Analýza vybraných akcií bánk Ako-investovat.sk .

Analýza vybraných akcií bánk

thursday
18.08.2016
Akcie | vargamatus Komentáre: 4


Bankový sektor prežíva posledné obdobie turbulentné obdobie a preto sa v tomto článku pozrieme na konkrétne vybrané akcie bánk, ktoré sú kótované na burze. V nasledujúcej tabuľke si porovnáme akcie bánk za pomoci vývoja cien akcií za jedno ročné obdobie, výšky dividend a ukazovateľov P/E a EPS, ktoré nám pomôžu určiť možnú najvhodnejšiu investíciu do akcií bánk pre novú investíciu alebo ďalšiu diverzifikáciu nášho portfólia.

 

Tabuľka 1: Porovnanie vybraných akcií bánk

Zdroj: Vlastné spracovanie

 

*P/E Ratio je ukazovateľ, ktorý poukazuje na pomer ceny akcie k zisku spoločnosti. Obvykle sa považuje výhodný pomer ukazovateľa P/E, ak je pod úrovňou 15.

 

*EPS je ukazovateľ, ktorý znázorňuje celkový zisk po zdanení a výplate dividend. Ukazovateľ sa označuje aj ako ziskovosť na jednu akciu.

 

Ako bolo už spomenuté v tabuľke  je vyobrazený rast/pokles ceny akcie za jeden sledovaný rok, cena akcií sa väčšinou nemenila až na VÚB, ktorá zhodnotila svoje akcie o 11 € (8 %). Následne akcie ERSTE GROUP BANK (patrí sem aj Slovenská sporiteľňa, a.s. a Česká spořitelna, a.s.) zaznamenali pokles na cene o 96,9 Kč (15 %). Ako posledná bola zaznamenaná zmena v cene akcií Komerčnej Banky, ale len z dôvodu vykonaného splitu (štiepenia) akcie v pomere 5:1 čo znamená, že kurz zaznamenal pokles päťnásobne z 5466 Kč na 867,5 Kč za sledované obdobie, akcionári za to dostali päťkrát viac akcií ako keď vlastnili pred uskutočneným splitom. Ide len o technickú operáciu, ktorá nemá vplyv na hospodárenie banky, zvyčajne cieľom takého splitu je najmä to, aby boli cenovo dostupnejšie širšiemu okoliu investorom.

 

Banky ako sú OTP Banka, Prima Banka, SBERBANK sa v minulom roku na valnom zhromaždení rozhodli nevyplácať dividendu. Naopak dividendu sa rozhodli vyplácať vo VÚB vo výške 10,04 €, Tatra Banka vyplácala dividendu vo výške 1440 €, v ERSTE GROUP BANK bola dividenda vyplatená vo výške 0,5 € a v Komerčnej Banke bola vyplatená dividenda vo výške 62 Kč.

 

Aby sme len neanalyzovali vývoj ceny akcie bánk a výšku vyplácania dividend, pozrime sa aj na pomerové ukazovatele ako sú P/E Ratio a EPS. Ukazovateľ P/E Ratio nám hovorí o pomere ceny akcie k zisku spoločnosti. Najlepšie v tomto ukazovateli obstála ERSTE GROUP BANK ktorá dosiahla v P/E Ratio úroveň 8, OTP Banka dosiahla úroveň 9,53 a VÚB obstála s 10,37.

 

Podľa ukazovateľa EPS, ktorý poukazuje na ziskovosť na jednu akciu je na tom najlepšie Tatra Banka, ktorá dosiahla ziskovosť vo výške 1922,5 € na akciu, ako ďalšia dobre obstála aj VÚB so ziskovosťou na jednu akciu vo výške 12,63 € a Komerční Banka so ziskom 67,85 Kč na jednu akciu.

 

A na záver sú tu priložené grafy akcií bánk za posledný rok okrem grafu Prima Banky, ktorý nebol k dispozícií.

 

Graf 1 ERSTE GROUP BANK

Zdroj: Akcie.cz

 

Graf  2 Komerční Banka

Zdroj: Akcie.cz

 

Graf 3 OTP Banka Slovensko

Zdroj: patria.cz

 

Graf 4 SBERBANK Slovensko

Zdroj: patria.cz

 

Graf 5 Tatra Banka

  

Zdroj: patria.cz

 

Graf  6 Všeobecná Úverová Banka

Zdroj: patria.cz


Je možné kúpiť akcie Tatra Banky? Ak, áno aký je postup a čo to všetko obnáša? Pridal: Miroslav Reiter dňa 18.08.2016 o 19:21

Tyto bolševické akcie bank však zajímají jen bolševíky.
Pokud se jedná o akcie bank, slušný člověk by chtěl jiné banky a vidět také jiné paramery. A sice P/E, P/B, P/S, P/C a výnos dividendy u HSBC, Lloyds, Barclays, Bilbao, Santander, Bank of America, Wells Fargo a takové banky. Pridal: Karásek dňa 18.08.2016 o 19:52

Autor by mal popracovat na schopnosti vizualizacie dat. Graf KB vyzera ako totalny krach. Pridal: Roman dňa 19.08.2016 o 19:41

A prínos tohto článku je aký? Pridal: Peter dňa 14.10.2016 o 16:49
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:4 Komentáre Galéria (7)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)