Prečo Berkshire Hathaway nevypláca dividendy Ako-investovat.sk .


Berkshire Hathaway (BRK-A, BRK-B) nevypláca dividendy, pretože jej predseda a CEO, Warren Buffett je presvedčený, že je výhodnejšie rozdeliť zisk spoločnosti iným spôsobom. Preferuje najmä reinvestovanie zisku vo veciach, ktoré umožňujú jeho spoločnosti zlepšenie efektívnosti, rozširovanie dosahu na trhu, tvorbu nových produktov a služieb, ako aj zlepšenie už existujúcich produktov za účelom vzdialiť sa konkurencii čo najviac. Buffett, rovnako ako mnoho obchodných lídrov sa domnieva, že investície späť do svojho podnikania poskytujú väčšiu dlhodobú hodnotu pre akcionárov v porovnaní s priamym vyplácaním zisku formou dividend, pretože finančný úspech spoločnosti sa odmení akcionárom v podobe zvýšeného nárastu hodnoty akcií. Navyše Berkshire Hathaway udržuje agresívnu politiku odkupovania akcií, ktorá vracia zhodnotené peniaze akcionárom späť.

 

Napriek skutočnosti, že spoločnosť disponuje miliardami dolárov v hotovosti, dividendy nie sú vyplácane od čias kedy ju začal riadiť Buffett s výnimkou jedného vyplatenia dividend v roku 1967. Avšak, štatistika dáva za pravdu tomuto prístupu, kedy sú zisky použité na podporu finančnej pozície spoločnosti, nakoľko v konečnom dôsledku prinesú investorovi väčšie zhodnotenie než by tomu bolo v prípade pravidelného vyplácania podielu na zisku. Cena akcií Berkshire Hathaway vzrástla medzi rokmi 1964 a 2014 o takmer 700 000%. Aktuálne sme tiež svedkami značného nárastu hodnoty akcií v mesiacoch november a december 2016. Niekto, kto investoval 1 000 dolárov do akcií tejto spoločnosti v roku 1980 je dnes už milionár.

 

Investícia v Berkshire Hathaway zároveň prináša investorom prospech v podobe spätného odkupu akcií, ktorý nielenže ponúka možnosť okamžitého inkasa zhodnotených peňazí, ale zároveň dáva možnosť ostatným akcionárom zvýšiť svoj podiel na spoločnosti, keďže sa znižuje počet akcionárov.


Treba objasnit zakladny detail, BRK investuje zisky z firiem konglomeratu do tych, ktore to najviac potrebuju, pripadne tych s najlepsou prognozou rastu. Proti firme, ktora si musi na nove investicie sama usetrit, alebo pozicat je to obrovska vyhoda. Pridal: Rokosák dňa 23.12.2016 o 00:55
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)