Investovanie cez najväčší podielový fond na svete Ako-investovat.sk .


Gerry O’Reilly je manažérom najväčšieho podielového fondu na svete. Ide v podstate o neznámeho človeka, ktorý tak, ako úspešne spravuje 800 miliárd dolárov, tak úspešne si stráži aj svoje súkromie. Aký je jeho príbeh a ako sa dostal do pozície človeka, ktorý spravuje skoro 1 bilión amerických dolárov?

 

Najväčším podielovým fondom na svete je v súčasnosti Vanguard Total Stock Market Index Fund, ktorý patrí pod skupinu Vanguard Group. Pod svojou správou drží približne 450 miliárd dolárov. O’Reilly je zodpovedný za to, aby výkon fondu každý deň zodpovedal trhovému benchmarku, ktorým je výkon asi 3 600 akciových titulov po celom svete. To znamená, že fond drží akcie, ktoré rastú, hýbu sa do strany alebo klesajú. Do svojho portfólia nevyberajú konkrétne akcie alebo konkrétne sektory, ale v podstate pôsobia ako klasický indexový fond, ktorý by mal približne kopírovať hodnotu najväčších svetových akciových indexov.

 

Okrem najväčšieho podielového fondu spravuje O’Reilly aj tretí najväčší ETF fond (exchange-traded fund) a 16 ďalších menších fondov. Dokopy to robí približne sumu, vyššie spomínaných 800 miliárd dolárov.

 

Podielový fond, ktorý len kopíruje trh

Prečo je najväčším fondom na svete práve indexový fond, ktorého v podstate jedinou úlohou je kopírovať trh samotný a zarobiť niečo navyše, aby pokryli klientske poplatky? Odpoveď je jednoduchá. Investori na celom svete pochopili, že v súčasnom období veľmi nízkych výnosov nemá zmysel špekulovať nad rizikovými hedžovými fondmi, ktoré investujú príliš rizikovo a snažia sa prekonať trhový výnos. Táto úloha je jednoducho príliš náročná a mnohé, v minulosti úspešné, hedžové fondy sa potýkajú s veľkými stratami. Pre investorov je tak momentálne zaujímavejšie investovať peniaze do indexových podielových fondov a viesť sa na vlne, zatiaľ stále stúpajúcich akciových trhov.

 

Mnohí ľudia by mohli prísť s otázkou, čo vlastne robí manažér a tím ľudí vo fonde, ktorý len kopíruje trh. Veď predsa nemusia vyberať konkrétne akcie, ani ich nemusia analyzovať. Aj keď ide v tomto prípade o pasívne investovanie, práca, ktorú robia nie je vôbec pasívna a vyžaduje mnoho skúseností a znalostí trhu. Akcie sa hýbu počas celého obchodného dňa a na konci každého dňa je potrebné, aby portfólio fondu obsahovalo pomerovo rovnaké objemy akcií, aké bolo na začiatku obchodného dňa. To znamená, že najväčší pohyb sa deje tesne pred ukončením obchodovania, keď fond nakupuje a predáva akcie, za účelom vybilancovania celého portfólia. Najviac práce je s akciami spoločností, ktoré zaznamenali počas obchodného dňa nejaké z tzv. corporate actions. Ide napríklad o zlúčenia, rozdelenia, akvizície a podobne. V tomto prípade je potrebné nakúpiť akcie nových, vzniknutých spoločností.

 

Úspešný indexový fond

Vanguard Total Stock Market Index Fund môžeme naozaj označiť za typický indexový fond. V uplynulých piatich rokoch zaostával za svojim indexovým benchmarkom len o 0,01 percenta a to aj napriek tomu, že účtoval 0,04 percenta na poplatkoch za správu. Ako teda fond zarába extra peniaze, aby kopíroval benchmark aj po odrátaní poplatkov za správu? Podľa O’Reillyho ide o kombináciu požičiavania niektorých akciových titulov, investorom, ktorí predávajú akcie na krátko a „rozumného“ obchodovania. Pod týmto pojmom si každý môže predstaviť niečo iné, ide samozrejme o know-how fondu, ktoré si manažér nemôže dovoliť prezradiť.

Vývoj hodnoty Vanguard Total Stock Market Index Fund  

 

Úspechy aj na poli športu

O’Reilly je v podstate neznámy človek a odlišuje sa tak od niektorých manažérov hedžových fondov, ktorí sa niekedy správajú ako rockové hviezdy. Robí dobre svoju prácu a za to si ho investori vážia a s dôverou mu zverujú svoje peniaze. Dá sa povedať, že v minulosti bol oveľa väčšou hviezdou. V roku 1988 dokonca reprezentoval Írsko na olympiáde v Soule v disciplíne beh na jednu míľu. O niekoľko rokov už začal kariéru ako manažér podielového fondu v skupine Vanguard Group, kde začal so správou 1 miliardy dolárov a postupne sa vypracoval až tam, kde je dnes.

 

Investovanie do indexových podielových fondov

Na záver tip pre všetkých, ktorých investovanie do tohto fondu zaujalo. V prípade, že chcete investovať do indexových podielových fondov, najlepšie je informovať sa u skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý vie odporučiť podielový fond, ktorá sa najviac približuje kopírovaniu indexu. Na tejto stránke sa nachádza viacero skúsených odborníkov (áno, aj mne môžete napísať J), ktorí budú určite ochotní poradiť.

 

Zdroj: www.bloomberg.com

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)