Blue-chip akcie podľa Barron’s

03.12.2016  /  Juraj Kišák

V súčasnosti sme svedkami rýchleho ekonomického rastu, počas ktorého akcie a indexy dosahujú svoje historické hodnoty. Zároveň sa však  často objavujú prognózy a správy o prehriatej ekonomike a blížiacich sa korekciách na trhu. Aj pre opatrných investorov však existujú možnosti ako investovať v neistých časoch. Ide o tzv. blue-chip akcie, ktoré predstavujú tituly s minimálnym rizikom a vysokou kvalitou. Ide zväčša o veľké spoločnosti, ktorých hodnota je stabilizovaná a do veľkej miery odoláva turbulenciám na trhoch. Malý prehľad zaujímavých blue-chip priniesol investičný portál Barron’s v rozhovore s Billom Nolinom, manažérom fondu Principal Blue Chip (PBLPX).

 

TransDigm Group (TDG)

 

Spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou častí lietadiel. Asi 80% z jej tržieb (ročne cca 2,7 miliardy dolárov). predstavuje predaj výrobkov,  ktoré nevyrába žiadny iný výrobca na trhu a spoločnosť v tomto segmente prestavuje monopol. Rast výnosov predstavuje približne 5 -7% ročne a po zohľadnení rastúcej marže dokonca 10% ročne. Spoločnosť zaznamenáva dlhodobý rast aj vďaka množstvu výhodných akvizícií podnikov. Od roku 2006, kedy sa spoločnosť TransDigm začala verejne obchodovať získala až 42 rôznych iných spoločností. Akcie sa v poslednej dobe obchodujú na úrovni okolo 255 dolárov. Manažment má 12% podiel v spoločnosti.

 

Brookfield Asset Management (BAM)

 

Kanadský správca alternatívnych aktív nazhromaždil zaujímavé portfólio nehnuteľností, vrátane tých komerčných, vodných hrádzí a plynovodov. V roku 2008, kedy ceny obytných a komerčných nehnuteľností klesali, sa rozhodlo veľa ľudí opustiť tento investičný segment. Spoločnosť Brookfield sa však práve vtedy rozhodla nakupovať. Počas tohto obdobia sa spoločnosti podarilo získať významné podiely v spoločnostiach General Growth Properties (GGP) a  Petroleo Brasileiro ‘s (PBR). Dôležitou informáciou je aj podiel manažmentu na spoločnosti, ktorý predstavuje až 20%, čo prirodzene zabezpečuje vyššiu motiváciu k dobrým výsledkom.

 

Liberty Global (LBTYA)

 

Spoločnosť sa zaoberá predovšetkým káblovými prenosmi. Predstavuje „Comcast“ Európy, avšak s lepšou východiskovou pozíciou. V Európe stojí káblovka v priemere približne 55 dolárov mesačne oproti zhruba 110 dolárom v USA.  Liberty Global má celkovo 57,2 milióna predplatiteľov a snaží sa získavať ďalších. Spoločnosť naďalej rozširuje svoju geografickú pôsobnosť najmä na menej využívané trhy vo Veľkej Británii a Nemecku. Rastúci dopyt po vysokorýchlostných dátových prenosoch vytvára dobré podmienky pre rast spoločnosti. Predseda John Malone (nazývaný aj “Warren Buffett médií,”) vlastní 2,7% podiel. 

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk