Stress testy bánk 2016 nestoja za nič Ako-investovat.sk .


Po preštudovaní materiálov a výsledkov stress testov európskych bánk z roku 2016, uskutočnených European Banking Authority, som dospel k názoru, že stoja za … (nič). Vysvetlím aj prečo.

 

Úrad European Banking Authority (EBA) zverejnil na konci júla výsledky stress testov 51 bánk zo 16 krajín Európskej únie. Podľa ECB výsledky ukázali zvýšenie odolnosti bankového systému eurozóny v porovnaní s poslednými testami, uskutočnenými v roku 2014. Európska komisia na výsledky povedala, že testy potvrdili čoraz väčšiu odolnosť bánk voči šokom. Ja si však myslím, že stress testy boli zle urobené, a to s horšou metodikou oproti poslednému testovaniu a s neuspokojivými výsledkami.

 

Význam testovania a metodika

V záťažových testoch museli banky dokázať, že aj v zlých hospodárskych podmienkach majú dostatok kapitálu pre ďalšie pokračovanie podnikania. Mali v teste ukázať, koľko kvalitného kapitálu im zostane v pomere k rizikovému kapitálu po troch rokoch hypotetickej recesie a kolapse dlhopisového trhu. Inštitúty neboli hodnotené, či prešli alebo neprešli. EBA použila dva scenáre – normálny a nepriaznivý. V nepriaznivom scenári boli predpoklady nasledovné: pokles ekonomiky o 1,2% v tomto roku, o 1,3% v budúcom a v roku 2018 mierny rast na úrovni 0,7%. Sledoval sa ukazovateľ TIER 1, ktorý nemal klesnúť pod úroveň 4,5%. Za bezpečnú hodnotu sa považuje 7%. Avšak EBA nepreverovala banky priamo na mieste. Inštitúcie museli jednotlivé scenáre simulovať vo svojich interných systémoch a vyplniť príslušné tabuľky od EBA.

 

Moje postrehy:

· prvou znepokojivou informáciou je, že bolo testovaných len 51 bánk. Rovnakých stress testov sa naposledy v roku 2014 muselo zúčastniť až 123 bánk. Vtedy neuspelo 24 inštitúcií, ktorým chýbal kapitál v objeme 24,6 mld EUR.

 

· ten “nepriaznivý” scenár podľa môjho názoru nie je až taký nepriaznivý. Čo by sa stalo, keby ekonomika klesá o 1,5%, potom o 2% a tretí rok ešte viac? Ako by dopadli testy pri takýchto naozaj nepriaznivých podmienkach?

 

· v tomto testovaní nemal ukazovateľ TIER 1 klesnúť pod 4,5%. V testovaní z roku 2014 bola táto úroveň nastavená na 5,5%. To znamená, že v 2014 boli kritériá prísnejšie, tento rok benevolentnejšie.

 

· EBA banky v skutočnosti sama nepreverovala, iba poslala do bánk tabuľky, ktoré im mali naspäť poslať vyplnené. Na tomto sa môžem len zasmiať. Myslíte si, že im naspäť prišli korektné údaje? Keď klame každý naokolo vrátane Volkswagenu ohľadom emisií a Samsung ohľadom bezpečnosti svojich telefónov?

 

· inštitúty neboli hodnotené, či prešli alebo neprešli. V roku 2014 to tak bolo, teraz, aby sa nemuselo verejne povedať, že niektoré banky neprešli, sa od tejto povinnosti upustilo a stačí povedať, že niektoré banky dopadli horšie, iné lepšie.

 

· natíska sa otázka, prečo bola testovaná menej ako polovica bánk oproti roku 2014. Aby vyšlo menšie číslo, čo sa týka “zlých” bánk? Alebo aby situácia nevyzerala až tak čierno?

 

Výsledky

V súčasnom teste úplne prepadli len dve banky a to talianska Monte dei Paschi di Siena a írska Allied Irish Bank. Zlé výsledky zaznamenala aj rakúska Raiffeisen (matka našej Tatra banky). Medzi 12 najslabšími finančnými inštitúciami sa ocitli aj talianska UniCredit (matka našej UniCredit), britská Barclays, nemecké Commerzbank a Deutsche Bank (ktorá je momentálne v obrovských problémoch) a rakúska Erste Group (matka našej Slovenskej sporiteľne).

 

Čo sa týka ukazovateľa TIER 1, pri nepriaznivom scenári skončili najhoršie tieto banky (za bezpečnú hodnotou je považovaných 7%):

Monte dei Paschi di Siena (-2,44%)

Allied Irish Bank (4,31%)

Raiffeisen (6,12%)

Bank of Ireland (6,15%)

Banco Popular (6,62%)

UniCredit (7,1%)

Deutsche Bank (7,8%)

Erste Group (8,2%)

 

Kľudne si z týchto údajov urobte vlastný názor. Keď ale vidím všetky tieto čísla, nemôžem súhlasiť s pozitívnymi vyjadreniami ECB a EK z úvodu článku. Takými vyjadreniami sa európski predstavitelia len snažia o to, aby nevznikla panika kvôli zlým výsledkom testovania. Je to však od nich krátkozraké, pretože tým sa problém nevyrieši. Bankový sektor na starom kontinente nie je v zdravom stave. Kapitálovo ho ECB už niekoľko rokov posilňuje, no bankám vypadávajú príjmy kvôli súčasným nízkym sadzbám. Na úveroch banky takmer nezarábajú a svoju príjmovú stránku začínajú vykrývať znižovaním výdavkov. Nižšie úrokové sadzby pre klientov, znižovanie počtu zamestnancov, okresávanie budgetov… Kam to bude pokračovať? Možno nás čaká ďalšia kríza. Ktovie.


Zkrátka a dobře koupit na stálo pro dividendy z bank jen akcie: HSBC, Bilbao, Santander a Wells Fargo.
Na pouhý jeden rok až tři má největší potenciál růstu akcie Deutsche Bank, ale musí se čekat s nákupem několik týdnů až měsíců, až se všechny náhrady vyřídí, nikdo už nebude na Deutsche Bank žalovat žádat odškodné a začne jasný trend rostoucí na grafu akcie. Pridal: Lad dňa 15.10.2016 o 20:14

myslím ze banky maju obrovsky priestor na úspory .. na rozdiel od inych sektorov .. stací pozriet vozove parky ... Pridal: marek dňa 18.10.2016 o 08:49

Problemom EBA stress testov je podla mna hlavne to, ze cisla si pocita kazda banka samostatne a ECB ich nasledne benchmarkuje voci svojmu Challenger modelu... Cize ak je vysledok v ramci rangu predikovaneho ich modelom, tak sa zoberie do uvahy, inak sa musi na dany ukazovatel zobrat benchmarkova hodnota, ktoru urci ECB. Cize cely test je cvicenie o tom, ako vysledok vylepsit, ale tak, aby si bol stale v ramci povoleneho intervalu. Taky FED to robi ovela lepsie, on cely ST pocita sam s tym, ze da banke vysledok a ta ho nasledne moze challengovat. V EU je to opacne, tu pocita banka a challenguje ECB. Vyhodnejsie je to len tym, ze to vytvara velky priestor pre konzultacne firmy, ktore robia robotu ako za banky tak za ECB... Neviem ako to docielili, ze ten proces spravili takto, ale ich lobing je super :) Pridal: Lobista dňa 19.10.2016 o 10:38

Inac nesuhlasim, ze ten stress by nebol dost silny, pretoze napriklad Rakusko bolo stresovane vyrazne viac nez pri poslednom teste, a preto aj Erste a Raiffeisen dopadli horsie nez mnohe ine banky. Plus tam bol este dost vyrazny pokles napr. CZ realitneho trhu atd. Inak ta metodologia je tiez pisana stylom ktory stat ma vacsi lobing -- napr. v Taliansku bol problem s NII pri depozitoch, tak sa v priebehu stress testu zmenila metodika tak, ze uroky na urcitych typoch depozitov /ake existuju iba v Taliansku a tusim Portugalsku / sa nemusia stresovat -- cize banka na nich moze stale platit nulovy urok aj ked Euribor stupa -- a vsetky ostatne depozity sa stresovat musia, a teda v stress scenari na nich musis platit Euribor, ktory ti spikuje hore. Pridal: Lobista dňa 19.10.2016 o 10:44
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:4 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Akcie

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

dulak.silvester

saxo

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)