Čo si na nás pripravili centrálne banky do konca roka Ako-investovat.sk .


Dostali sme sa do poslednej tretiny roku 2017. Po kadejakých ťažkostiach na trhoch, krátkodobých poklesoch ale aj prekvapujúcich momentoch to aktuálne vyzerá tak, že všetko ide ako má. Medzinárodný menový fond vydal očakávanú hodnotu celosvetového hospodárskeho rastu na budúci rok. Ekonomika by podľa MMF mohla rásť 3,5 % tempom, čo je síce stále pod predkrízovými úrovňami, ale nie je to zlé číslo. Výsledková sezóna a ekonomické dáta by na optimizme mohli ešte pridávať. Pozrime sa, čo môžeme do konca roka očakávať od hlavných centrálnych bánk vo svete.

 

FED

Americká centrálna banka už dva krát počas tohto roka zvýšila úrokové sadzby. Všetko bolo veľmi dobre odkomunikované a tak trhy nepocítili žiadne otrasy. Všeobecne sa očakáva, že do konca roka ešte príde k jednému zvýšeniu. Všetko bude závisieť od údajov o stave nezamestnanosti a inflácie, ktoré budú zverejňované v najbližších týždňoch.

 

ECB

Európska centrálna banka vo štvrtok na svojom zasadnutí ponechala úrokové sadzby na doterajšej hladine. Tie sú na nule už dlhých 17 mesiacov. Zdá sa však, že ekonomike sa darí dobre. Jedným z dôkazov je aj výrazný nárast eura za posledné týždne, ktoré sa už prehuplo cez hranicu 1,2 EUR/USD. Niekedy sa však musia aj v ECB rozhýbať. Nulové sadzby sa nedajú udržiavať večne. Obzvlášť keď všetci naokolo ich už pomaly ale isto zvyšujú.

 

Bank of England

Vo Veľkej Británii stále neúspešne bojujú s nízkou infláciou. Tá zostáva stále pod želanou úrovňou 2 percent. Aj prípadné zvýšenie úrokových sadzieb o štvrtinu percentuálneho bodu by stále bolo dostatočne expanzívne a Veľká Británia by sa nemusela báť, že tým nejako ohrozí export a zamestnanosť.

 

Bank of Canada

Kanadská centrálna banka tento týždeň zvýšila úrokové sadzby prvýkrát po 7 rokoch. Trh zvýšenie očakával, ale následná reakcia kanadského doláru bola viac než prudká. Ak sa nič nepredvídateľné do konca roka nestane, určite existuje priestor aj na ďalšie zvýšenia ešte v tomto roku.

 

Bank of Japan

V Japonsku je to už tradične celé naopak. Inflácia v nedohľadne a tak ani žiadne uťahovanie menovej politiky neprichádza do úvahy. Inflácia je aktuálne na 1,1 %, čo je ďaleko pod dvojpercentným inflačným cieľom.

 

Vidíme, že do konca roka nás čaká ešte pravdepodobne viacero zaujímavých udalostí. Dôležité však budú najmä ekonomické údaje, ktoré budú zverejňované priebežne. Aj podľa nich sa bude dať celkom spoľahlivo určiť, či sa ešte nejakých zvýšení úrokových sadzieb dočkáme, alebo nie.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)