Naozaj chcú Saudi investovať 2 bilióny dolárov? Ako-investovat.sk .


Prednedávnom ste si na našich stránkach mohli prečítať o megalomanských investičných plánoch Saudskej Arábie, ktorá ohlásila vznik 2 biliónového suverénneho fondu. S takouto správou zákonite vyvstanú ďalšie otázky, ktoré zisťujú reálnosť takého tvrdenia. Bloomberg zisťoval odpovede na najdôležitejšie otázky.

 

Existuje už tento suverénny fond?

Áno. Suverénny fond Saudskej Arábie existuje už od roku 1971. Aktuálne má hodnotu približne 160 miliárd amerických dolárov. V rámci tejto hodnoty má podiely vo viacerých spoločnostiach, napríklad v Saudi Basic Industries Corporation, druhého najväčšieho svetového výrobcu chemikálií alebo National Commercial Bank, najväčšej domácej banky. Zahraničné investície sú v prípade tohto fondu relatívne obmedzené, čo by sa však práve malo najviditeľnejšie zmeniť.

 

Aké sú plány na zvýšenie hodnoty fondu?

Saudské kráľovstvo plánuje presunúť 5 percent hodnoty svetového ropného gigantu Saudi Aramco a niektorých nehnuteľností do tohto fondu. Pri odhadovanej hodnote Saudi Aramco vo výške 2 biliónov amerických dolárov by sa tak jednalo o navýšenie hodnoty fondu o približne 100 miliárd.

 

Odkiaľ teda prišli Saudi na hodnotu 2 bilióny dolárov?

Dvoj biliónová hodnota, ktorú saudský princ Mohammed bin Salman proklamoval navonok v podstate odzrkadľuje odhadovanú cenu Saudi Aramco a ďalších aktív kráľovstva. Je jasné, že táto cifra nie je úplne reálna a že celý majetok kráľovstva nebude transformovaný do tohto fondu. Pri celkovej valuácii fondu sa však odhadom budeme pravdepodobne blížiť k najväčšiemu svetovému suverénnemu fondu. Nórsky suverénny fond, ktorý takisto zhromažďuje prevažne prostriedky z predaja ropy má hodnotu približne 850 miliárd dolárov.

 

Otázkou ostáva, akú časť kráľovského majetku bude tento fond v budúcnosti spravovať. V prípade, že by sa niektoré veľké spoločnosti dostali pod správu fondu, hodnota celkového majetku by sa mohla priblížiť k ohlasovaným číslam.

 

Kedy dôjde k transformácii na nový suverénny fond?

Všetko v podstate závisí od cien ropy na svetových burzách. Nakoľko veľká časť prvotných prostriedkov bude plynúť z predaja časti akcií Saudi Aramco, je jasné, že bude vhodné počkať na vyššie ceny ropy. Pri vyšších cenách ropy bude hodnota ropného gigantu vyššia, čo prinesie vyšší zisk z prvotného uvedenia akcií na trh tzv. IPO (initial public offering). Cena ropy sa v poslednom období stabilizuje a pohybuje sa na úrovni príjemných 50 USD/barel. Analytici sa zhodujú, že je veľmi malá pravdepodobnosť, že cena ropy sa pozrie späť k historickým maximám. Dokonca aj viacerí svetoví producenti sa nechali počuť, že cena okolo 50 dolárov je v poriadku. Vznik novodobého suverénneho fondu tak už nemusí byť ďaleko.

 

 

Kto bude stáť na čele fondu?

Na čele bude samozrejme stáť kráľovská rodina a z nej predovšetkým mladá krv v podobe princa Mohammeda bin Salmana. Aj Saudi si však uvedomujú, že ide o obrovský objem bohatstva a pri jeho správe je vhodné nechať si poradiť od svetových odborníkov. Riaditeľom fondu je Yasir Alrumayyan, bývalý vrchný predstaviteľ Credit Agricóle. Pri výbere zamestnancov do najvyšších pozícií si zasa nechávajú radiť od veľkej americkej poradenskej spoločnosti Korn Ferry International.

 

Kde bude fond investovať?

Hlavným cieľom fondu je do roku 2020 zvýšiť podiel zahraničných investícií na 50 percent celkových investovaných prostriedkov. V súčasnosti je v zahraničí alokovaných len približne 5 percent. Z potenciálnych ekonomických odvetví sú vo výhľade predovšetkým investície vo finančnom sektore a v sektore obrany. Vo finančnom sektore vidia Saudi potenciál najvyšších výnosov, kým pri investovaní do spoločností z vojenského sektoru si naopak chcú zvýšiť konkurencieschopnosť aj v obrannej pozícii v prípade globálneho vojnového napätia.

 

Aj keď fond pravdepodobne nebude mať takú veľkú hodnotu, bude patriť medzi najväčších hráčov na svetových trhoch. Na druhej strane, ak by mal tento fond takú veľkú investičnú pozíciu, nemuselo by to byť ani pre samotnú Saudskú Arábiu dobré. Ostatné svetové veľmoci by sa nemuseli s pokojom pozerať na to, ako jedna krajina skupuje najdôležitejšie podniky, čo by v konečnom dôsledku mohlo prekaziť veľké investičné plány Saudskej Arábie.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)