Akciové trhy sú ako hysterická panička. Názory odborníkov na Brexit Ako-investovat.sk .


Ako ovplyvní Brexit akciové trhy z dlhodobého hľadiska? Odpovedajú poradca, analytik a trader.

 

Ak plačete, že ste po Brexite utrpeli straty a ľutujete, že ste zo svojich investícií nevystúpili, uvedomte si, že to mohlo dopadnúť aj presne naopak. Väčšina z nás išla spať s priebežnou informáciou, že Brexit sa nekoná a libra je najsilnejšia za veľmi dlhú dobu. Zvýšená volatilita bola očakávaná. Britský akciový trh však tvorí iba malú časť svetového akciového trhu a navyše Brexit neznamená žiadne clá či automaticky zhoršené podmienky na trhu tovarov a služieb. Akciové trhy sa ako už častokrát chovajú hystericky. Vôbec nepochybujem, že ak by hystéria mala pretrvávať, centrálne banky pristúpia opäť raz k záchranným operáciám, nech to stojí čo to stojí.

Peter Cmorej, ako-investovat.sk

 

Osobne si myslím, že prognózy nejakých ultra-negatívnych dopadov, teda minimálne z krátkodobého hľadiska sú prehnané. K čomu určite v Británii dôjde bude zhoršenie nálady podnikovej sféry, t.j. pribrzdia sa nové investície. Možno sa aj zastavia. Pôjde o to, či sa to celé následne prenesie na ľudí. To znamená, či budú britské firmy vo veľkom prepúšťať. Pretože pokiaľ sa tak nestane, ľudia budú míňať ďalej a držať tak ekonomiku nad vodou. V súčasnosti je v Británii takmer plná zamestnanosť, čiže míňať má kto.

Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers

 

Čo sa týka finančných trhov, netrúfam si predikovať vývoj. V princípe by som bežným investorom odporučil vyhýbať sa všetkému, čo je s Britániou späté. A nielen s Britániou, ale s akciovými trhmi ako celkom. Nedôvera v krajinu, v ktorej vládne populizmus a primitívny politický marketing je na mieste a dopad nebude lokálny. Myslím si, že v tomto momente, kedy ma drvivá väčšina extrémistických politických frakcií chuť zvolávať referendá po celej Európe, je na mieste čakať. A to nielen z hľadiska investora. Podľa hesla „múdry sa učí na chybách iných a hlupák na vlastných“ máme krásnu možnosť sledovať ako tento iracionálny politický hazard s budúcnosťou Británie dopadne.

 

Vystúpenie bude mať za následok aj iné dopady. Veľkú úlohu hrá nielen ekonomický, ale aj sociálny rozmer. Už dnes môžeme na sociálnych sieťach čítať správy o hromadiacich sa útokoch voči prisťahovalcom. Málo ľudí si však uvedomuje, že štruktúra pracovného trhu v Británii je úplne iná, ako vo zvyšku Európy a s tým sú spojené riziká. Lacná pracovná sila, či už z Ázie alebo strednej a východnej Európy je hnacím motorom Britskej ekonomiky. Podniky benefitujú z toho, že noví zamestnanci pracujú za výrazne nižšie mzdy ako pôvodní. Ako ste si určite všimli, veľa podnikov ohlásilo zmrazenie náboru nových zamestnancov a veľa z nich zvažuje prepúšťanie. Paradoxom je, že dnes je v Británii skoro nemožné prepustiť dlhodobo zamestnaného človeka bez obrovskej kompenzácie. A preto sa prepúšťanie v prvej vlne bude týkať agentúrnych zamestnancov bez dlhodobého pracovného kontraktu. To je presne tá skupina ľudí, ktorá pomáha ekonomike rásť. Kombinácia optimalizácie nákladov firiem, klesajúcej libry a sociálnych problémov môžu paradoxne vyústiť do odlivu pracovnej sily, ktorú krajina potrebuje. Následná migrácia investičného kapitálu a presun výroby do iných krajín bude len otázkou času.

 

Čo sa týka postavenia poľnohospodárstva, situácia môže byť veľmi podobná. Rozdiel je len v tom, že Británia príde o peniaze z balíka dotácii, ktoré sú stále kritizovanou témou v EU.

 

Ďalším paradoxom podľa môjho názoru bude vplyv na Londýnsku city. Všeobecne prevláda názor, že finančné centrum výstupom z EU utrpí fatálne straty. Londýn je ale špecifikum práve pre to, že je od reálnej ekonomiky do istej miery odtrhnutý. Tipoval by som, že pod vplyvom zlej situácie a lobistických skupín sa uvoľnia niektoré regulačne opatrenia a Londýn si svoje miesto finančného centra nielen obháji, ale dokonca posilní.

Mika, trader 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)