Kazajka zvyku ubližuje obchodníkovi Ako-investovat.sk .


Prečo by sme mali pracovať so zvykom? Základy nášho správania, rozhodovania a konania pramenia z výchovy a prostredia, v ktorom sme vyrastali. Samozrejme, ovplyvňuje nás aj prostredie, v ktorom momentálne žijeme. Rodina, priatelia, škola a kolegovia sú vo všeobecnosti tým, čo nás formovalo a formuje. Naše chovanie a činy sa zásadne nelíšia od vzorov prostredia. Ale to neznamená, že sa nedá žiť či chovať inak. Je zvyk nepriateľom človeka?

 
Už Sokrates napísal zaujímavý text, v ktorom vykreslil ľudí žijúcich celý život v jaskyni. Skrátene parafrázujem toto podobenstvo o jaskyni pre náš účel. Podobenstvo vykresľuje ako sú ľudia v jaskyni pripútaní okovami, nemôžu sa ponúť a všetko, čo ich oči mali možnosť celý život vidieť, boli iba tiene padajúce na stenu jaskyne. Sokrates vykreslil moment precitnutia, keď sa jednému z nich podarilo uvoľniť zo zajatia mocných pút. Prvý moment, keď sa oslobodený "prieskuník" otočil smerom k vchodu do jaskyne bol neznesiteľný a plný bolesti. Oči, ktoré neboli nikdy vystavené tak silnému svetlu bránili už skoro slobodnému človeku ísť smerom von. Trvalo istý čas pokiaľ si oči zvykli a bolesť ustúpila. To, čo sa naskytlo tomuto človeku potom, čo vyšiel von z jaskyne, bolo neopísateľné. Modré nebo, zelené pláne, pestrofarebné kvety, jagavé vodopády a červený západ slnka za vzdialeným horizontom. Zvuky, ktoré sa do jaskyne nikdy nedostali. Spev vtákov, pískanie vetra a šum vodopádov. Vône, ktoré boli nepredstaviteľne krásne, vyvolávali úžas. To všetko okamžite zanechalo neopísateľné pocity na slobodnom človeku, ktorý sa chcel hneď o novú a nádhernú skúsenosť podeliť. Keď sa vrátil do jaskyne a snažil sa oslobodiť ostatných, dostalo sa mu výsmechu a urážok.
 
Približne a parafrázovane som sa Vám snažil odovzdať nosnú myšlienku, že zvyk, s ktorým sa spája lenivosť, nemilosrdne zabíja možnosť vidieť veci inak a vidieť iné veci. Samozrejmosťou je, že väčšina ľudí vyhľadáva prostredie, v ktorom sa cíti bezpečne. Priatelia ich rešpektujú či uznávajú, prečo by mali vymýšľať niečo iné, veď takto im to vyhovuje. Spája sa s neochotou (či neschopnosťou) zmeniť veci, lenivosť urobiť niečo inak alebo strach z nepoznaného?
 
Nebojte sa posmešných poznámok, ak chcete ísť inou cestou než na ktorú je vaše okolie zvyknuté. Nech zostanú všetci vaši doterajší známi v kazajke zvyku. Neodsudzujte ich za to. Vaša cesta môže byť iná, bolestivá a možno aj samotárska, ale to všetko sa vytratí, pretože spoznáte nové možnosti, nových ľudí, ktorých zaujímajú podobné veci ako vás. Náš život je krátky na to, aby sme ho premrhali našou slabosťou vidieť, poznať, počuť či cítiť viac. Bez pádov to nepôjde. Radšej padnem a udriem sa akoby som si mal teraz povedať, že nikdy nevstanem z obavy, že sa môžem cítiť nepohodlne alebo, že to bude bolieť. Keď sa rozhliadnete, uvidíte, že aj nečinnosť bolí. Prečo sa ľudia neustále sťažujú bez adekvátnych činov k riešeniu? Čo ich brzdí? Je to strach zo zmeny, strach z bolesti?
 
Podľa mňa je kazajka zvyku jedným z najhorších nepriateľov človeka a vyhľadávanie istoty či prostredia, kde sa cítime príjemne je začiatkom degradácie. Žiadna kreácia nových vecí nejde bez námahy, odhodlania, výdrže a zodpovednosti. Súhlasné potvrdzovanie zhodnosti s prostredím a pritakávanie si v partii pri pive je v poriadku. Zvykneme sa obklopovať ľuďmi, ktorí myslia rovnako ako my. Pre progres je však dôležité uniknúť (a nemám na mysli zavrhnúť na priateľov) z tohto "zvyku pohodlnosti" a namiesto toho vyhľadávať a načúvať ľuďom, ktorí nehovoria to isté čo my, ktorí nás netľapkajú po ramene, ale mali by sme oceniť a načúvať tým, ktorí s nami nesúhlasia. V tomto momente nejde o to zmeniť svoje myslenie úplne ani zavrhnúť výchovu rodičov. Ide o rozšírenie poznania. Iba tak sa obohatíme a vyšperkujeme myslenie, ktoré nám na oplátku ponúkne lepšiu budúcnosť. Tú si však treba zaslúžiť zodpovednosťou, pevnou vôľou a konaním!
 
A ak by sa to aj nepodarilo, je lepšie sa o zmenu pokúsiť, než aby nás celý život mal strašiť fakt, že sme príležitosť premrhali. Kazajka zvyku je šialenstvo.
 
Autor: Peter Voštinár
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)