Trading – aféry a perličky

13.11.2012  /  Juggler
zaujimavosti-a-novinky-ako-investovat

V článku spomieniem niekoľko známych aj menej známych afér a perličiek z tradingu. Dobrú zábavu prajem 🙂

KAUZA EMULEX alebo ako jeden drobný obchodník pohol trhom…

Táto aféra sa stala v lete 2000, ale stojí za to si ju pripomenúť. Nezávislý 23 ročný obchodník Mark Simeon Jakob z Kalifornie, nedávno ešte študent VŠ sa dostal do straty, keď špekuloval na pokles akcií firmy Emulex (ELX, Nyse, vtedy EMLX – Nasdaq).

Podľa súdnych dokumentov Jakob otvoril pozíciu na short (pokles) pri priemernej cene okolo 80$. Očakával pokles ceny akcií v dňoch  17 až 18 augusta. Ale obchod sa obrátil proti nemu a cena akcií Emulexu sa 24 augusta vyšplhala až nad cenu 113$. Jakob bol v strate presne 97 000$, keď v zúfalstve vymyslel podvod, ktorým sa dostal do burzových dejín a zároveň do väzenia.

Vymyslel a napísal správu o rezignácii šéfa Emulexu a o tom, že firma je v strate a že bude vyšetrovaná komisiou pre cenné papiere (SEC). Túto správu poslal emailom do firmy Internet Wire, v ktorej tesne predtým pracoval a vedel ako to tam funguje.

Cez Internet Wire správu prevzali a publikovali aj také renomované agentúry ako Bloomberg.

Správa sa v momente rozšírila a na burze vznikla panika. Prudký výpredaj spôsobil, že cena akcií Emulexu sa v nasledujúcich 15 minutách prepadla až o 90$ (-60%) !  Firma stratila 2,5 mld.$ na trhovej kapitalizácii.

Mark Jakob uzavrel svoje short pozície a zarobil na poklese okolo +54 700$. Ihneď nato rýchlo nakúpil 3500 akcií a stihol to ešte predtým ako Nasdaq  po 15 minútach zastavil obchodovanie s akciami. Keď predstavitelia Emulexu dementovali falošnú správu a všetko sa vysvetlilo obnovilo sa obchodovanie na burze. Akcie vyskočili a Jakob ich predal v pondelok v zisku ďalších +187 000$. Jeho celkový zisk tak činil okolo 241 000$. Investori, ktorí na základe jeho falošnej správy predali milióny akcií prišli približne o 110 miliónov dolárov!

Jakoba vypátrala FBI na základe emailu , ktorý poslal z počítača knižnice vysokej školy v meste Redondo Beach. Ako bývalý zamestnanec Internet Wire vedel ako má správu poslať, aby ju považovali za vierohodnú a preverenú. Tento podvod mu nakoniec vyniesol 44 mesiacov vo väzení a finančnú pokutu zahrňujúcu všetok zisk z podvodu. Kauza mala dopad na tlačové agentúry a spôsob zverejňovania a preverovania správ ohľadom verejne obchodovaných firiem.

OMYL ZA 260  MILIÓNOV DOLÁROV.

Všetci, ktorí obchodujeme na burze robíme omyly. Je nepríjemné, keď odklikneme nesprávnu cenu, nesprávny počet, alebo dokonca opačný pokyn. Aj mne sa to občas stáva. Naposledy sa mi príkaz vyplnil v 20% strate i napriek tomu, že ma systém varoval a príkaz som stornoval.

Ak je strata nad 10%, treba sa okamžite spojiť s brokerom a obchod reklamovať. Dobrý broker by mal vec okamžite prešetriť, spojiť sa s príslušnou burzou a do 20 minút chybný obchod stornovať. No nie vždy sa to podarí.

V Japonsku sa stala nasledujúca príhoda:

Maklér, ktorého zamestnával obchodník s cennými papiermi Mizuho Securities (divízia druhej najväčšej japonskej banky) dostal pokyn od klienta, aby predal jednu akciu firmy J-Com za 610 tisíc jenov. On sa však pomýlil a zadal príkaz na predaj 610 tisíc akcií po 1 jene. Systém ho pred chybným potvrdením príkazu varoval, ale takéto varovania boli bežné a týkali sa cenovej odchýlky. Takže maklér varovanie ignoroval.

V ten deň firma J-Com práve umiestňovala na trh nové akcie. Ich celkový počet však ani zďaleka nedosahoval 610 tisíc. Ani telefonát z Tokijskej burzy tento omyl nenapravil. V ňom sa makléri dohodli, že bude podaný opravný príkaz a transakcia sa stornuje. Lenže ani systém Tokijskej burzy opravný príkaz neprijal. Bol totiž nastavený na dolný limit – minimálnu cenu 572 000 jenov za 1 akciu. A cenu 1 jen ignoroval. Transakcia sa realizovala .

Mizuho nemala inú možnosť, len akcie, ktoré predala po 1 jene spätne nakúpiť za trhovú cenu.  Správa o tom sa rozšírila a cena vystúpila až na horný limit 772 000 jenov.

I napriek tomu sa obchodníkom Mizuho podarilo v priebehu 10 minút nakúpiť asi 3/4 akcií za dolný limit t.j 572 000 jenov. Ovšem ďalších 140 tisíc akcií sa im nepodarilo vôbec nakúpiť a museli to robiť postupne počas ďalších dní. Prúser bol aj v tom, že do 4 dní mali poslať klientom certifikáty o vlastníctve od J-Com a tie boli vytlačené len pre1/10 akcií.

V Japonsku táto aféra spôsobila škandál. Prešetrujú sa podiely viny a prehodnocuje sa obchodný systém Japonskej burzy, brokerov i to ako funguje štátny dohľad. Nakoniec bude tento omyl stáť Mizuho Securities okolo 30 miliárd jenov. To je približne 260 miliónov dolárov!

STRATY, STRATY a ZASE STRATY…

MASAJOŠI SOTA – najväčší loser sveta. Tento japonský magnát investoval tak nešťastne, že jeho majetok sa za menej ako tri roky od prelomu tisícročia scvrkol zo 76 miliárd USD na 1,1 miliardy USD.

JASUO HAMANAKA – maklér japonského koncernu Sumitomo začal v roku 1985 stratou 30 miliónov USD v neprospech svojho zamestnávateľa. V snahe odčiniť túto stratu roky viedol nezákonné finančné operácie, ktoré priniesli ďalšie straty. Konečná strata v roku 1996 dosiahla 2,6 miliardy USD.

JOHN RUSNAK – trader americkej banky Allfirst v roku 2002 zdefraudoval 750 miliónov USD. Uskutočňoval nepovolené transakcie na valutovom trhu, ktorými chcel zakryť straty privodené inými operáciami.

JANG ČU-ČEN – prezident jednej taiwanskej banky pri hraní na burze prišiel o 400 miliónov USD patriacich banke. Bol taký fanatický hráč, že ešte aj po uväznení podplácal strážcov väznice, aby v jeho mene nakupovali akcie na burze.

DANIEL GORDON – šéf oddelenia cenných papierov energetických firiem v investičnej banke Merrill Lynch v roku 2000 cez daňové raje v Karibiku previedol z banky na súkromné kontá 43 miliónov USD.

PETER YOUNG – predseda fondu MGAM European Growth Trust prišiel o 200 miliónov USD investovaním do internetových akcií tesne pred pádom trhov v roku 2000. Viacnásobne porušil britské právo prekračovaním prípustných limitov investovania peňazí klientov do firiem nezapísaných na burze.

NICK LEESON – muž, ktorý priviedol k bankrotu banku Barrings.

Tento chlapík načisto ohromil celý svet. Zastavme sa pri ňom podrobnejšie:

Banka Barrings bola do roku 1995 stará britská banka s 233 ročnou tradíciou. Spravovala i účty kráľovskej rodiny..

V roku 1989 v nej začal pracovať 22 ročný mladík menom Nicolas William Leeson, syn fasádnika, ktorý kedysi ani neurobil záverečné skúšky z matematiky. Pracoval ako úradník prerátavajúci derivátové transakcie v Jakarte a miesto toho, aby viedol účty, začal investovať peniaze banky na burzách. A darilo sa mu. Zanedlho z neho urobili šéfa novootvorenej pobočky v Singapure. Tu derivátovými obchodmi zarobil pre Barringsa 10 miliónov libier, čo tvorilo v r. 1993 až 10% ročného zisku banky! Stal sa hviezdou a banka mu dala voľnú ruku.

Viedol transakcie na singapurskom obchodnom parkete Siunex a japonskej burze v Osake.

Mal plat 50 tisíc libier ročne, k tomu 150 tisíc libier prémii, luxusné autá a bol kráľom singapurského nočného života…

No nebolo to všetko v poriadku… Leeson bol hviezda a bol príliš ctižiadostivý, aby priznal aj prehry. Nevedel sa zmieriť so stratami a už v lete 1992 založil zvláštny účet s číslom 88888 na ktorý postupne prenášal stratové pozície. Osmička je šťastným číslom Číňanov, jemu však šťastie nepriniesla. Straty sa hromadili a koncom roka už účet vykazoval stratu 512 miliónov dolárov.

A keďže bol Leeson nielen trader, ale zároveň i šéf filiálky – darilo sa mu straty tajiť.

Stále sa spoliehal na to, že vďaka novým transakciám straty zlikviduje. Vstupoval do stále riskantnejších a väčších obchodov…

Začiatkom roku 1995 otvoril 20 tisíc kontraktov na rast akciového indexu Nikkei. Predpokladal, že Nikkei už nepadne pod hranicu 19 000 bodov, lebo ekonomika Japonska sa dostávala z recesie.

Ale 17.januára došlo v Kobe k tragickému zemetraseniu po ktorom klesol Nikkei až o 7%.

A po ďalšie týždne sa už neodrazil. V druhej polovici februára bola strata na účte 88888 viac ako 1,1 miliardy USD.

23. februára Leeson zmizol. Znepokojení šéfovia z londýnskeho ústredia o dva dni neskôr odhalili tajný účet a všetko pochopili. Vybuchla bomba. Barringsove straty ešte narástli na 1,5 miliardy USD a potom banka vyhlásila bankrot. Za symbolickú 1 libru ju kúpila holandská ING Group.

Nick Leeson si odsedel 6,5 roka v Singapure a dnes je na slobode. Napísal knihu na ktorej zarobil  800 tisíc USD, ďalších 160 tisíc USD mu zaplatil Daily Mirror za práva na jeho príbeh. Bol o ňom natočený film (Maklér).

Za niekolko tisícové odmeny neskôr prednášal, vystupoval na večierkoch, firemných akciách a pod. Na telefónnom čísle 004408454583707 si ktokoľvek mohol objednať tradera, ktorý prehral 1,5 miliardy dolárov. Na internetovom portáli Celebpoker.com. ste si s ním mohli zahrať poker.

A na záver muž, ktorý sa živí  manipuláciami na tzv. OTC trhoch…

JONATHAN LEBED – najmladší manipulátor trhu.

V roku 1999 mal len 15 rokov, keď využil boom internetu a zarobil 800 tisíc dolárov na tzv. ,,bump and dump,, schéme. Cez message boardy a chat roomy vyzýval ľudí k nákupom penny akcií, ktoré on sám predtým kúpil za ,,babku,,. Keď ich cena stúpla – vybral tučné zisky.

Takéto konanie sa považuje za ilegálne a kontrolný a dozorný orgán SEC na neho podal žalobu. Prípad vyvolal publicitu, lebo SEC ešte nikdy predtým nezažaloval mladistvú osobu.

Lebed sa bránil, že v podstate  len predpovedal ceny akcií, presne tak ako to robia profesionálni analytici na Wall Street každý deň. Nakoniec došlo k mimosúdnej dohode a Lebed zaplatil pokutu 285 tisíc dolárov.

Zvláštne je, že SEC vlastne Lebeda vôbec nepotrestal. Po zaplatení pokuty mu ostal zisk viac ako 500 000 dolárov!

Dnes má Jonathan Lebed 28 rokov a naďalej sa živí tradingom. Robí v podstate to isté, v tom istom segmente ( penny stocks), ale tentoraz tak, aby neporušoval zákon. Cez vlastnú webovú stránku naďalej spokojne radí ľuďom, ktoré akcie by mali nakupovať. Jeho služby nájdete na http://lebed.biz/.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk