Prečo priemerní investori nedosahujú zisk? Ako-investovat.sk .


Priemerní investori vo všeobecnosti nezhodnocujú svoje peniaze optimálne. V roku 2015 vykonala spoločnosť Dalbar kvantitatívnu analýzu správania investorov, podľa ktorej priemerný 30-ročný anualizovaný výnos investorov investujúcich v zmiešaných podielových fondoch predstavuje 1,65%. Investície do titulov s pevným výnosom dopadli ešte horšie, konkrétne dosiahli 0,59% výnos ročne. Počas tohto istého obdobia index Standard & Poor (S&P 500) dosiahol 10,35% ročný výnos a Barclays Aggregate Bond Index vykázal návratnosť 6,73% ročne.

 

Príčinou takto rozdielnych výnosov sú však predovšetkým chyby pri rozhodovaní, ktoré zabraňujú dosiahnutiu aspoň priemerného zhodnotenia aktív. Investori zlyhávajú predovšetkým pri rozhodovaní ako vhodným spôsobom nakupovať a predávať z časového hľadiska. Pritom správne načasovanie kúpy a predaja je jedným z hlavných kľúčov k úspechu v investovaní. Priemerní investori vo väčšine prípadov kupujú tituly, ktorým sa darí a sú mnohokrát nadhodnotené, predaj načasujú až keď je neskoro a hodnota titulu je nízka, čím realizujú straty. Neúmyselne sa tak vyhýbajú stratégii Warrena Buffeta, ktorý vyhľadáva podhodnotené, zaujímavé tituly, v ktorých vidí potenciál a ktoré si nikto až tak nevšíma. Ide tak v podstate proti trhu.

 

Pri investovaní je taktiež veľmi dôležitý časový horizont. Inteligentný investor si vopred uvedomuje, aký je jeho časový horizont, čo mu umožňuje nakupovať a predávať zodpovedným  spôsobom. V prípade dlhého časového horizontu napríklad 20 rokov je vhodné počkať s nákupom do momentu, keď ceny poklesnú. Aj v prípade, ak by hodnota klesala ďalej, investor vie, že má dostatok času na to, aby sa trh otočil. Z dlhodobého hľadiska je takmer isté, že vývoj na trhu nielen vymaže straty z minulosti, ale aj prinesie zisk. Pri dlhých časových horizontoch dobre funguje priemerovanie nákupných cien. Investor s krátkym časovým horizontom v rozmedzí jedného dňa až týždňa musí byť pri nákupoch opatrnejší, nakoľko zotavenie titulu môže trvať dlhšie než je jeho časový horizont a prichádza tak k realizácii straty.

 

Princíp „kúpiť a držať“  spočíva v odolávaní nutkania predávať tituly pri prvom náznaku problémov. To znamená, že najlepší investori konajú v súlade so svojou investičnou stratégiou, odolávajú čiastkovým turbulenciám trhu a snažia sa odhaliť moment, kedy sa trh  prehrieva a je ten správny čas na predaj titulu. Na druhej strane je tiež dôležité vo svojej stratégii stanoviť, kedy bude investor predávať, aby tak zmiernil straty v prípade poklesu.  Priemerný investor často investuje bez stratégie a drží titul aj v zlých časoch, v nádeji na oživenie trhu, čo však nenastane vždy a môže dôjsť k značnej strate.

 

Mnoho investorov sa naháňa za populárnymi titulmi, čo však často vedie k nadhodnoteniu titulov. Investori do titulov Dotcom na začiatku roka 2000 a tiež investori do nehnuteľností v roku 2005 na to tvrdo doplatili. Len preto, že je niečo v súčasnej dobe horúce, nerobí to hneď dobrú dlhodobú investíciu. Priemerný investor v mnohých prípadoch kráča s davom a nakupuje akcie, ktoré  sú nadhodnotené.

 

V zmysle uvedeného je pri investovaní životne dôležité stanoviť si časový horizont, investičnú stratégiu, sledovať dianie na trhu a predovšetkým dôsledne zvážiť načasovanie investície a jej predaj. Pri zodpovednom prístupe tak je možné dosiahnuť oveľa viac ako dosahujú priemerní investori.


''Priemerný 30-ročný anualizovaný výnos investorov investujúcich v zmiešaných podielových fondoch predstavuje 1,65%. Počas tohto istého obdobia index S&P 500 dosiahol 10,35% ročný výnos. Investori zlyhávajú predovšetkým pri rozhodovaní ako vhodným spôsobom nakupovať a predávať z časového hľadiska. Pritom správne načasovanie kúpy a predaja je jedným z hlavných kľúčov k úspechu v investovaní. Priemerní investori vo väčšine prípadov kupujú tituly mnohokrát nadhodnotené, predaj načasujú až keď je neskoro a hodnota titulu je nízka, čím realizujú straty. Vyhýbajú se stratégii Warrena Buffeta :), ktorý vyhľadáva podhodnotené tituly.''
Juraj Kišák, univerzita Trnava, univerzita Banska Bystrica, audit assistant v Deloitte, audit senior v Grant Thornton

Když už mluvíš o smíšených podílových fondech, pak je slabý výnos 1,65% ročně zaviněn manažery těch fondů a ne průměrnými investory. Ve smíšených podílových fondech je ale všechno možné, v těch mohou být také dluhopisy s výnosem 1% ročně, termínové vklady a zlato. Jestli index S&P 500 vynesl za 30 let 10,35% ročně, pak se zde jedná o 30-leté držení certifikátu na index nonstop a ne o načasovaní nákupu a prodeje akcií každý rok. Tedy načasování nákupů a prodejů zapomeň! Index S&P 500 byl držen 30 let nonstop pro tu statistiku.
Divné věci v tvém článku však vysvětluje tvoje slovo ''Buffeta''. Kdo píše Buffet namísto Buffett, ten se zabývá akciemi první měsíc v životě a je teprve na počátku studia ''akcie a burza''. Neboť správně napsané jméno Buffett poukazuje vždy na neznalosti člověka studujícího akcie a burzu první měsíc. Ať už je ten článek psaný slovensky, španělsky, česky, německy nebo anglicky, všude znamená chyba ve jméně Buffett počátek studia autora článku. Zřejmě si se se jménem Buffett na tvých bolševických univerzitách nesetkal. :) Pridal: Lad dňa 27.08.2016 o 22:45
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)