Rastúce akcie s minimálne 3% výnosom

10.11.2016  /  Juraj Kišák

V súčasnosti mnohé dividendové akcie značne kolísajú. Index Standard & Poors 500(SPX) sa síce v poslednej dobe obchodoval v rozpätí 3 % svojej hodnoty, avšak mnoho známych akcií zaznamenalo od leta výrazný prepad. Napríklad Consolidated Edison (ED) stratili 11 %; Verizon (VZ) 12 % a General Mills (GIS ) až 13 %. S postupným rastom ekonomiky sa zároveň zvyšuje pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb FED-om, čo bude pravdepodobne znamenať ešte menšiu atraktivitu dividendových akcií. Mnoho investorov sa tak možno začne viac zaujímať aj o dlhopisy.

 

V súčasnosti je dividendový výnos indexu Standard & Poor 500 na úrovni 1,24 násobku výnosu 10-ročných treasury dlhopisov. Pri porovnaní s 15 ročnými dlhopismi je výnos len na úrovni 0,7 násobku. Dlhopisom tak trvá dlhšiu dobu než dosiahnu hodnoty, ktorými môžu konkurovať akciám.

 

Investori, ktorí sa zaujímajú o investície do dividendových akcií a chcú sa poistiť pred prípadným zvýšením sadzieb môžu uvažovať nad aktuálne rastúcimi titulmi, z ktorých každý ponúka dividendový výnos najmenej 3%. Zároveň podľa analýz existuje predpoklad, že ich rast za posledné obdobie bude naďalej pokračovať, čo môže priniesť ešte vyšší než očakávaný výnos.

 

General Motors (GM)

Spoločnosť svojimi príjmami výrazne prekonala odhady Wall Street za posledných päť štvrťrokov. Napriek tomu akcie klesli o 7 % v tomto roku. Niektorí analytici tvrdia, že ziskové marže sú v Severnej Amerike na maxime. Môže to byť pravda, avšak akcie napriek tomu vyzerajú byť stále podhodnotené a majú stále priestor rásť. Hodnota dividendy sa za posledných 24 mesiacov zvyšovala už 2 krát. Aktuálny dividendový výnos predstavuje  4,75 %, čo je vzhľadom na veľkosť spoločnosti slušné číslo.

 

International Paper (IP)

Akcie spoločnosti narástli v tomto roku až o 18 %, avšak stále sa javia ako vhodná investícia po rokoch konsolidácie spoločnosti IP a WestRock(WRK). Spoločne ovládajú viac ako polovicu severoamerického trhu s obalovým materiálom. Vzhľadom na svoju pozíciu na trhu má spoločnosť významný vplyv na ceny produktov, takže ceny a zisky rastú. Dividendový výnos akcií IP predstavuje 4,1 %.

 

Dow Chemical(DOW)

Spoločnosť sa spája s partnerom DuPont (DD) a momentálne čaká na schválenie regulačného úradu. Následne je plánované rozdelenie do troch spoločností. Jedna spoločnosť bude vyrábať základné materiály, druhá špeciálny tovar a tretia sa bude zaoberať poľnohospodárskymi produktmi. Schválenie tejto transakcie je vysoko pravdepodobné a mohlo by viesť k zníženiu kapitálových výdavkov, vyššiemu voľnému cash flow a taktiež k rastu hodnoty spoločnosti. Predikovaná cieľová hodnota je vo výške približne 62 dolárov za akciu, čo znamená 17 % nárast. Ročný výnos z dividend pri súčasnej hodnote akcií predstavuje takmer 3,5 %.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk