Dánsko – krajina, kde sú záporné úroky samozrejmosťou Ako-investovat.sk .


Záporné úrokové sadzby sú realitou v bankách, ktoré sú súčasťou Eurosystému, už niekoľko mesiacov. O pozitívach, či rizikách tohto neštandardného monetárneho nástroja sa veľmi horlivo diskutuje. V Európe však existuje krajina, ktorá má so zápornými úrokovými sadzbami už niekoľkoročné skúsenosti a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by dánska ekonomika mala v súvislosti s týmto nástrojom nejaký zásadný problém.

 

Dánsko nemá problém skúšať neodskúšané

Dánsko je krajinou, ktorá v mnohých veciach ide svojou vlastnou cestou. Stačí sa prejsť po centre hlavného mesta – Kodane, kde prevažnú časť dopravy tvoria bicykle, ktoré nahrádzajú klasický automobilový druh dopravy. Svojou vlastnou cestou si Dánsko ide aj v ekonomickej oblasti.

 

Záporné úrokové sadzby sú realitou od roku 2012. Od tohto roku sú tak Dáni platení za to, že si požičiavajú peniaze a sami musia platiť za to, že držia svoje úspory na účtoch v bankách. Ľudia, ktorí si zobrali hypotéku, sú vlastne platení za to, že si od banky požičali peniaze na kúpu vlastného bývania.

 

Obavy sa zatiaľ nenaplnili

Po zavedení záporných úrokových sadzieb sa mnoho významných ekonómov obávalo ďalekosiahlych dôsledkov. Medzi najčastejšie spomínané patrili spomalený ekonomický rast, bublina finančných a reálnych aktív, odchod kapitálu z krajiny, či problémy najväčších priemyselných podnikov v krajine. Nič z tohto sa zatiaľ nepotvrdilo, aj keď napríklad rast cien niektorých aktív – najmä nehnuteľností, je naozaj markantný.

 

Rast úrokových sadzieb tak nateraz nie je na mieste, o čom je presvedčených aj väčšina analytikov v dánskom súkromnom sektore. Z dlho tabuizovanej témy sa tak stala vlastne normálna hospodárska politika, na ktorú si už všetci zvykli.

 

Prečo práve Dánsko?

Na vysvetlenie, prečo práve Dánsko je tou európskou krajinou, ktorá zaviedla záporné úrokové sadzby, sa musíme poohliadnuť ešte niekoľko rokov dozadu. Dánska koruna bola už od 80-tych rokov dvadsiateho storočia naviazaná na nemeckú marku. To znamená, že úlohou dánskej centrálnej banky bolo udržiavať kurz dánskej koruny v určitom pásme okolo kurzu nemeckej marky.

 

Po prijatí eura v Nemecku sa táto kurzová závislosť preniesla logicky na euro. Nakoľko eur bolo od finančnej krízy pod veľkým tlakom, ktorý sa prehĺbil najmä dlhovou krízou viacerých európskych krajín, investori hľadali bezpečnejší prístav pre svoje peniaze. Veľmi dobrým riešením bolo umiestniť finančné prostriedky do dánskej koruny, ktorá bola v tom čase oveľa bezpečnejšou menou a pritom hodnotovo bola na rovnakej úrovni ako euro.

 

Tieto nadmerné presuny kapitálu spôsobovali starosti dánskej centrálnej banke, ktorá mala čoraz väčšie problémy udržiavať kurz v pásme okolo eura. Na vyriešenie celej situácie použila prechod do negatívneho pásma úrokových sadzieb. To je vlastne hlavný rozdiel medzi dánskou centrálnou bankou a ECB. Dáni sa potrebovali jedine vyhnúť nadmerným špekulačným presunom kapitálu, kým ECB sa týmto nástrojom sa snaží hlavne vyhnúť  deflácii a nakopnúť ekonomický rast. Kým Dánom sa ich zámer darí, európska centrálna banka má stále vážne problémy s deflačným vývojom.

 

Ceny realít rastú, bublina zatiaľ nehrozí

Podľa očakávania, najvypuklejšie sa prejavujú dôsledky so zápornými úrokovými sadzbami v sektore nehnuteľností. Nie je pochýb o tom, že od zavedenia tohto nástroja vzrástli v Dánsku ceny nehnuteľností. Podľa oficiálnych údajov vzrástli ceny bytov od roku 2010 do roku 2015 o 43 percent.

 

Keď už banka zaplatí, za to, že si od nich vezmete hypotéku, asi by bola hlúposť to nevyužiť. Tak sa v tejto situácii správa ja mnoho Dánov. Ceny nehnuteľností by tak mohli byť vplyvom obrovského dopytu ešte vyššie. Opak je však pravdou. Vplyvom relatívne prísnej regulácie, kto môže a kto nemôže kúpiť v Dánsku byt, je dopyt umelo znižovaný. A je to dobre. Vlastný byt si tak môžu kúpiť hlavne občania Dánska, pričom pre cudzinca bez akýchkoľvek kontaktov v Dánsku je kúpa bytu mimoriadne ťažká. Situácia na realitnom trhu je tak stále stabilná v porovnaní s inými svetovými metropolami, akými sú New York, Londýn, či Štokholm. Dvojizbový byt v centre Kodane stojí “príjemných“ 500 000 dolárov.

 

Situácia je v Dánsku dobrá a záporné úrokové sadzby nepredstavujú problém. Ostáva len dúfať, že podobný vývoj zaznamenáme aj vo zvyšku Európy. Čo však funguje v jednej malej krajine, nemusí fungovať na celom kontinente.


Zaujimave! Pridal: Rokosák dňa 29.06.2016 o 02:46
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)