Je tu začiatok konca dlhopisov?

18.09.2012  /  Admin
trhy-a-makro-spravy-ako-investovat

Centrálne banky od východu na západ spoločne stimulujú ekonomiky. Cieľ je silnejšia a rýchlejšie rastúca globálna ekonomika. To všetci určite chceme – mať sa lepšie a zabezpečiť svoje rodiny. Inflácia a ako ochrániť úspory sú hlavné témy od pádu zlatého štandardu. Čo môžu obchodníkom priniesť ďalšie neštandardné kroky centrálnych bánk a ich uvoľnená monetárna politika?

Ohromná zbraň kontroly likvidity na trhoch, ktorou centrálni bankári disponujú od pádu zlatého štandardu, priniesla od vtedy zvýšenú volatilitu na trhoch. Stabilita sa vytratila aj z bežného života a inflácia straší čoraz viac. Investori hľadajú východiska v rizikových aktívach. Tie im ponúkajú lepší výnos než bežné sporiace účty. Samozrejme berú na seba väčšie riziko, veď koniec koncov väčšie riziko sa rovná väčší výnos.

Minulý týždeň sme definitívne prešli do módu „Risk On” – ochoty viac riskovať. Prechod zo stavu „Risk Off”, v ktorom sa trhy nachádzali vyše roka do „Risk On” je spojený s prelievaním peňazí z menej rizikových aktív do rizikovejších. Jednoducho investori hľadajú lepšie uloženie pre svoje peniaze. Svedectvom je pokles dlhopisov, ktoré sú tradične vnímané ako menej rizikové aktíva a nárast akcií a komodít, ktoré sú na strane druhej rizikovejšie.

Pozrime sa na americké štátne dlhopisy. Z dlhodobého pohľadu, na grafe vidíme, že cena bola v rastúcom trende cez 25 rokov. V obchodovaní ako aj v živote nič netrvá večne, preto by bolo rozvážne na dlhopisoch očakávať minimálne korekciu, ktorá eventuálne môže prerásť aj do vytvorenia cenového vrcholu a ukončenia rastúceho trhu.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.