Akcie môžu rásť v roku 2018 až o 27% Ako-investovat.sk .


V poslednom období môžeme vidieť mnoho pozitívnych ekonomických a investičných správ, čo je dôsledkom dobrej ekonomickej situácie vo svete. Inak tomu nie je ani na svetových trhoch. Otázkou je ako dlho bude daný stav trvať a kedy nastane zvrat. Za týmto účelom mnohé agentúry vykonávajú prieskumy a analýzy, ktoré nasvedčujú optimistickým vyhliadkam aj do budúceho roka.

 

Index S&P 500 (SPX) môže do konca roka 2018 narásť nad rekordnú hodnotu 2 800 bodov, čo je viac ako 7,5% nárast oproti súčasnému stavu. Tento záver priniesla analýza agentúry Bloomberg, ktorá za týmto účelom oslovila deviatich trhových stratégov. Niektorí stratégovia predpokladajú, že akcie sa môžu zvýšiť svoju hodnotu až o neuveriteľných 27 percent. Ak by sa tieto predpoklady naplnili, bol by zaznamenaný najdlhší býčí trh. Kľúčové dôvody pre ďalší rast aj bez daňovej reformy, sú najmä vysoké korporátne zisky v USA a výrazný, konzistentný rast globálneho hospodárstva za viac ako desať rokov.

 

 

Mnoho z oslovených stratégov nezhrnulo plánovanú daňovú reformu do svojich prognóz. Najprogresívnejší scenár daňovej reformy ponúka stratég Keith Parker zo švajčiarskeho bankového gigantu UBS Group AG. Parker predpokladá dosiahnutie 2 900 bodov pre S&P 500 v roku 2018, čo je o 11,5% viac ako je jeho súčasná hodnota. V prípade zavedenia daňovej reformy to však podľa neho môže byť až 3 300 bodov, čo predstavuje nárast o  26,8%.

 

 

Vedúcimi spoločnosťami S&P 500, ktoré v súčasnej dobe tvoria asi 13,8% hodnoty Indexu sú spoločnosti Apple Inc.; Microsoft Corp.; Alphabet Inc.; Amazon.com Inc. a Facebook Inc. Tieto spoločnosti zaznamenali významný nárast už v roku 2017 a v ďalšom roku 2018 bude tento trend pravdepodobne pokračovať.

 

 

Investori by si však mali uvedomiť, že trhoví stratégovia majú dlhodobú tendenciu zaujatosti v prospech rastu trhov. Od roku 1999 v USA stratégovia sledovaní spoločnosťou Bloomberg nikdy nepredpokladali pokles trhu v nasledujúcom roku. Namiesto toho, predpovedali za celé obdobie priemerné ročné zisky vo výške 9%. Zvlášť známym prípadom bol rok 2008, kedy S&P 500 klesol o 39%. Prognóza analytikov však hovorila o náraste o 11%.

 

 

Na druhej strane stratégovia nevedia spoľahlivo odhadnúť ani býčie trhy. Dôkazom je práve tento rok, kedy vlaňajšie analýzy predpovedali 16 % zisky, avšak trh prekonal tieto predpoklady o približne 3,8 %.

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)