Akcie PDL BioPharma – šanca na 100% rast Ako-investovat.sk .


Charakteristika

 

PDL BioPharma biotechnologická firma vyrábajúca rôzne protilátky s niekoľkými  patentovanými liekmi. Disponujú patentmi a licenčnými zmluvami s rôznymi biotechnologickými a farmaceutickými spoločnosťami. Spoločnosť bola kedysi známa pod názvom Protein Design Labs, no v roku 2006 si zmenila meno na PDL BioPharma. PDL BioPharma bola založená v roku 1986 a centrálu má v Incline Village v Nevade.

 

Graf 1: Cena akcií PDL BioPharma za posledných 5 rokov

Zdroj: Bloomberg

 

Ukazovatele

 

Mkt cap                    379 mil USD                EPS past 5Y             30.30% p.a.

P/E                               2.16                        ROA                          16.1 %

P/B                               0.5                          ROE                           23.9%

Div (5 year avg)            9.2 %                       ROI                            37.8 %

Currentratio                 2.9                           Profit margin            49 %

Debt/Eq                       0.31                         Beta                            0.64

LT Debt/Eq                  0.31                         Ticker                        PDLI

 

 

Diskontovaný Cash Flow

Momentálna cena:               2,19 USD

Cena podľa DCF:                11,74 USD

 

Čiže akcia je podľa diskontovaného cash flow momentálne podhodnotená o 436,95%, čo nám dáva možnosť slušného zárobku pri nákupe za súčasnú cenu.

 

Graf 2: Revenues a Net Income (mil. USD)

Zdroj: Výročné správy

 

Revenues aj Net income sú v rastúcom trende bez nejakých častých výkyvov, čo je pre fungovanie podniku a rast akcií dôležité.

 

Graf 3: Free Cash Flow (mil. USD)

Zdroj: Výročné správy

 

Graf 4: Total Assets (mil. USD)

Zdroj: Výročné správy

 

Graf 5: Dividend Yield

Zdroj: Výročné správy

 

Vo februári firma urobila dôležité rozhodnutie a to ohľadom dividend. Manažment firmy sa rozhodol zmeniť dividendovú politiku z určovania celkovej výšky dividend na začiatku roka na rozhodovanie o dividende na kvartálnej báze. Okrem toho sa výška vyplatenej dividendy zníži trojnásobne a odteraz už dividenda nebude garantovaná. Pýtate sa, prečo PDLI robí takéto škrty? Krátka odpoveď: kvôli rapídnemu zníženiu tržieb.

 

Po rekordných tržbách z minulého roka, ktoré boli na úrovni 590,5 miliónov USD (graf 2) sa podľa očakávaní tržby prepadnú na 173 miliónov USD v roku 2016 a odhad na rok 2017 hovorí o tržbách na úrovni chabých 68 miliónov dolárov.

 

Graf 6: Zložky revenues

Zdroj: Výročné správy

 

Firma mala najväčšie tržby z tzv. "Queen et al." patentov (graf 6), z ktorých generovala takmer podstatnú časť svojich revenues a tieto patenty expirovali v decembri 2014. Firma ešte v roku 2015 dosiahla z daných patentov slušné peniaze z dôvodu doznievania posledných licenčných poplatkov na lieky ako Avastin, Herceptin, Xolair a iné. Avšak od druhej polovice tohto roka tržby PDL BioPharmy spadli ako sekera ku dnu. Konkrétne to bolo 21 miliónov v porovnaní so 138 miliónmi USD v rovnakom kvartáli minulého roku (graf 7).

 

Graf 7: Porovnanie revenues

Zdroj: Výročné správy

 

Graf 8: Porovnanie Net income

Zdroj: Výročné správy

 

PDL v súčasnosti vyše 2/3 svojich revenues tečie z biznisu s firmou Biogen z lieku na viacnásobnú sklerózu zvaného Tysabri.

 

Firma bola dojná krava na cash po dlhé roky a na licenčných poplatkoch zarábala veľmi veľké sumy. Akcie boli takisto generátorom peňazí pre investorov, PDL BioPharma mala jedny z najvyšších dividend vo farmaceutickom biznise. No bohužiaľ to už nie je pesnička, ktorá by sa hrala v súčasnosti. V auguste dokonca firma zrušila kvartálne vyplácanie dividend kvôli ubúdajúcim tržbám.

 

Opatrenia mysliace na budúcnosť

Táto firma podľa môjho názoru nie je stratená už len z toho pohľadu, že predtým, ako jej najdôležitejšie "Queen et al." patenty expirovali, firma začala pracovať na obchodoch s cieľom ochrániť spoločnosť a robiť z nej životaschopnú entitu. Vstúpili do niekoľkých dohôd a požičiavali peniaze organizáciám ako CareView (poskytovateľ servisných aplikácií pre zdravotnícke firmy), Direct Flow Medical and Paradigm Spine (poskytovatelia zdravotníckych zariadení).

 

PDL takisto kúpila práva na licenčné poplatky od niekoľkých ďalších firiem. Najväčší z týchto obchodov bol deal s DepoMed v roku 2013. PDL zaplatila 240,5 mil. USD za práva na licenčné poplatky z tržieb jej piatich liekov pre diabetikov.

 

V ďalšej dohode, uzavretej v roku 2015, PDL súhlasila zaplatiť vyše 200 miliónov firme Ariad Pharmaceuticals za výmenu časti tržieb z predaja lieku na leukémiu Iclusig. PDL bude podľa dohody dostávať 7,5% z tržieb  z predaja tohto lieku.

 

V máji kúpili 88% podiel vo firme Noden Pharma DAC, súkromnej spoločnosti, ktorá má byť predmetom kúpy firmy Novartis.

 

Čas na otočku a rast akcií?

Treba si na rovinu povedať, že objem tržieb, aké PDL generovala poslednú dekádu tak skoro neuvidíme. V najbližších 3 rokoch asi určite nie. Troje lieky z firmy DepoMed mali 20%-ný podiel na tržbách v druhom kvartáli 2016, a to Glumetza, Janumet XR a Jentadueto. To pomôže, ale stále nestačí na odrazenie sa od dna.

 

Deal s firmou Ariad sa vyvíja nesledovne. Tržby z lieku Iclusig rastú, avšak využitie tohto lieku je ešte obmedzené kvôli vysokorizikovým pacientom. Iclusig je na ceste k tomu zarobiť tento rok pre Ariad 130 miliónov dolárov. PDL má 7,5% z danej sumy, čiže 9,75 milióna USD, čo je málo. Dokonca ak by Iclusig začal byť veľmi úspešný, Ariad má právo kúpiť práva na liek kedykoľvek naspäť.

 

PDLI má však potenciálne dve divoké karty. Jedna je experimentálny liek na Alzheimerovu chorobu od firmy Eli Lilly zvaný "solanezumab". PDL BioPharma má právo na 2% z tržieb z tohto lieku, ktorého tržby by sa podľa očakávaní mohli na vrchole pohybovať okolo 3 miliárd USD. To by bolo 60 miliónov pre PDL ročne.

 

Druhá divoká karta je 116 miliónov v cashi a krátkodobých investíciách, ktoré môže firma použiť na nejaký dobrý deal zabezpečujúci ďalší prítok peňazí.

 

Na otázku, či firma dokáže znova generovať tržby ako v posledných 10 rokoch, by som odpovedal, že nie. No veľmi mi imponuje snaha spoločnosti o zabezpečenie nejakých peňazí do budúcnosti, tu myslím na obchod v roku 2013 s DepoMed. Takisto zrušenie dividend je v takejto situácii múdre riešenie. Ako investor do týchto akcií som ochotný oželieť dividendu, ak firma ušetrené peniaze dokáže použiť na svoj budúci rast.

 

Nakoniec to najdôležitejšie. Nakúpim akcie firmy PDL BioPharma? I keď s malou dušičkou a iba malú pozíciu, ale áno.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (9)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Akcie

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

dulak.silvester

saxo

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)