Alternatívne investície – Umenie a starožitnosti vždy iba rastú?

10.12.2012  /  Admin

Predvčerom som počul jedného páno hovoriť v rádiu, že umenie a starožitnosti sú istota. Že už aj nafta a zlato klesá, ale len umenie a starožitnosti sa držia. A stále rastú.

Je to veľa krát opakovaný nezmysel. Trh s umením a starožitnosťami má svoje špecifiká. Hlavne kvôli nízkej likvidite a malým obrátkam diel nevieme presne určit cenový vývoj trhu. Ale aj keď zoberieme akýkoľvek možný ukazovateľ, alebo reprezentanta trhu, tak nenájdeme dôkaz, že by tieto aktíva donekonečna a vždy len rástli.

Dodnes si pamätáme nízke ceny umenia a starožitností po revolúcii a obrovské sumy, ktoré sme ochotní platiť dnes. Z tohoto uhla pohľadu sa naozaj zdá, že umenie stále iba rastie. Nič iné si nepamätáme a nezažili sme.

Dajme však umenie do kontextu všetkých aktív v regióne. Ak by sme kúpili akýkoľvek byt (s výnimkou podvodov), tak by dosiahol výnos podobný ako v umení, kúpenom v rovnakom období. Ak by sme kúpili ktorúkoľvek akciu z pražského inexu (s výnimkou tunelov), tak by sme tiež zarobili tučné peniaze. A a ak by sme kúpili obraz (s výnimkou falzifikátov), tak by ste dopadli rovnako dobre. Jednoducho rástol celý región. Až donedávna.

Ak dáme umenie do celosvetového kontextu tak zistíme, že v 90-tych rokoch bola na trhu s umením depresia. Po búrlivých 80-tych rokoch, ťahaných aj japonskými kupcami, prišli biedne 90te roky. S pádom Japoncov padol aj trh s umením. Svetový trh umenia ožil až v novom tisícročí. V 90-tych rokoch teda nebolo umenie a starožitnosti lacné len u nás. Bolo to tak v celom svete. A to po buline, ktorá ukazuje, že ceny umenia sa môžu nafúknuť a následne splasnúť.

Zaujímavý príklad popísala Nina Gažovičová zo Sogy popísala na blogu. Je to príbeh obrazu dnes nám to ale jebe, pán maco. Obraz sa v roku 2003 prekvapivo predal za 37 000 korún. Pri opätovnom zaradení diela na predaj sa nepodarilo predať ho. Aká je jeho trhová cena a ako to pohlo s cenovou úrovňou trhu s umením? Zostáva hladina nezmenená, keďže posledný obchod bol na úrovni 37 000 korún? Alebo obraz stratil na cene? Ako to zapísať do pomyselného indexu trhu s umením?

Autor: Boris Sirka, zdroj: Soga

Ak sa majiteľ rozhodne dielo nepredať za cenu nižšiu ako si predstavuje, tak fakticky drží predošlú cenovú úroveň. Cena síce neklesá, ale ani nerastie. Každopádne nedokáže obchod zrealizovať a táto nulová hladina zisku je teda len virtuálna.

Druhým zaujímavým príkladom je prípad našej starožitnej skrine. Manželka ju zdedila po babičke ako rodinné bohatstvo. Dali sme ju zreštaurovať za nekresťanských 15 000 korún. O pár rokov neskôr pri sťahovaní sme nenašli nikoho z rodiny, komu by sa skriňa zmestila do bytu. Nám satiež nijako nevošla. Rozhodli sme sa skriňu predať. Všetci starožitníci hovorili, že veľký nábytok teraz nejde. Voľakedy sa predával za slušné ceny. No dnes sa ani za pár korún nepredá. Cenu sme spúšťali a spúšťali. Nakoniec sa bez veľkého záujmu predala za 250 EUR. Teda o polovicu menej ako stálo jej reštaurovanie. Som si istý, že pred vyše sto rokmi ako nová stále oveľa viac, ako tretinu priemerného mesačného platu. Jej cena teda za tie roky klesla. A poriadne.

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.