Investovanie s najlepšími - SEQUOIA Fund Ako-investovat.sk .


Píše sa rok 1969 a W. Buffett ukončuje činnosť Buffett Partnership Ltd.. Po tomto rozhodnutí odporúča svojim klientom investovať do novovznikutej investičnej firmy Ruane, Cunniff & Goldfarb (RCG) založenej v New Yorku v roku 1969. Spoluzakladateľom tejto spoločnosti je Buffettov dlhoročný kamarát Bill Ruane (1925-2005). Buffett spoznal Billa na investičnom seminári vedenom Benom Grahamom na Columbia Business School. Vlajkovou loďou RCG sa stáva investičný fond SEQUOIA.

 

Cieľom fondu SEQUOIA je dosahovanie dlhodobého rastu kapitálu kupovaním akcií firiem, ktoré sú podhodnotené a majú pred sebou perspektívu rastu. Manažéri fondu neprikladajú takmer žiadny význam technickej analýze. Fond investuje na americkom trhu, ale aj na trhoch mimo USA do spoločností s rôznou trhovou kapitalizáciou. Sell signály sú realizované v prípade zhoršujúcich sa fundamentov podkladového aktíva. Ďalším dôvodom predaja je nárast ceny akcie na hodnotu, ktorá nekoreluje s potencionálom rastu firmy.

 

Výkonnosť SEQUOIA fund vs S&P 500 1970-2016

Zdroj: sequoiafund.com

 

V 46 ročnej histórii (1970-2016) dosiahol fond priemerný ročný výnos +13,67 %. S&P 500 dosiahol v tom istom období priemerný výnos +10,9 %. Z hľadiska relatívnej výkonnosti bol minulý rok najhorší v celej histórií fondu. V porovnaní s S&P 500, ktorý zaznamenal kladnú výkonnosť +11,96 % sa SEQUOIA dostal do červených čísel -6,9 %. Dôvodom negatívnej výkonnosti bola najmä strata z pozície vo Valeant Pharmaceutical (VRX), ktorá v určitom časovom období tvorila až 30%-ný podiel celkových aktív fondu. Počas roka došlo aj k  najvyšej jednodennej strate vo výške 1,26 mld. USD. V druhom kvartáli 2016 dospel manažment k rozhodnutiu odpredať pozíciu vo VRX, čo prispelo k zlepšeniu výkonnosti v druhej polovici roka 2016 (+7,24 %).

 

Vývoj cien akcií VRX

Zdroj: finviz.com

 

V súčasnosti je portfólio fondu zložené z 27 firiem. O dlhodobej stratégii firmy vypovedá aj fakt, že až 16 firiem je v držaní fondu dlhšie ako 5 rokov. Firmy z portfólia SEQUOIA dosiahli za posledné tri roky priemerný nárast EPS na úrovni 10,8 % p.a., oproti S&P 500 2,5 % p.a.. V druhom kvartáli 2016 pribudli do fondu akcie nasledujúcich firiem:

·         CarMax (KMX),

·         Chipotle Mexican Grill (CMG),

·         Charles Schwab (SCHW),

·         Wells Fargo (WFY),

·         Amazon (AMZN).

 

Vývoj cien akcií CarMax

Zdroj: finviz.com

 

V roku 2016 zainvestoval fond najvyššiu sumu do akcií amerického retailera použitých vozidiel CarMax (KMX), táto pozícia tvorí v súčasnosti 5,3 %-ný podiel z čistých aktív fondu. Operácie firmy CarMax sú rozdelené do dvoch segmentov – predaj (CarMax Sales Operations) a financovanie vozidiel (CarMax Auto Finance). Spoločnosť predáva a nakupuje použité autá v 160 obchodoch. CarMax ponúka aj doplnkové služby ako sú opravy a poistenie vozidiel proti krádeži. Celková trhová kapitalizácia firmy je na úrovni 12,6 mld. USD, akcie sa obchodujú pri PE 22 (TTM) (údaje k 10.02.2017).

 

Vybrané fundamenty CarMax

Zdroj: morningstar.com

 

Možno netradičným typom investície z pohľadu hodnotového investora je nová pozícia v Amazon (AMZN), ktorého akcie sa momentálne obchodujú na úrovni PE 188! (TTM). Manažment fondu odôvodňuje nákup akcií potencionálnym nárastom tržieb a ziskov v oblastiach e-commerce (Amazon.com) a cloud platformy (Amazon Web Services).

 

Top 10 Holdings (55,76% of Total Assets) 

Zdroj: finance.yahoo.com

 

V súčasnosti fond spravuje čisté aktíva vo výške ca 4,11 mld. USD. Z pohľadu zloženia portfólia je fond výrazne zainvestovaný najmä v Berkshire Hathaway. Pozícia v akciách BRKA A a BRKA B predstavuje 15,91 % z celkovej úrovne čistých aktív. Druhou najväčšiou pozíciou je globálna sieť obchodov s odevmi a doplnkami do domácností TJX Companies. Táto firma prevádzkuje svoje obchody vo viac ako 9 krajinách vrátane Rakúska a Poľska (obchodná sieť T.K. Maxx). Na štvrtom mieste je Mastercard s 6,49 % podielom.

 

Počas histórie došlo dvakrát k uzatvoreniu fondu pre investorov (1982-2008; 2013-2016). V apríli minulého roka, najmä z dôvodu straty zapríčinenej investíciou do Valeant Pharmaceutical, dospel manažment spoločnosti k rozhodnutiu znovu-otvoriť fond pre nových investorov. Minimálna výška prvej investície je 5.000 USD.


kde a ako sa dá do takychto fondov investovat? Pridal: Gabor Kollarik dňa 28.02.2017 o 16:29

Treba si preštudovať podmienky nákupu (link), možností je niekoľko- Prípadne priamo kontaktovať fond.
http://www.sequoiafund.com/ht-buy-shares.htm Pridal: Dávid Súkeník dňa 28.02.2017 o 16:53
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)