Zopakuje Exxon a Chevron silný prvý polrok?

11.07.2016  /  Juraj Kišák

Exxon Mobil Corporation (XOM) dosiahol dvojročné maximum 93,98 dolárov za akciu v piatok, zatiaľ čo Chevron (CVX) vykázal jeho 52-týždenné maximá na úrovni 105 dolárov vo štvrtok minulého týždňa.

 

Nárast hodnoty akcií oboch energetických gigantov bol podporovaný prostredníctvom kombinácie vyšších cien ropy a snahy investorov stále hľadajúcich akcie s vysokými dividendovými výnosmi dividend. Exxon a Chevron, ktoré tento rok pozdvihli svoje dividendy a vyplácajú tak v rámci svojho odvetvia jedny z vyšších dividend na úrovni 3,20% respektíve 4,11%. V porovnaní s 2 percentným priemerným výnosom indexu S&P 500 (SPX) tak ide o nadpriemerný dividendový výnos. XOM zakončil minulý týždeň na úrovni 93,84 dolárov, čo je 0,11% nárast, zatiaľ čo CVX uzavrel na hodnote 104,15, čo je pokles o 0,65%. Akcie XOM vzrástli o 12,87% za posledný rok. Akcie CVX vzrástli o 8,64% za posledných dvanásť mesiacov. Obe spoločnosti prekonali 2,89% year to date nárast indexu S&P 500(SPX).

 

Ceny ropy v Spojených štátoch sa koncom minulého týždňa zatvárali na úrovni 50 dolárov za barel, čo je dôležitý psychologický základ pre trh. Ropa (WTI) uzatvárala v piatok na úrovni 59,01 dolárov za barel, čo je nárast o 0,04%, zatiaľ čo ropa Brent posilnila o 0,06% na hodnotu 50,36 dolárov. Tieto pohyby premietajú 100% nárast zo svojich tohtoročných januárových miním, ktoré boli na úrovni zhruba 25 dolárov za barel, čo zodpovedá nárastu cien akcií v energetike. Experti však neočakávajú rovnako silný nárast ceny ropy aj v druhej polovici roka.

 

Práve teraz trh možnosti skutočne naznačuje, že budeme pravdepodobne vidieť mierne vydýchnutie” povedal Stacey Gilbert, vedúci derivátových stratégii v Susquehanna, píše CNBC. Správa taktiež hovorí, že po 31 percentnom náraste za posledných šesť mesiacov v Energy Select Sector SPDR ETF (XLE) a 10% trojmesačnom zisku budú mať investori väčší záujem na ochrane ich ziskov, než na ich ďalšom zhodnocovaní v doterajšom tempe. Pokiaľ ide o nedávny nárast podielu oboch spoločností Exxon a Chevron, ktoré rástli o 13%, respektíve 11% v druhom štvrťroku, taktiež je veľmi pravdepodobné, že investori budú tieto výnosy chrániť. Tento názor bol tiež podporený Nickom  Colasom, hlavným stratégom trhu v spoločnosti Convergex, ktorý povedal: “ľahké peniaze(tzv. easy money) už boli odsiahnuté” s odkazom na zisky energetických spoločnosti v prvej polovici roka.

 

Na základe týchto prognóz môžeme teda v druhom polroku tohto roka očakávať mierny nárast v energetickom sektore, avšak očakávania na úrovni ziskov z prvého polroka dosiahnuté pravdepodobne nebudú. Ak investori očakávajú vysoké zhodnotenie, mali by zvoliť investíciu do iných aktív.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk