Automobilky – čo sa zmenilo za poslednú dekádu

26.11.2012  /  Martin Baláž
trhy-a-makro-spravy-ako-investovat

Týždenný komentár analytikov zo SLSP sa začína prehľadom vývoja automobilového priemyslu na Slovensku za 10 rokov:

Automobilky na Slovensku: čo sa zmenilo za poslednú dekádu

Automobilový sektor v ostatnej dekáde patril na Slovensku medzi najprogresívnejšie sektory. Európske automobilky sa po vstupe stredoeurópskych krajín do EÚ intenzívnejšie zamerali práve na strednú Európu, kde našli okrem otvoreného trhu, politickej a právnej stability aj kvalifikovanú a lacnú pracovnú silu. Lákala blízkosť k novým trhom, daňové stimuly a časom čoraz širšia sieť dodávateľov. Atraktívne prostredie pritiahlo viaceré veľké investície. Kým pred desiatimi rokmi sa na Slovensku vyrábalo približne 200 tisíc áut ročne, v roku 2011 to bolo 640 tisíc. V tomto roku odhadujeme výrobu áut na úrovni 850 tisíc. Takáto produkcia pomôže Slovensku udržať si svetové prvenstvo v počte vyrobených áut na 1000 obyvateľov.

Rast výroby v automobilovom priemysle na Slovensku bol v rámci regiónu ďaleko najrýchlejší. Pokým v Maďarsku sa objem výroby v sektore dopravných prostriedkov oproti úrovniam z roku 2005 zvýšil o 50 % a v Česku sa zdvojnásobil, na Slovensku je výroba momentálne 5,5-krát vyššia oproti roku 2005. Najmä vďaka automobilom tak celý priemysel vyrába o 70 % viac ako tomu bolo pred siedmimi rokmi. Bez áut by priemysel stúpol v rovnakom období „len“ o 30 %.

Rozvoj slovenských automobiliek a ich dodávate ľov značne prispel k hospodárskemu rastu Slovenska v poslednej dekáde. Rovnako aj v posledných štvrťrokoch je jedným z hlavných ťahúňov rastu. Práve autá zmiernili ochladenie slovenskej ekonomiky, s ktorým sa potýka Európa i susedné krajiny. Nábeh výroby na nových výrobných linkách sa spolu s dodávateľskými odvetviami zaslúžil o zhruba polovicu hospodárskeho rastu. Bez automobiliek by za posledný rok a pol slovenská ekonomika namiesto 3-percentného medziročného tempa rástla len asi o 1,5 %. Na tomto výsledku sa podpísalo aj doplnenie produktových rád popri veľkých o menšie, na pohonné hmoty úspornejšie autá. Mix ponuky luxusných a výkonných áut o rady strednej a nižšej triedy slovenským automobilkám vyšiel. Rozhodne ich neuchráni od poklesu výroby, ak by sa zopakovala kríza dopytu z roku 2009, avšak rozloženie produkcie medzi viaceré typy áut by malo pomôcť znížiť negatívny dopad prípadného ďalšieho poklesu dopytu.

Slovenským automobilkám pomáha aj geografická rozmanitosť ich vývozov. Takmer všetky autá vyrobené na Slovensku smerujú na export. Automobilové odvetvie sa nefixuje len na Európu, 15 % slovenského vývozu áut smerovalo vlani do Číny, viac ako do Nemecka. Ani tento prameň však nemusí byť bezodný, keďže ani Čína sa nevyhla spomaľovaniu ekonomiky. Vidno to aj na slovenských vývozoch. Kým v druhej polovici minulého roku sa do Číny vyviezlo 19 % slovenských áut, v prvej polovici tohto roku do bolo len 14 % . K poklesu došlo aj v absolútnych číslach.

Aký výhľad čaká automobilový sektor a slovenské automobilky? Budúci rok bude pre automobilky náročný. Nové registrácie áut v ostatných mesiacoch v Európe spomalili, s pomalším rastom sa potýka aj Čína. Otváranie nových výrobných liniek nie je na dohľad. Objem produkcie v roku 2013 snáď uvidíme na vyšších úrovniach ako v roku 2012, avšak najmä kvôli faktu, že výroba na nových linkách na jar tohto roku ešte len nabiehala. Udržanie výroby na úrovniach z posledných mesiacov by bolo skôr lepším výsledkom. Výhodou slovenských automobiliek zostáva technologická vyspelosť, slovenské linky patria medzi najmodernejšie v rámci európskych závodov. Prípadné redukcie výrobných kapacít či zamestnancov by sa preto mali týkať najskôr starších závodov v západnej Európe. Slovenské automobilky sú lepšie ako v minulosti prichystané na prípadné horšie časy. To ako sa im však bude dariť, určí predovšetkým Európa. Tým, ako sa vysporiada s dedičstvom dlhov, ako sa zreformuje a či nastúpi na opätovnú cestu rastu.

(autorka časti o automobilkách: Mária Valachyová)

Ekonomika a politika

Miera nezamestnanosti na Slovensku pod a ÚPSVaR v októbri stúpla zo septembrových 13,4 % až na 13,7 %. Nezamestnanosť tak skončila vyššie než bol náš odhad a ako aj odhad trhu (zhodne 13,3 %). Po sezónnom očistení nezamestnanosť dokonca vzrástla až na úroveň 13,9 %. Rast nezamestnanosti pritom zasiahol hlavne východné Slovensko a podpisuje sa pod neho hlavne spoma ľovanie ekonomiky.

Spolu so zhoršujúcim sa sentimentom v Európe klesá aj sentiment na Slovensku. Do konca roka očakávame, že miera nezamestnanosti ešte mierne porastie smerom k 14 %.

Rokovania o rozpočte EÚ na obdobie 2014 – 2020 minulý týždeň uviazli na mŕtvom bode. Podľa posledného návrhu šéfa Rady EÚ Hermana van Rompuya by mal rozpočet na toto obdobie dosiahnuť 1008 miliárd eur. Pre čistých prispievateľov do rozpočtu na čele s Veľkou Britániou je však táto suma v čase prebiehajúcej fiškálnej konsolidácie príliš vysoká – s čím súhlasia aj Nemecko a Francúzsko. Krajinám sa ale nepodarilo dohodnúť na tom, v ktorých oblastiach výdavky znížiť (spory sú hlavne o výšku dotácií poľnohospodárom). Dohoda tak pripadá do úvahy najskôr začiatkom budúceho roka.

Dohodnúť sa minulý týždeB nedokázali ani ministri financií eurozóny, ktorí na svojom stretnutí rokovali o uvo není 0alšej tranže pomoci Grécku. S jej uvoľnením má údajne problém hlavne MMF, ktorý požaduje ďalšie opatrenia na to, aby Grécko dokázalo dosiahnuť plánovanú úroveň dlhu na úrovni 120 % HDP v roku 2020 (v 2. kvartáli tento pomer predstavoval 150 % HDP). Medzi diskutované riešenia patrí predĺženie horizontu na splnenie opatrení ako aj možnosť, že by sa na odpise gréckeho dlhu podieľali aj vlády alebo ECB (napríklad prostredníctvom vrátenia zisku z nakúpených gréckych bondov), )i spätný odkup dlhopisov zo strany Grécka. O ďalšom postupe by ministri mali rokovať dnes večer.

Index sentimentu nemeckých investorov IFO zaznamenal v Novembri mierne zlepšenie, ktoré prišlo tak vo vnímaní súčasnej situácie tak aj v očakávaniach do budúcnosti. Podľa predstaviteľov IFO pritom nemeckým firmám pomáha najmä silný dopyt po ich výrobkoch zo strany USA a Číny, avšak neistota ohľadom ďalšieho vývoja v eurozóne ich obmedzuje v ďalších investíciách.

Vďaka tomu by podľa IFO nemecká ekonomika mala vo 4. kvartáli ešte viac spomali’. V eurozóne boli zverejnené aj výsledky indexu nákupných manažérov (PMI). Celkový index v eurozóne zaznamenal mierne zlepšenie z 45,7 na 45,8 bodov. V rámci jednotlivých komponentov sa zlepšila nálada v priemysle, pričom naopak index v oblasti služieb klesal. Pozitívnou správou bol aj výsledok Čínskeho PMI podľa HSBC, ktoré vzrástlo zo 49,5 na 50,4 bodov a po prvý krát za posledný rok sa tak ocitlo nad hranicou 50 bodov čo naznačuje expanziu.

Agentúra Moody‘s znížila rating Francúzska z Aaa na Aa1. Po Standard & Poor’s je tak už druhou agentúrou, u ktorej Francúzsko nemá AAA rating. Ako dôvod agentúra uviedla štrukturálne faktory, ktoré ohrozujú konkurencieschopnosť krajiny a jej verejné financie (najmä nepružný trh práce a nízku úroveň inovácií. Ďalším faktorom bola vysoká expozícia voči ohrozeným krajinám eurozóny prostredníctvom záchranných mechanizmov. Trhy na správu reagovali výpredajom eura a akcií.

Znížený bol aj rating Maďarska, a to zo strany Standard & Poor’s o jeden stupeň na Ba1 (dva stupne pod hranicou investičného pásma). Dôvodmi boli neortodoxné ekonomické opatrenia vlády Viktora Orbána (napríklad sektorové dane či ovplyvňovanie centrálnej banky, ktoré budú mať podľa agentúry negatívny dopad na maďarskú ekonomiku. Na druhej strane by deficit vrejných financií pod*a S&P mal v nasledujúcich dvoch rokoch zostať pod úrovňou 3 %. Vyhlásenie malo za následok oslabenie forintu.

Regionálne vo by v Katalánsku vyhrala separatistický strana CiU, ktorej líder Artur Mas otvorene žiada samostatnosť regiónu od Španielska. Strana však nedokázala získať potrebnú väčšinu, ktorá by jej umožňovala jednostranne vyhlási’ referendum o samostatnosti čo bolo súčasťou jej volebnej kampane ako odpoveď na úsporné opatrenia centrálnej vlády. Tento región patriaci k ekonomicky najsilnejším v krajine tak zostane súčasťou Španielska, čo by malo mať pozitívny vplyv na náladu na trhoch.

Tento týždeň sa pozornosť trhov bude sústrediť okrem zasadnutia Euroskupiny aj na finálne čísla HDP zo Spojených štátov a Veľ kej Británie. Okrem toho budú zverejnené viaceré indikátory z amerického trhu nehnuteľností. Pozornosť bude aj naďalej pútať aj pokračujúca debata o riešení fiškálneho útesu. V rámci nášho regiónu uvidíme zasadnutie maďarskej centrálnej banky, kde sa očakáva ďalšie zníženie základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na 6,00 %. V Poľsku bude zverejnený predbežný odhad HDP za 3. kvartál, pričom rast by mal podľa očakávaní trhu spomaliť na 1,8 % medziročne.

Prehľ ad trhov

Euro voči doláru minulý týždeň posilnilo o 1,8 % a aktuálne atakuje hranicu 1,30 USD. Začiatkom týždňa sme síce videli mierny výpredaj eura v dôsledku zníženia ratingu Francúzska agentúrou Moody‘s. Koncom týždňa však euro v dôsledku lepších výsledkov indikátorov IFO a PMI zaznamenalo výrazný rast. Meny regiónu V4 v dôsledku lepšieho sentimentu na trhoch minulý týždeB voči euru posilnili. Maďarský forint si pripísal 0,9 %, pričom ďalšie posilňovanie tlmilo zníženie ratingu krajiny od S&P.

Poľský zlotý posilnil aj napriek holubičím vyjadreniam členov poľskej centrálnej banky o možnosti ďalšieho znižovania sadzieb. Menu podporili hlavne lepšie výsledky priemyselnej produkcie, a tak voči euru posilnila o 1,2 %. Česká koruna posilnila o 1 %, k čomu jej pomohlo aj schválenie rozpočtu na rok 2013.

Kým obchodovanie na amerických akciových trhoch sa minulý týždeň nieslo v znamení nízkych objemov z dôvodu sviatku vzďakyvzdania, v Európe zaznamenali akcie v dôsledku lepších čísel IFO a PMI rast. Nemecký index DAX si za posledný týždeň pripísal 3,3 %, kým americké S&P rástlo o 2,1 %.

Výnosy dlhopisov rizikových krajín zaznamenali za posledný týždeB mierny pokles. Výnos španielskych 10-ročných bondov klesol z 6,0 % na 5,6 %, k čomu prispela úspešná aukcia dlhopisov v rámci predfinancovania sa pre budúci rok v objeme 3,3 mld. EUR ako aj výsledky volieb v Katalánsku. Talianske dlhopisy sa obchodujú s výnosom 4,8 % pri rovnakej splatnosti.

Výnosy slovenských 7-ročných dlhopisov naďalej klesajú smerom k úrovni 2,5 %. K poklesu prispieva aj fakt, že ARDAL sa pomerne výrazne predfinancoval už aj na nasledujúci rok. Získané peniaze agentúra využíva aj na spätný odkup dlhopisov tesne pred lehotou splatnosti. Jeden takýto odkup bol realizovaný aj dnes, a to v objeme 234 mil. EUR.

Medzibankové úrokové sadzby zostávajú na rovnakých úrovniach ako minulý týždeň. Trojmesačný EURIBOR sa kótuje na 0,19 %.

Prehľad trhov v grafoch