Prečo čínska peroxidová spoločnosť zaplatila 1 miliardu za hovoriacu mačku?

23.06.2017  /  Juraj Kišák

Samo a Iza Loginovci boli slovinský stredoškolský pár, ktorý študoval informatiku na vysokej škole a v roku 2009 sa rozhodli preraziť v biznise s aplikáciami. Rok predtým predstavil Steve Jobs Apple svoj App Store a preto bol pár presvedčený o svojom rýchlom úspechu a bohatstve v novo vytvárajúcom sa segmente. S našetrenými 250 000 dolármi, ktoré zarobili prácou pre miestne IT spoločnosti, si Loginovci (ktorí si zmenili priezvisko, aby znelo viac technicky) založili spoločnosť s názvom Outfit7. Spolu so šiestimi priateľmi si otvorili kanceláriu v hlavnom meste Ľubľana a začali pracovať na prvých projektoch, ktoré neboli práve tým, čo ľudia hľadali a nepriniesli tak úspech.

 

Následne však predstavili hru, v ktorej animovaná mačka – Talking Tom opakuje slová, ktoré hovorí užívateľ a taktiež sa dá ovládať rôznymi príkazmi a zadávaním úloh. Loginovci dúfali, že tento projekt sa prestaví do výraznejšieho úspechu, napriek tomu, že mnohí členovia tímu boli mierne skeptický. Tento projekt úspech skutočne priniesol a aplikácie sa stala v App Store číslom jedna vo viac ako 100 krajinách sveta. V súčasnosti má aplikácia takmer 350 miliónov aktívnych mesačných používateľov a kanál YouTube spoločnosti Tom má viac ako 2 miliardy zhliadnutí. Na rozdiel od mnohých tvorcov mobilných aplikácií sa Loginovci ukázali ako zdatní pri premene popularity na zisk. Hra Talking Tom po spustení prináša množstvo reklamných ponúk a nákupov v hre a spoločnosti Outfit7 takto zarába viac ako 100 miliónov dolárov ročne. Začiatkom roka 2016 sa Loginovci rozhodli spoločnosť predať a najali si odborníkov z Goldman Sachs, aby im našli najlepšiu ponuku na predaj.

 

Už o pár mesiacov neskôr sa konalo stretnutie s investormi zo Šanghaja. Nešlo o žiadne  veľké herné štúdio ani o mediálnu spoločnosť. Investorom bol veľký čínsky výrobca chemikálií – Zhejiang Jinke Peroxide Co. Loginovci nikdy nepočuli o tejto spoločnosti, no jej ponuka bola štedrá. Priemyselníci boli ochotní zaplatiť  požadovanú cenu vo výške 1 miliardy dolárov a nechať súčasný tím naďalej riadiť spoločnosť. Zaujímavosťou tiež je, že investor v tom čase vykazoval podľa dát získaných spoločnosťou Bloomberg výnosy vo výške 133 miliónov dolárov a zisk na úrovni 55 miliónov dolárov. Napriek tomu investor odmietol prezradiť odkiaľ peniaze na zaplatenie kúpnej ceny pochádzajú.

 

Tento prípad však nie je ojedinelý. Realitný magnát v Pekingu kúpil Legendary Entertainment, filmové štúdio, ktoré vyrobilo trilógiu Dark Knight za 3,5 miliardy dolárov. Výrobca stavebných materiálov nakúpil Framestore, spoločnosť za špeciálnymi efektmi vo filme Harry Potter. Zhejiang Dragon Pipe Manufacturing Co získali vývojárov aplikácií Entertainment Game Labs. A možno najzaujímavjší príklad zo všetkých je kúpa spoločnosti Digital Extremes Ltd., a štúdia Splash Damage Ltd., ktoré odvysielalo hit Xbox Gears of War, obrovským čínskym výrobcom hydiny. Podľa štatistík až 70 % všetkých akvizícií herných spoločností od roku 2015 boli vykonané v prospech čínskych investorov.

 

Tieto obchody možno najlepšie odôvodniť ako dôsledok situácie na čínskej burze cenných papierov. V Číne sa priemyselné spoločnosti obchodujú pri oceňovaní, ktoré by nedostali nikde inde vo svete. Podľa odborníkov, niektoré spoločnosti môžu obchodovať až 100-násobne viac ako sú ich ročné zárobky. Cieľom akvizícií spoločností v oblasti hier a zábavy je v prípade spoločností kótovaných na čínskej burze predovšetkým dosiahnuť možnosť najväčšieho zisku celého koncernu, nakoľko ziskovosť v sektore hier a zábavy je oveľa vyššia ako v iných odvetviach. Zároveň v prípade, že spoločnosť do svojho portfólia zahrnie takúto ziskovú spoločnosť, dosiahne zvýšenie hodnoty svojich vlastných akcií.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk