Ostane Veľká Británia v EÚ? Banky veria, že áno Ako-investovat.sk .


Ostáva nám už ani nie jeden mesiac do konania mimoriadne dôležitého referenda o vystúpení alebo zotrvaní Veľkej Británie v Európskej únii. Referendum je na programe 23. júna a s každým ďalším dňom sa bude napätie čoraz viac stupňovať. Medzi novinovými a webovými článkami bude počet správ o tzv. Brexite len a len stúpať. Bloomberg už dokonca vyhradil jednu celú sekciu správam, ktoré sa týkajú blížiaceho sa referenda. Je táto udalosť naozaj taká dôležitá alebo ide o zbytočné preháňanie zo strany médií a politikov?

 

Faktom je, že ide naozaj o bezprecedentnú udalosť, ktorá v dejinách Európskej únie nemá obdobu. Nikdy doteraz nebol spoločný európsky projekt v takej kríze, ako je tomu dnes. Rozhodovanie voličov tak prichádza naozaj v ťažkej dobe. Hlasy na vystúpenie z EÚ sú veľmi silné a blížia sa k tým, čo presadzujú zotrvanie.

Budúcnosť Európskej únie

Najdôležitejšou otázkou, ktorú si musíme položiť je, čo by prípadné vystúpenie Veľkej Británie mohlo pre EÚ znamenať. Na toto nevie nikto spoľahlivo odpovedať a tak môžeme len odhadovať a predpovedať. Jednoznačne by išlo o krok, ktorý by mohol naštartovať rozpad Európskej únie. Nedôvera Britov by sa pravdepodobne preniesla aj medzi ďalšie národy, ktoré by mohli ísť rovnakou cestou referend a to by znamenalo koniec spoločnej Európy. Už či by to bolo dobre alebo nie, nech si každý urobí názor sám.

 

Kto si jednoznačne odchod Veľkej Británie z EÚ neželá sú veľké svetové banky a finančné centrá. Potenciálne veľké turbulencie na trhoch a aj prípadné krachy určite nie sú v záujme najväčších svetových finančných mocností. Inštitúcie, ktoré majú v investičných nástrojoch nemalé sumy peňazí budú jednoznačne za zachovanie status-quo a vyhnutie sa tým zbytočným problémom. Médiami dokonca prebehla informácia, že guvernér Bank of England Mark Carney má mať eminentný záujem na zotrvaní Veľkej Británie v EÚ práve kvôli jednej z najväčších svetových bánk – Goldman Sachs. Či už majú Goldmani veľké pozície v libre, dlhopisoch alebo v niečom inom, ich záujem je jasný.

 

Ako odhadujú prípadný Brexit a vplyv na libru najväčšie svetové banky?

Deutsche Bank – celkový výhľad smeruje k zotrvaniu Veľkej Británie v EÚ. Libra by mala po vyhlásení pozitívnych výsledkov vyskočiť hore, avšak celkový ekonomický vývoj indikuje skôr pokles libry voči ostatným menám.

 

Societe Generele – francúzsky gigant predpovedá 45% pravdepodobnosť vystúpenia. Ide o najvyššie číslo spomedzi hlavných svetových bánk. GBP/USD vidí pod 1,30 eur voči doláru by sa mohlo dostať pod paritu.

 

Bank of America Merrill Lynch – očakáva oslabovanie libry voči ostatným menám počas najbližších dní pred samotným referendom. Dôvodom budú zvyšujúce sa obavy a nejasné otázky okolo prípadného odchodu.

 

JP Morgan – podľa tejto banky budú na vývoj libry a aj na samotné referendum kľúčové hlavné ekonomické ukazovatele, ktoré budú zverejňované. Ak by Británia vystúpila, očakáva 10% prepad v páre GBP/USD.

 

Nomura – veľká japonská banka očakáva Brexit s 25% pravedobnosťou. Každopádne čaká na ďalšie kroky britskej centrálnej banky, ktorá by podľa ich odhadu mohla urobiť ďalšie kroky v stimulácii ekonomickej aktivity.

 

Credit Suisse – očakáva zotrvanie Veľkej Británie v EÚ a dokonca odporúča nakupovať britský akciový index FTSE 100.

 

Banky tak majú vo svojich názoroch jasno. Podľa ich vyjadrení nie je Brexit veľmi pravdepodobný. Je to však reálny stav alebo je to už skôr ovplyvňovanie, či dokonca až vytváranie verejnej mienky? Prieskumy hovoria o čoraz väčšej podpore zotrvania v EÚ, avšak ako aj z našich domácich podmienok vieme, prieskumy sa môžu mýliť a neraz sa mýlia naozaj zásadným spôsobom. Osobne si myslím, že Veľká Británia v EÚ ostane, ale nebude to vôbec také jednoznačné. Silnejúce tendencie za samostatné suverénne štáty sú badateľné naprieč celou Európou. S blížiacim sa dátumom konania referenda sa bude napätie zvyšovať a volatilita na trhu bude veľmi veľká. Niektorí brokeri už ohlásili zvýšenie maržových požiadaviek na nástroje, ktoré súvisia s britskou librou alebo akciovými trhmi vo Veľkej Británii.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)