotnej starostlivosti zase napomôže v prevencii pred veľkými pandémiami, ako napr. nedávna Ebola.

 

Z pohľadu priamych zahraničných investícií v Afrike je najväčším investorom Francúzsko a s odstupom nasledujú Grécko, USA a Čína. Tieto investície smerujú hlavne do Egypta, Angoly, Nigérie a Mozambiku. Zahraničný investori sa zameriavajú hlavne na oblasti výroby, ťažby a výstavby v sektoroch energetiky a realít.

     

     

Zdroj: www.fdiintelligence.com

 

V druhej časti článku sa bližšie pozrieme na to, aké investičné možnosti Afrika ponúka drobným investorom na Slovensku prostredníctvom podielových fondov.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (5)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)