Je tu začiatok konca dlhopisov? Ako-investovat.sk .


Centrálne banky od východu na západ spoločne stimulujú ekonomiky. Cieľ je silnejšia a rýchlejšie rastúca globálna ekonomika. To všetci určite chceme – mať sa lepšie a zabezpečiť svoje rodiny. Inflácia a ako ochrániť úspory sú hlavné témy od pádu zlatého štandardu. Čo môžu obchodníkom priniesť ďalšie neštandardné kroky centrálnych bánk a ich uvoľnená monetárna politika?

Ohromná zbraň kontroly likvidity na trhoch, ktorou centrálni bankári disponujú od pádu zlatého štandardu, priniesla od vtedy zvýšenú volatilitu na trhoch. Stabilita sa vytratila aj z bežného života a inflácia straší čoraz viac. Investori hľadajú východiska v rizikových aktívach. Tie im ponúkajú lepší výnos než bežné sporiace účty. Samozrejme berú na seba väčšie riziko, veď koniec koncov väčšie riziko sa rovná väčší výnos.

Minulý týždeň sme definitívne prešli do módu „Risk On" – ochoty viac riskovať. Prechod zo stavu „Risk Off", v ktorom sa trhy nachádzali vyše roka do „Risk On" je spojený s prelievaním peňazí z menej rizikových aktív do rizikovejších. Jednoducho investori hľadajú lepšie uloženie pre svoje peniaze. Svedectvom je pokles dlhopisov, ktoré sú tradične vnímané ako menej rizikové aktíva a nárast akcií a komodít, ktoré sú na strane druhej rizikovejšie.

Pozrime sa na americké štátne dlhopisy. Z dlhodobého pohľadu, na grafe vidíme, že cena bola v rastúcom trende cez 25 rokov. V obchodovaní ako aj v živote nič netrvá večne, preto by bolo rozvážne na dlhopisoch očakávať minimálne korekciu, ktorá eventuálne môže prerásť aj do vytvorenia cenového vrcholu a ukončenia rastúceho trhu.Pozor však na zvyk. Zvyk patrí medzi tie menej príjemné ľudské vlastnosti. Vyvoláva lenivosť a nepomáha pri hľadaní nových, lepších a efektívnejších riešení. Charakteristické pre ľudí je, že ľahko upadnú do kazajky zvyku. Dnes po viac ako 25 ročnom náraste amerických štátnych dlhopisov len sotva nájdeme sympatizantov očakávajúcich spľasnutie tejto bubliny. Zajatí vo zvyku skôr hovoria, že to musí rásť ďalej. Takto to však nefunguje a pri investovaní sa takýmto prístupom vystavujete značnému riziku. Veľa ľudí dnes s absolútnym presvedčením verí v ďalší rast dlhopisov. Ja sa skôr domnievam, že sme v poslednej fáze rastového trendu a vytvárame vrchol. Pri poklese pod dôležité úrovne supportu sa v nasledujúcich týždňoch dočkáme nie len väčšej korekcie alebo aj prerušenia trendu.

Investor má viac možností nasledovať americké štátne dlhopisy. Sledovať môžete Futures kontrakty, z ktorých vyberiem 30-ročné T-Bondy (ZB), 10-ročné T-note (ZN). Finančne prístupnejší je Exchange Traded Fond (ETF): 20-ročné Treasury Bonds od iShares (TLT).

Obchodovanie a investovanie so sebou prináša značné riziká. Pred investovaním sa dôsledne pripravte, aby ste plne rozumeli rizikám a dôsledkom s tým spojenými.

Prajem rozvážne obchodné rozhodnutia.
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Kde a ako kúpiť dlhopisy na Slovensku

sunday
19.05.2013
Dlhopisy | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)