Výnosy vs. zisk

28.06.2017  /  Marek Šimo

Portál visualcapitalist.com priniesol zaujímavú grafiku, v ktorej prezentuje 100 najväčších svetových spoločností. V grafickej podobe sú znázornené dva dôležité ukazovatele výkonnosti firmy – výnosy a zisk. Na obrázku je krásne zachytený pomer, ktorý majú jednotliví giganti medzi výnosmi a samotným ziskom. Výnosy totiž vôbec nemusia byť podstatné a pre investorov by ani nemali byť tým hlavným ukazovateľom.

Asi málo ľudí prekvapí, že medzi najúspešnejšími spoločnosťami v pomere zisku k výnosom figuruje americký technologický gigant Apple. Faktom je, že zisk Apple bol v roku 2016 na úrovni 45 miliárd dolárov. Apple tak zďaleka predbehol ďalšie popredné, najmä finančné, spoločnosti:

–          Berkshire Hathaway (24 miliárd USD),

–          JPMorgan Chase (24 miliárd USD),

–          Wells Fargo (22 miliárd USD),

–          Alphabet (19 miliárd USD),

–          Samsung (19 miliárd USD),

–          Toyota (17 miliárd USD),

–          Johnson & Johnson (16 miliárd USD),

–          Walmart (14 miliárd USD).

 

S Apple sa môžu porovnávať napríklad čínske banky ako sú ICBC, Agricultural Bank of China, alebo China Construction Bank. V každom prípade o nejakom veľkom porovnaní nemôže byť veľmi debata, nakoľko tieto spoločnosti podnikajú v úplne inom konkurenčnom prostredí.

 

Zaujímavosťou takisto je, že len zisk Apple je približne na rovnakej úrovni ako celé výnosy ďalšieho svetového gigantu – Coca Coly.

 

Pre investorov je úroveň zisku jeden z kľúčových ukazovateľov. Samozrejme platí, že čím je táto úroveň vyššia, tým lepšie. Ak má nejaká spoločnosť výnosy vo výške 100 miliárd dolárov a úroveň zisku 20 % alebo 2 %, tak je to už poriadny rozdiel.

 

Nie všetkým firmám sa však podarí mať pomer zisku k výnosom 21 %, ako má už spomínaný Apple. Aj v tomto je teda vo svete svetlou raritou. Oveľa častejšie sa tieto pomery pohybujú v jednotkách percent. Americký retailový reťazec Walmart má tento pomer len vo výške 2,8 % a napríklad Amazon len 1,7 %.

 

Stále je to však ešte fajn oproti stratovým spoločnostiam. Nie vždy sa darí a minulý rok sa o tom mohli presvedčiť napríklad veľké priemyselné a ťažobné spoločnosti ako Chevron alebo Glencore. British Petroleum sa pohybovalo približne okolo nuly.

 

Zdroj: http://www.visualcapitalist.com/top-100-companies-revenue-profit/

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk