Mišmaš z celého sveta Ako-investovat.sk .


Ak ste zberateľom zaujímavostí a kuriozít, bude sa vám tento článok páčiť. Zhromaždili sme v ňom niekoľko fascinujúcich informácií, ktorými môžete obohatiť vaše doterajšie vedomosti a opäť o kúsok rozšíriť svoj rozhľad.

 

Najstaršie známe víno sa pilo na Cypre

Cyperské dezertné víno Commandaria je známe ako najstaršie pomenované víno na svete, vyrába sa údajne už 5000 rokov. Kráľ Richard Levie srdce o ňom vyhlásil, že je to víno kráľov a kráľ medzi vínami. Víno pochádza z horských svahov na juhozápade Cypru, má sladkú chuť a charakteristickú vôňu ostrova. Ak by Richard Levie srdce žil dnes, možno by aj na základe tohto uvažoval o založení offshore spoločnosti na Cypre.

 

Za objavením kávy sú kozy

Dnes sa káva do firmy aj domácností vozí z rôznych kútov skoro celého sveta. Jej prapôvod však treba hľadať v horúcej Afrike, konkrétne v Etiópii. Účinky kávových zŕn objavili miestni pastieri, ktorých kozy sa po konzumácii plodov kávovníka stávali hyperaktívnymi a čulejšími. Ľudia si plodinu začali najskôr miešať s tukom, na dnes už tradičný spôsob zalievania zŕn vriacou vodou prišli až v Jemene. Práve z Jemenu sa rozšírila do celého sveta a samozrejme aj do Európy. Po stopách kávy sa môžete vydať v Benátkach, v kaviarni Florian, najstaršej kaviarni v Európe s viac ako 370 ročnou históriou.

 

Prvá web stránka na svete je doteraz funkčná!

Na webe sú miliardy stránok, ale viete ktorá bola prvá? Jej doteraz funkčná adresa je info.cern.ch a v roku 1990 ju vytvoril počítačový vedec Tim Berners-Lee počas svojej kariéry výskumníka v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN). Ked Berners Lee vytvoril tento web, internet bol len skupinou statických dokumentov, ktoré používali takmer výlučne iba obranné organizácie a akademické inštitúcie. Jeho návrh mal umožniť jednoduché vyhľadávanie a zdieľanie dokumentov po internete. A to sa aj stalo, aj keď pár rokov muselo ubehnúť. Otvorený web plný informácií dostupných každému je realitou. Hoci nevyhnutnosť SEO auditu pre tento web je zrejmá, predstavuje cenné historické dedičstvo digitálnej doby.

 

LED technológia znamená budúcnosť

Keď pre viac ako 50 rokmi predstavoval Nick Holonyak LED technológiu svetu, veril, že by LEDky mohli celkom nahradiť žiarovku. Zatiaľ sa tak nestalo, ale táto technológia si rozhodne našla svoje miesto. Prvé LED diódy boli červené, nakoľko zmes v ich vnútri produkuje červenú prirodzene. Farbu zmenili až po 10 rokoch a od 70tych rokov sa stali súčasťou kalkulačiek či hodiniek (prvé boli Pulas Time Computer a stáli 2100 dolárov). Z 90tych rokov si skôr narodení budú iste pamätať topánky so svetielkujúcou pätou, obrovský hit tých čias z dielne spoločnosti LA Gear. Dnes už nie je problémom vypracovať projekty LED osvetlenia pre automobily, interiér či celé ulice, ako napríklad v Los Angeles.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)