Americký Fed našiel nástupcu pre Twist Ako-investovat.sk .


Federálny rezervný systém podľa očakávania navýšil objem aktív, ktoré bude nakupovať od januára. Zvýšenie je odpoveďou na vypršanie platnosti Operácie Twist, v rámci ktorej Fed predával krátkodobé cenné papiere zo svojho portfólia a získané peniaze investoval do dlhopisov s dlhými splatnosťami (tím tlačil na pokles dlhodobých úrokových sadzieb, od ktorých závisia napríklad aj úrokové sadzby na hypotékach). Popri 40 miliardách mesačne, za ktoré Fed nakupuje hypotekárne cenné papiere v rámci QE III, bude Fed každý mesiac nakupovať štátne dlhopisy v hodnote ďalších 45 miliárd dolárov.Tieto dlhopisy by pritom mali na rozdiel od Operácie Twist priamo rozširovať jeho bilanciu. Dlhopisy by mali mať splatnosť 4 – 30 rokov (v porovnaní so 6 – 30 rokmi pri operácii Twist) a ich priemerná durácia by mala dosiahnuť 9 rokov. Tým bude aj po uplynutí operácie Twist udržiavať aj dlhodobé sadzby relatívne nízko. Popritom bude Fed pokračovať v reinvestovaní splatných dlhopisov a kupónov zo svojej bilancie (QE lite). Zasadnutie Fed-u prinieslo aj zmenu rétoriky ohľadom ďalšieho vývoja úrokových sadzieb. Kým doteraz sa Fed vyjadroval, že sadzby budú na nízkych úrovniach po „dlhší časový úsek“, ktorý následne kvantifikoval ako „minimálne do polovice roka 2015“, včerajšie zasadnutie odkrylo aj kritériá, podľ a ktorých sa Fed bude rozhodovať o sprísnení menovej politiky. Podľa šéfa Fed-u Bena Bernankeho majú sadzby zostať na extrémne nízkych úrovniach až kým nezamestnanosť neklesne na 6,5 %. K ich zvýšeniu by však guvernéri mohli prikročiť v prípade, ak by inflačné projekcie na najbližšie 2 roky vzrástli nad 2,5 % r/r. Inflácia by pritom podľa aktuálnych projekcií mala v roku 2013 dosiahnuť 1,3 – 2,0 %.

V najbližšom čase tak cieľ Fed-u pre pre prime rate zostane na úrovni 0,00 – 0,25 %. Pod ľa Fed-u pritom v súčasnosti 13 guvernérov očakáva prvé zvýšenie sadzieb v roku 2015 a 1 v roku 2016. Na druhej strane, objem nákupu aktív bude Fed v budúcnosti meniť poda vývoja trhu práce, pričom konkrétny indikátor pre rozhodovanie nepomenoval. Vyhlásenia FOMC mali za následok výpredaj amerického dolára a nárast ceny zlata. Akcie na vyhlásenia reagovali miernym poklesom.

Bernanke sa na tlačovej konferencii nevyhol ani otázkam ohadom fiškálneho útesu. Ak by k nemu skutone došlo, Fed by poda Bernankeho síce asi zvýšil objem stimulov, avšak dopady fiškálneho útesu na ekonomiku by odvrátiť nedokázal. Na ťahu sú teda opäť politici, pričom kongresmani sa už tento piatok rozídu na vianočné prázdniny. Preto sa dohoda do konca roka javí neistá.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)