Ako spoznať recesiu a kedy začať shortovať? Posledná časť rozhovoru s Petrom Bálintom.

30.04.2017  /  Redakcia
rozhovory-ako-investovat

Prinášame Vám záverečnú časť rozhovoru s Petrom Bálintom, ktorú sme nezachytili ani na video. Rozprávali sme sa o úlohe centrálnych bánk, o inflácii, o spúšťačoch recesie, aj o tom, ako bude vyzerať stratégia fondu, keď príde kríza.

 

Čo by sa teraz stalo, keby prišla kríza a trhy by poklesli o 50%, ako sa zachovajú tie akcie, ktoré sú teraz vo fonde, čo spravia opcie a čo urobia shorty?

Nie sme hlúpi a vieme, že keď budeme 130% net long a príde kríza typu roku 2008, tak nám to rozbije portfólio, aj keď ja by som to pravdepodobne ustál. Každý by chcel tú najkrajšiu, najvyrovnanejšiu krivku na svete, ale to nie je podstatné, ide o tú totálnu stratu peňazí. Keď raz vlastním nejaké firmy, nepredávam ich a trh mi ich raz precení hore alebo dole, investor sa buď teší alebo je nervózny. Je to taká psychológia, ktorú ak nepochopíš, funguje v tvoj neprospech. Napríklad so Sorosom paradoxne viac ľudí v absolútnom čísle prerobilo než zarobilo, pretože mal bežne niektoré mesiace aj mínus 15 % a toto málokto vedel ustáť a preto vybrali všetko, skôr než stihli zarobiť. Naša stratégia je teda taká, že vyberieme tie nudné biznisy, ktoré sú však predikovateľné a robia peniaze, leverneme ich trošku a hráme tú deep value book s vecami, ktorým dáme ešte trošku väčšiu váhu, potom z toho vyjdeme, predávame opcie, kupujeme opcie a hedgujeme meny. Toto je kompozícia portfólia bottom-up, na ktorú máme tzv. top down overlaye – koncept, kde všetko závisí od toho, aké sú vytvorené monetárne a ekonomické podmienky na to, aby nám portfólio išlo hore a fungovalo.

 

No a alfa a omega ku všetkému sú centrálne banky, lebo všetko je ocenené v peniazoch a peniaze sú produkt centrálnej banky. Tieto majú duálny mandát podporovať rast, ale iba dovtedy, pokiaľ nie sú veľké tlaky na infláciu. Čiže musia dosiahnuť čo najdlhší rast bez inflačných tlakov, čo sa nedá, lebo ten systém je dynamický a nejakým spôsobom sa vie otočiť do jednej strany, teda degradovať sa alebo je potom samopoháňací smerom hore, kedy sa vie zase prehrievať. Treba ešte povedať, že ich nezaujíma monetárna inflácia, ale tá spotrebiteľská a cieľujú niečo pod 2 %. Nástroje, ktoré na to majú, sú jednak tradičné, čiže úrokové sadzby a potom nekonvenčné, teda že si vedia urobiť čokoľvek chcú, pokojne ich aj zhadzovať z vrtuľníka. 🙂

 

Jediná centrálna banka je FED, všetky ostatnú sú len také, aby boli. FED je tou alfou a omegou, pretože najväčšia ekonomika je USA, potom Čína a Japonsko a napokon všetci ostatní. Čiže pokiaľ sa niečo nestane v USA, tak to ani nepocítime. Krízu, aká bola v roku 2001 alebo 2008, vie spôsobiť iba Amerika a tým pádom to má v rukách FED, ktorý bude podporovať rast až dovtedy, pokiaľ sa nezačne tlačiť na infláciu. Tak ako od roku 2009 FED v takomto nastavení robil všetko pre to, aby podporili rast. No a v istom okamihu sa nezamestnanosť začne znižovať a znižovať, až pokiaľ dosiahne svoju prirodzenú mieru a tam sme teraz. Všetci zarábajú peniaze, lebo je stále menej a menej nezamestnaných, čiže ten kúpyschopný dopyt prudko rastie. Biznisy vedia rásť, ale potrebujú zamestnancov, ktorí nie sú, lebo tá množina nezamestnaných zrazu zmizne a tých 4,8 % sú tí, ktorí nechcú robiť. Tak potom sa stane to, že jeden biznis musí preplácať druhý zvyšovaním mzdy, aby si toho zamestnanca pretiahol k sebe, a to sa deje teraz – od roku 2015 mzdy začínajú rásť. Čiže na jednej strane máme ľudí, ktorí majú viac peňazí a na druhej strane máme biznisy, ktoré ich ešte preplácajú. To je okamžitý feed do inflácie, ktorú chce FED držať na dvoch percentách a brzdiť to, pokiaľ to neprerastie do 5-6-8 %. No a ako môže FED zabrániť inflácii? Zvýši úrokové sadzby, aby zvýšili nezamestnanosť a tú zvýšia tak, že urobia recesiu. Rok 2008 sa nemusel stať, FED by to všetko dokázal vtedy uhrať peniazmi, ale nie sú vo vzduchoprázdne, sú tam aj politické vplyvy. Avšak FED sú predovšetkým akademici, ktorí si testujú teórie a majú najmocnejší nástroj na svete – monetárnu politiku USA. Vychádzajú z Phillipsovej krivky a tá hovorí, koľko musíš obetovať zamestnanosti, aby si znížil infláciu o nejaké percento. Preto je veľmi podstatné sledovať FED a nástroje, ktoré používajú, lebo napriek možným exogénnym faktorom, je za normálnych okolností recesia a expanzia veľmi dobre a veľmi predikovateľne manažovaná centrálnou bankou.

 

Úplne najdôležitejší nástroj je výnosová krivka, ktorej rastúci trend znamená, že sa kredit, peniaze, v ekonomike tvorí a keď to FED chce zbrzdiť, urobí inverznú výnosovú krivku. Čiže FED zbrzdí tvorbu kreditu a aj keď sami nevedia, či to je subprime, či to je shell gas, alebo či sú to Bondy, v istom okamihu vytvoria podmienky na recesiu a tie podmienky sa stanú niekoľko mesiacov predtým, ako samotná recesia nastane. A keď centrálne banky podporujú rast a ich policy concern je rast, rast, rast, akákoľvek korekcia na trhu bude len korekciou, ktorá však nevie prerásť do toho veľkého medvedieho trhu, lebo podmienky monetárne a ekonomické sú stále prorastové. V okamihu, keď sa FED otočí a bude to brzdiť, budú podmienky už protiinflačné a to je dôležitý moment, kedy treba pozerať, čo robí trh. Hoci vidíš, že tá korekcia ide nastať, nesnaž sa uhedgeovať každú jednu korekciu.

 

Keď uvidíš, že inverzná výnosová krivka, momentum indikátory, nezamestnanosť začne rásť, v tom momente už čakáš na nejakú korekciu od toho hedgu a to je ten trik, ktorý funguje veľmi dobre. My sme videli, že sa to ide udiať, ale mysleli sme, že to bude mínus 8 %. Chyba ani nebola v timingu, ale v tom, ako hlboko to kleslo… Predstav si, že tento režim sa ti tu zmení z mesiaca na mesiac na úplný opak. Teraz každý vyhadzuje čiapky, každý stavia, banky dávajú peniaze… My extrapolujeme lineárne, tak je naša myseľ nastavená, máme vlastný model plus si kupujeme externé researche, kde monitorujeme pravdepodobnosť, že nastane tá recesia a keď proste vyskočí veľmi vysoko, my proste znížime tú expozíciu z long niekde zo 130 na 100 a necháme si to gro pozície, ale ideme short indexové features a out-of-the-money opcie, lebo vieme, že teraz ide naozaj vlna a tá vlna sem príde o dva roky. Čiže do roku 2019 chcem všetko ukončiť, nejsť do nových vecí a potom už budem čakať. Ono to príde ako hodinky. Momentálne sú FED behind the curve, inflácia je 2,5 % a oni sú 0,75. Výnosová krivka bude flat až mierne inverzná niekde ku koncu roku 2018, čo je ako keby niekde na konci roku 2006 a potom to vlastne prasklo v júni 2007. Čiže my pôjdeme short do doby, keď nám ten makromodel vyhodí červené vlajky na úplne všetkom.

 

Čo ti hovorí ten spomínaný makromodel? Že je alebo nie je recesia? Sú to tie reporty, čo si kupujete?

Nie, to je náš vlastný. Sú to také ekonometrické modely, na ktoré máme troch dodávateľov. Toto je vyslovene model na HDP, čiže teraz vidíš upswing prehlbujúci sa v poslednej zrýchľujúcej sa fáze predtým ako príde recesia. Má taký probid model, tzn. probability digit model, ktorý hovorí, kedy do toho vchádzaš. A ešte tu máš takú akoby konfirmáciu, to je US Bussiness Cycle report, no a to rozpitvajú. Ja ale potrebujem vidieť len high yield spread a treasury yield curve a toto je pre mňa ešte také akoby potvrdenie, že vidia aj iní to, čo vidím aj ja, takí, čo majú historický track record toho, že tú recesiu dobre modelujú a predikujú.

 

To mohlo byť preto, že keď to najviac rástlo, tak bola kríza, nikto nechcel kupovať, to boli strašné rasty a teraz je to také, že už si všetci uvedomili, že sme za vodou, už je po kríze, posledné dva roky by si pozreli, aké to bolo perfektné, tak teraz do toho idú tí všetci outsideri…

Áno, presne tak, teraz príde retail. Pozri sa, čo sa stane – yieldy pôjdu hore, bondy pôjdu dole. Ľudia majú bondové portfóliá a na to, aby mali yield, by museli ísť do stále dlhšej a dlhšej durácie a bondové portfóliá, ktoré nemali nikdy stratiť peniaze, im začnú ísť dole 10 %. A zatiaľ im uteká vlak s akciami. Samozrejme retail sa začne vyhadzovať von a ešte prídu priložiť do ohňa, čiže to úplne posunú do nových výšok. Ten prvý signál recesie aj spätne, keby som sa pozrel, by bol jún 2006, ale ja nemôžem ísť okamžite short, lebo trh ma zvalcuje. Musím čakať, kedy to už trh nezvládne a začne  sa otáčať a potom si už naozaj viem do neho kopnúť, lebo viem, že to už nerozchodí. 🙂 No a vtedy je short, z vrchu nadol to pustíme nejakých 12 % predtým, než sa otočí. Najhoršie bude, keď to naozaj spadne len nejakých 20 % a v takom roku už nič nezarobíme. Lebo keď sa otočím mínus 12 a on ešte pôjde ďalších 10 a potom z toho zase aspoň 10 musí ísť hore, tak tam niekde pokojne môžem skončiť, že budem mať mínus 3% rok.

 

V rozhovore pre DenníkN si spomenul, že “krátkodobé špekulácie” podľa teba nefungujú. Niektorí daytraderi v komunite Ako-investovať sa nad tým pozastavovali. Vieš bližšie vysvetliť, ako si to myslel?

Za celú kariéru som nestretol človeka, ktorý by krátkodobými špekuláciami zarobil seriózne peniaze. Ak aj niekto vytvorí „systém“, ktorý teoreticky funguje, pravdepodobne bude limitovaný kapacitou a neumožní umiestniť seriózny kapitál bez toho, aby sám seba kanibalizoval. Pod krátkodobým obchodovaním mám ale na mysli direkcionálne obchodovanie, kde kúpim nejaký inštrument, chvíľu počkám, predám so ziskom a to systematicky opakujem tak long ako aj short. Úplne iná vec je market making typu RSJ, kde sa v podstate poskytuje likvidita a za to sa inkasuje odmena alebo high frequency trading typu Renaissance Technologies, ktorý zarába na nedokonalej mikroštruktúre trhu. Čím vyššie ideme do frekvencií obchodovania, tým viac sa trh približuje k random walk, pretože prevláda šum. A vyhrať nad random walk je ako vyhrať tenis proti betónovej stene. Ak sa to aj niekomu podarí, tak ostane navždy maximálne v sídliskovej lige, pretože s rastúcim kapitálom sa edge vytratí.

 

S Petrom Bálintom sa za Ako-investovať.sk rozprávali Peter Cmorej a Filip Glasa.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.