Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (14) Ako-investovat.sk .


Najväčšie kryptoburzy otvárajú pobočky na Malte a zaujímavé prieskumy správania sa japonských kryptoinvestorov. Nielen o týchto udalostiach sa dozviete v našom dnešnom komentári najzaujímavejších udalostí, ktoré sa udiali v kryptosvete za uplynulý týždeň.

 

OKEx, čínska kryptoburza sídliaca v Hong Kongu oznámila zámer expandovať na Maltu. Malta sa v poslednej dobe stáva krajinou s rozvinutým právnym systémom podporujúcim rozvoj “Distributed Ledger” technológií. Maltský premiér preto iniciatívu aktuálne tretej najväčšej svetovej kryptoburzy privítal. Otvorenie pobočky na Malte nedávno oznámila aj najväčšia svetová kryptoburza – Binance.

 

Investičná banka JP Morgan bola zažalovaná na Manhattanskom federálnom súde za účtovanie neočakávaných poplatkov a zvýšených úrokových sadzieb po tom, ako začiatkom februára tohto roka zakázala zákazníkom nakupovať kryptomeny prostredníctvom kreditných kariet a platby začala spracovávať ako hotovostné pôžičky. Banka odmietla refundovať poplatky sťažujúcich sa zákazníkov. Žaloba bola podaná na základe porušenia zákonného nariadenia o pôžičkách, kedy vydavateľ kreditných kariet musí zákazníkov upozorniť na zmenu podmienok účtovania poplatkov.

 

Viceprezident Európskej komisie vyzval krajiny Európskej únie, aby sa zaviazali podporiť rozvoj blockchainovej technológie. Európska komisia plánuje investovať 300 miliónov dolárov do projektov priamo naviazaných na blockchainovú technológiu.

 

Minulý týždeň boli zverejnené výsledky prieskumu japonskej samoregulačnej Japanese Cryptocurrency Business Association (JCBA), ktorá analyzovala údaje zo 17 hlavných japonských kryptobúrz za rok 2017. Na domácom trhu aktívne obchodovalo okolo 3,5 milióna investorov. Ročný objem obchodovania Bitcoinu v Japonsku vzrástol z 22 miliónov dolárov v roku 2014 až na 97 miliárd dolárov v roku 2017. Obchodovanie finančných derivátov narástlo ešte výraznejšie, z 2 miliónov dolárov v roku 2014 až na závratných 543 miliárd dolárov v roku 2017. Japonsko je aktuálne najväčší kryptotrh na svete.

 

Zaujímavé boli aj výsledky nedávneho prieskumu japonského online magazínu pre mladých biznismanov – Shin R25, ktorý sa uskutočnil na vzorke 4 374 mladých mužov. Z výsledok vyplýva, že 14% japonských mužov vo veku 25 – 30 rokov vlastní kryptomeny. 92% označilo za dôvod, prečo sa rozhodli nakúpiť kryptomeny, snahu o investovanie. 37,4% opýtaných tak urobilo aj preto, že kryptomeny sú aktuálne v trende a 19,9% opýtaných na základe odporúčania médií.

 

34,5% mladíkov malo v kryptomenách uložených menej ako 469$ (50 000 yenov), a len 10,2% zainvestovalo viac ako 9 360$ (1 milión yenov). Na otázku, aké maju s kryptomenami plány do budúcnosti, 47,1% opýtaných plánuje aktívne investovať aj v budúcnosti, kým 35,4% už nemá záujem investovať ďalšie peniaze do kryptomien.

 

Spoločnosť NAGA uviedla na trh novú kryptopeňaženku NAGA Wallet. Peňaženka funguje ako platobná brána s podporou viac ako 1 200  tokenov. Hlavnou zaujímavosťou tejto peňaženky je možnosť robiť prevody bez nutnosti zadávať celú adresu príjemcu. Namiesto toho stačí zadať len emailovú adresu príjemcu. Prevody pomocou zadávania adresy sú síce bezpečné, ale môže sa stať, že adresa je zadaná chybne, a to môže pri prevode spôsobiť stratu prevádzaných kryptomien.

 

TOP 10 KRYPTOMENY:

 

 

Trhová kapitalizácia kryptotrhu sa minulý týždeň opäť dostala nad 300 miliónov dolárov a týždeň zakončila na úrovni okolo 333 miliónov dolárov. Dominancia Bitcoinu poklesla v dôsledku “oživenia” altcoinov zo 45% na približne 42%.

 

Po týždňoch poklesu a stagnácie, ceny všetkých top kryptomien opäť vzrástli. Oživenie prinieslo aj zvýšené denné objemy obchodovania. Tie sa z predošlého dna pod 9 miliardami dolárov dostali až nad 25 miliárd dolárov, čo je nové maximum od polovice februára.

 

Bitcoin zažil vo štvrtok skokový nárast ceny o 1 000$ v priebehu jednej hodiny. Zisky si udržal až do konca týždňa, ktorý zakončil na úrovni okolo 8 300 dolárov, čo znamenalo týždenný nárast o 17,7%.

 

Rast ceny Bitcoinu sa pozitívne preniesol aj do altcoinov, ktorým sa darilo oveľa viac ako Bitcoinu. IOTA si pripísala týždenný rast ceny o 63%, NEO vzrástlo o 43% a EOS, Cardano a Stellar si pripísali približne 40% nárast cien. Najmenej sa darilo Litecoinu, s týždenným ziskom “len” 11%

 

Zdroje: coinmarketcap.com, medium.com, bitcoinist.com, cointelegraph.com, mntrends.com, ccn.com, reuters.com

 

Upozornenie: Tento článok slúži iba na informačné účely. Ste plne zodpovedný za akékoľvek prípadné obchodné a investičné rozhodnutia urobené na základe informácií z tohto článku. 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)