Je Poštová Banka v problémoch?

14.01.2013  /  Admin
financie-uvery-poistenie-ako-investovat

Na internete sa objavil dokument popisujúci údajné problémy Poštovej Banky  v ktorom sa píše, že banka už vraj nemá vlastné zdroje. Koľko môže byť pravdy na tomto texte? Treba pripomenúť, že kauzu gréckych dlhopisov v Poštovej banke už dlhú dobu pokrýva Trend. Uverejniľ už viacero správ aj rozsiahlych článkov o investícií Poštovej banky do gréckych dlhopisov, o pomoci od J&T, ale aj o výhrade audítora KPMG voči zaúčtovaniu tejto pomoci.

Už v roku 2010 sa v Trende písalo, že Poštová banka nakúpila grécke dlhopisy. Informácia sa začala viacej šíriť v roku 2011 ako ukazuje tento článok. Konkrétnejšie informácie o problémoch aj o pomoci od J&T sú spracované v článku Kapitálový bozk pre Poštovú banku a ďalší článok v Trende.  Na jeseň v roku 2012 napísal Trend aj o výhrade audítora KPMG voči zaúčtovaniu pomoci od J&T v účtovnej závierke Poštovej banky. 

Téma teda nie je nová a je už dva roky slušne pokrývaná novinármi hlavne z Trendu. Dokument Ako klienti Poštovej banky prišli o svoje vklady  však popisuje navyše aj špekulatívne informácie o tom, že Poštová banka nemá (má záporný)  vlastný kapitál a že dohľad NBS nepracuje dostatočne razantne.

Na kauze ma zaujalo aj to ako je možné, že dva roky sa ľudia nijako nevzrušujú napriek tomu, že majú dosť veľa informácií z Trendu. Až zverejnením dokumentu, ktorý pripomína uverejnenie spisu Gorila, sa ľudia o tému začnú zaujímať. Samozrejme v dokumente sú napísané štipľavejšie informácie, ktoré si môže dovoliť bez rizika napísať len anonym. Ale aj články Trendu poskytli ľuďom dosť informácií na to, aby si vedeli urobiť názor. Takú odozvu a paniku ako anonymný dokumnet však nevyvolali.

Ku kauze by som dodal ešte dve veci, ktoré anonym nespomína. Istrokapitál a Poštová banka ovláda dve správcovské spoločnosti. Jedného správcu podielových fondov, ktorý spravuje klientské peniaze. Ovláda však aj dôchodkovú správcovskú spoločnosť, ktorá spravuje peniaze ľuďom v II. pilieri. Z fondov v správe sú zaujímavé hlavne realitné fondy, ktoré sú oproti klasickým akciovým a dlhopisovým fondom oveľa menej transparentné. Práve v realitných fondoch Prvej Penzijnej sa skrývajú nehnuteľnosti, ktoré nejakým spôsom súviseli s realitným biznisom J&T o čo informoval Trend aj ako-investovať. Realitný fond, ktorý mal najviac J&Ťáckých nehnuteľností, je určený inštitucionálnym investorom. Že by práve niektorej DSSke? Zaujímavé je aj to, že  J&T sa angažuje v II. pilieri napriek tomu, že priamo neovláda žiadnu DSSku.

Táto kauza ukazuje, že nie len v 90tych rokoch, ale ešte aj dnes je nebezpečné nechať v rukách oligarchov banky, správcovské spoločnosti a DSSky. Teda nechať ich pracovať s klientskými peniazmi.

Môže Poštová banka skrachovať? Môže, ale väčšina vkladateľov by o peniaze neprišla. Vklady občanov do 100 000 EUR by ochránil fond na ochranu vkladov. A ak by prostriedky z fondu nestačili, tak by platil štát. Na straty by sme sa teda poskladali my všetci. Realistickejší scenár však je, že Poštovú banku niekto prevezme a doplní banke vlastný kapitál. Ak je pravda, že J&T sa k doplneniu kapitálu štandardným spôsobom nemá, tak bude Poštovú banku zachraňovať niekto iný. 

Možno má o banku záujem aj iná finančná, alebo banková skupina. A určite jej vyhovuje aj rozruch spôsobený anonymným textom, ktorý popisuje problémy banky aj zvláštnej J&Ťáckej pomoci/nepomoci. Dokument dokonca porovnáva kauzy Gorila a Poštová banka, pričom Gorilu oproti Poštovej bagatelizuje. Ktorým oligarchom by toto sedelo?

Aktualizácia:

Podľa serveru motejlek.com môže byť za anonymným textom dlžník Poštovej banky:

Podle informací motejlek.com by mohl být autorem hanlivého spisku o patáliích Poštové banky jeden z dlužníků, syn někdejšího vysoce postaveného slovenského politika. Jeho závazek vůči bance motejlek.com odhaduje v přepočtu na nižší stovky milionů korun. Akcionáři budou pracovat na tom, aby jeho jméno mohli zveřejnit.”

V žiadnom prípade nešírte tento článok ani text z tumblr.com, lebo si poškodíte renomé:

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.