Blue-chip akcie podľa Barron’s Ako-investovat.sk .

Blue-chip akcie podľa Barron’s

saturday
03.12.2016
Akcie | juraj.kisak Komentáre: 2


V súčasnosti sme svedkami rýchleho ekonomického rastu, počas ktorého akcie a indexy dosahujú svoje historické hodnoty. Zároveň sa však  často objavujú prognózy a správy o prehriatej ekonomike a blížiacich sa korekciách na trhu. Aj pre opatrných investorov však existujú možnosti ako investovať v neistých časoch. Ide o tzv. blue-chip akcie, ktoré predstavujú tituly s minimálnym rizikom a vysokou kvalitou. Ide zväčša o veľké spoločnosti, ktorých hodnota je stabilizovaná a do veľkej miery odoláva turbulenciám na trhoch. Malý prehľad zaujímavých blue-chip priniesol investičný portál Barron’s v rozhovore s Billom Nolinom, manažérom fondu Principal Blue Chip (PBLPX).

 

TransDigm Group (TDG)

 

Spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou častí lietadiel. Asi 80% z jej tržieb (ročne cca 2,7 miliardy dolárov). predstavuje predaj výrobkov,  ktoré nevyrába žiadny iný výrobca na trhu a spoločnosť v tomto segmente prestavuje monopol. Rast výnosov predstavuje približne 5 -7% ročne a po zohľadnení rastúcej marže dokonca 10% ročne. Spoločnosť zaznamenáva dlhodobý rast aj vďaka množstvu výhodných akvizícií podnikov. Od roku 2006, kedy sa spoločnosť TransDigm začala verejne obchodovať získala až 42 rôznych iných spoločností. Akcie sa v poslednej dobe obchodujú na úrovni okolo 255 dolárov. Manažment má 12% podiel v spoločnosti.

 

Brookfield Asset Management (BAM)

 

Kanadský správca alternatívnych aktív nazhromaždil zaujímavé portfólio nehnuteľností, vrátane tých komerčných, vodných hrádzí a plynovodov. V roku 2008, kedy ceny obytných a komerčných nehnuteľností klesali, sa rozhodlo veľa ľudí opustiť tento investičný segment. Spoločnosť Brookfield sa však práve vtedy rozhodla nakupovať. Počas tohto obdobia sa spoločnosti podarilo získať významné podiely v spoločnostiach General Growth Properties (GGP) a  Petroleo Brasileiro 's (PBR). Dôležitou informáciou je aj podiel manažmentu na spoločnosti, ktorý predstavuje až 20%, čo prirodzene zabezpečuje vyššiu motiváciu k dobrým výsledkom.

 

Liberty Global (LBTYA)

 

Spoločnosť sa zaoberá predovšetkým káblovými prenosmi. Predstavuje „Comcast“ Európy, avšak s lepšou východiskovou pozíciou. V Európe stojí káblovka v priemere približne 55 dolárov mesačne oproti zhruba 110 dolárom v USA.  Liberty Global má celkovo 57,2 milióna predplatiteľov a snaží sa získavať ďalších. Spoločnosť naďalej rozširuje svoju geografickú pôsobnosť najmä na menej využívané trhy vo Veľkej Británii a Nemecku. Rastúci dopyt po vysokorýchlostných dátových prenosoch vytvára dobré podmienky pre rast spoločnosti. Predseda John Malone (nazývaný aj "Warren Buffett médií,") vlastní 2,7% podiel. 


Máš tam velikou chybu. Ty tvoje 3 firmy jsou tak malé, že je nikdo nezná, to nejsou bluechips. Bluechips akcie jsou ale velké firmy z indexu DAX, Stoxx50, Eurostoxx50, Dow Jones a podobně veliké.
''Ide o tzv. blue-chip akcie, ktoré predstavujú tituly s minimálnym rizikom a vysokou kvalitou.''
Zde je zase veliká chyba. General Motors, AIG, Citigroup jsou také bluechips, ale to neznamená vůbec minimální riziko a vysoká kvalita, vždyť musely být zachráněny před bankrotem. Deutsche Bank, UBS, RBS taky bluechips ale žádná kvalita. Pridal: Lad dňa 06.12.2016 o 01:22

https://sk.wikipedia.org/wiki/Blue_chip_(cenn%C3%BD_papier)

Deutsche Bank - market cap - 22.63 bil.$ = veľká známa spoločnosť - blue chip
BAM - market cap - 32.08 bil.$ = tak malá spoločnosť, že ju nikto nepozná
????
Spoločnosti popísané v článku určite nie sú najznámejšie na svete a nejde o typické prvoplánové spoločnosti ako Facebook, Apple alebo aj General Motors, ale určite to nie sú zanedbateľné firmy, napriek tomu, že nie sú tak známe. Nemyslím si by išlo o nejaké zásadne chyby, aj keď by som si tiež vedel predstaviť aj ďalšie iné tituly v tomto prehľade. Pridal: Trade dňa 06.12.2016 o 07:52
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)