Ako získať garantovaných 3,5% na bezpečnej investícii Ako-investovat.sk .


Garantovaný výnos 3,5% ročne je momentálne (najmä v porovnaní s úrokovými sadzami, ktoré ponúkajú banky) skôr utópia ako realita. Avšak ponuka garantovaných 3,5% ročne je reálna ponuka 20 ročných dlhopisov Uncle Sam. Americká vláda zaručuje, že v prípade držania dlhopisov série EE po dobu 20 rokov dostanete pri splatnosti dvojnásobné množstvo peňazí ako ste na začiatku vložili. To v prepočte znamená ročný výnos na úrovni mierne nad 3,5%. Pre porovnanie, americké vládne dlhopisy momentálne ponúkajú ročný výnos na úrovni 2,1%. V súčasnej dobe nízkych úrokov sa teda jedná o vskutku zaujímavú investíciu, ktorá však má aj svoje tienisté stránky.

 

V prvom rade ide o skutočnosť, že garantovaný výnos nie je žiadnym spôsobom chránený proti inflácii. Zároveň je tento výnos dosiahnuteľný len v prípade, že dlhopisy budú držané do splatnosti, t.j. celých 20 rokov, do uplynutia tejto doby je vyplácaný úrok len 0,1%. Ide teda o dlhopis, ktorý počas relatívne dlhej doby držania negeneruje takmer žiaden výnos a ten je vyplatený až pri splatnosti. Taktiež je nutné zvážiť, či v priebehu nasledujúcich 20 rokov nedôjde k nárastu výnosových úrokov a 3,5%, ktoré sa zdajú byť dnes celkom atraktívne môžu byť v priebehu tak dlhého času nezaujímavé.

 

Aj napriek všetkým podmienkam, ktoré so sebou táto investícia prináša, ide stále o zaujímavý obchod. Ak nepotrebujete istý objem peňazí hneď, môže celkom dobre poslúžiť na zabezpečenie potrieb v budúcnosti. Ak sa pre niekoho zdajú byť podmienky príliš obmedzujúce, pri troche snahy je možné nájsť na trhu aj iné dlhopisy s podobnými ročnými výnosmi.


Pro Američany je několikrát výnosnější certifikát na Dow Jones nebo SaP500 než dluhopis s 3,5%. A Evropané by zde mohli ztrácet peníze, když by hodnota amerických dolarových dluhopisů ztrácela kvůli slábnutí dolaru proti euru. Jakmile ten lump z ECB navedený od Goldman Sachs přestane tisknout každý měsíc miliardy eur a zvýší základní úrok ECB, začne ihned posilovat euro proti dolaru a americké investice začnou ztrácet hodnotu v euro, za 20 let snad desítky procent. Pridal: Karásek dňa 11.10.2016 o 11:59

Inflácia v USA za posledných 20 rokov: +53%
Inflácia za posledných 12 rokov: +25%

Viazať sa na 20 rokov je hlúposť. Vývoj v EU i USA môže skončiť takou hyperinfláciou, že takáto investícia bude neúnosne nevýhodná. Pridal: Juggler dňa 16.11.2016 o 15:22
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)