Nemci varujú ECB pred zvyšujúcou sa infláciou Ako-investovat.sk .


Prezident ECB Mario Draghi začína byť pod veľkým tlakom nemeckých najvyšších politických a ekonomických predstaviteľov. Minulý týždeň totiž ukázal, že inflácia v najväčšej európskej ekonomike pomaly naberá na obrátkach.

 

Hnev Nemcov najlepšie dokumentuje najčítanejší nemecký denník Bild. V titulku „Zvýšte sadzby teraz“ jasne odkazuje predstaviteľom ECB, aby zastavili kvantitatívne uvoľňovanie a zvýšili úrokové sadzby, aby sa tak predišlo hroziacej vyššej inflácii. Draghi tak opäť raz musí čeliť obavám Nemecka, ktorý majú historicky najhoršie skúsenosti s vysokou infláciou spomedzi európskych krajín. Otázkou je, či sú obavy Nemecka na mieste.

 

Na obranu ECB však musíme podotknúť, že prioritou európskej centrálnej banky je cenová stabilita v celej eurozóne a nie len v Nemecku. Nemecko tak môže aktuálne vykazovať vyššie inflačné čísla, avšak kým inflácia nebude vyššia v celej eurozóne, ECB to v podstate nemusí zaujímať.

 

Miera inflácie v Nemecku dosiahla 1,7 %, čo predstavuje rekordný nárast z minulých iba 0,7 %. Pod rastom sa podpísali najmä vyššie ceny energií, ale takisto aj vyššie ceny potravín a tovarov bežnej spotreby. Nemecké média v tejto súvislosti pripomínajú, že tým, ako sú nízko nastavené úrokové sadzby, stráca sa reálna motivácia obyvateľov sporiť. Základné ekonomické motivácie sporiť sú tak umelo potláčané.

 

Deň po zverejnení údajov z Nemecka sme sa dočkali dát aj z celej eurozóny. Miera inflácie sa ocitla tesne nad 1 %, čo nepredstavuje taký vysoký nárast ako v Nemecku. Tieto čísla tak dávajú Mariovi Draghimu za pravdu. Aj v tomto prípade sa však jedná o viac ako dvojnásobný nárast oproti minulému obdobiu. Stále to je však hlboko pod ideálnou úrovňou 2 percentnej inflácie. ECB očakáva, že túto úroveň sa podarí dosiahnuť až v roku 2019.

 

Prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann zatiaľ nekomentoval zverejnené čísla. Aj on je však tvrdým zástancom umiernenej menovej politiky. Pred Vianocami sa vyjadril, že „musíme reagovať s dostatočným predstihom“. Rozmenené na drobné, aj podľa neho je potrebné riziko vysokej inflácie brať s úplnou vážnosťou a minimálne premýšľať nad utiahnutím menovej politiky v eurozóne.

 

Nemecko je už dlhodobo tŕňom v oku Európskej centrálnej banky. Nemci sústavne obviňujú ECB z nepremysleného a neodôvodneného prijímania niektorých rozhodnutí. Možno aj vďaka blížiacim sa voľbám je Nemecko v čoraz väčšej neistote a vysoká inflácia by sa určite nepodpísala pod úspešné výsledky volieb pre tradičné politické strany. 

 

Inflácia v Nemecku


Vazeny pan Simo,
Bild je najvacsi bulvarny dennik v Nemecku ako v SR je Novy Cas. Citacia bulvaru v odbornom clanku nema co hladat.
"Hnev Nemcov najlepšie dokumentuje najčítanejší nemecký denník Bild." Pridal: noviny dňa 13.01.2017 o 10:32

Ja o inflacii hovorim uz 5 rokov. Je vsade, zubar? inflacia - cvalajuca. kadernik? inflacia, kedykolvek aj o 50-100% sice je mozne najst konkurenciu inde, za porovnatelnu cenu, no pre mna ako koncecneho spotrebitela predstavuje inflaciu, tj. lokalnu minimalne (viac casu na hladanie nizsej ceny, cestovanie, skusanie novej kvality, to je riziko)
byvanie inflacia logicky pri 0% pozickach. energie? na slovensku inflacia (vid BVS poplatok za vodomer a 3centy zlacnenie za kubik vody)
potraviny? no kvalitne lacniet asi nebudu
sluzby? hotel je drahsi rok co rok, aj v HR, aj na lacnych kanarskych. jedine co islo dole je letenka, cize ropa. benzin na slovensku je inflacny, v AT/CZ tankujem o 20c lacnejsie.
cena profesii ako je obkladac, vodar, elektrikar, stolar, pokryvac isli enormne hore. tito ludia nebudu robit pod 100eur na den. neoplati sa im, neprezili by.
takze aka inflacia blizka k nule? bild ci nebild a bil ci nebil, inflacia hrozi, to je jasne, otazne len je, ci si to ECB prizna.
transport je taktiez drahsi vid BLAVA MHD listy hore, casy dole = drahsie o 30% a vyssie, pricom platy nesli hore, a nafta isla dole! tak akoze neexistuje inflacia?
dedinske reci, ze inflacia je pod 1-2% a uz je davno pri klasike 3-4%
a hodnovernost bild vs profi web, to je relativne. aky zamer ma BILD v tom, ze by pustil do eteru fake clanok? co by tym ziskal? citatelnost? alebo bild nepotrebuje lacny uver ? kto by utocil na lacny uver, pokial je ekonomicky aktivny? hadam nikto triezvy. pokial mam hypo,je v mojom zaujme nech ECB sadzu hore nedava, pokial som podnikatel taktiez a aj za predpokladu, ze nemam hypo, lebo chcem aby zakaznik mal kopec prachov volnych.
cize clanok, hoci aj z BILDu mi pride logicky a hodnoverny. bulvarne kecy okolo toho preskakujem ,vidim cisla a logiku.
pokial sa nalievaju peniaze do obmedzeneho trhu, LOGICKY z toho bude inflacia. ved to da rozum. to som chapal ako 5-6 rocny.
Pridal: lowspeed dňa 13.01.2017 o 11:10

Dakujem za komentar. Citacia z dennika Bild bola pouzita na dokreslenie situacie a obav v Nemecku. Podobne (aj ked asi nie az tak odstrasujuce ) titulky mali aj dalsie nemecke denniky.
Pridal: Marek Šimo dňa 13.01.2017 o 18:33
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)