Je Poštová Banka v problémoch? Ako-investovat.sk .


Na internete sa objavil dokument popisujúci údajné problémy Poštovej Banky  v ktorom sa píše, že banka už vraj nemá vlastné zdroje. Koľko môže byť pravdy na tomto texte? Treba pripomenúť, že kauzu gréckych dlhopisov v Poštovej banke už dlhú dobu pokrýva Trend. Uverejniľ už viacero správ aj rozsiahlych článkov o investícií Poštovej banky do gréckych dlhopisov, o pomoci od J&T, ale aj o výhrade audítora KPMG voči zaúčtovaniu tejto pomoci.

Už v roku 2010 sa v Trende písalo, že Poštová banka nakúpila grécke dlhopisy. Informácia sa začala viacej šíriť v roku 2011 ako ukazuje tento článok. Konkrétnejšie informácie o problémoch aj o pomoci od J&T sú spracované v článku Kapitálový bozk pre Poštovú banku a ďalší článok v Trende.  Na jeseň v roku 2012 napísal Trend aj o výhrade audítora KPMG voči zaúčtovaniu pomoci od J&T v účtovnej závierke Poštovej banky. 

Téma teda nie je nová a je už dva roky slušne pokrývaná novinármi hlavne z Trendu. Dokument Ako klienti Poštovej banky prišli o svoje vklady  však popisuje navyše aj špekulatívne informácie o tom, že Poštová banka nemá (má záporný)  vlastný kapitál a že dohľad NBS nepracuje dostatočne razantne.

Na kauze ma zaujalo aj to ako je možné, že dva roky sa ľudia nijako nevzrušujú napriek tomu, že majú dosť veľa informácií z Trendu. Až zverejnením dokumentu, ktorý pripomína uverejnenie spisu Gorila, sa ľudia o tému začnú zaujímať. Samozrejme v dokumente sú napísané štipľavejšie informácie, ktoré si môže dovoliť bez rizika napísať len anonym. Ale aj články Trendu poskytli ľuďom dosť informácií na to, aby si vedeli urobiť názor. Takú odozvu a paniku ako anonymný dokumnet však nevyvolali.

Ku kauze by som dodal ešte dve veci, ktoré anonym nespomína. Istrokapitál a Poštová banka ovláda dve správcovské spoločnosti. Jedného správcu podielových fondov, ktorý spravuje klientské peniaze. Ovláda však aj dôchodkovú správcovskú spoločnosť, ktorá spravuje peniaze ľuďom v II. pilieri. Z fondov v správe sú zaujímavé hlavne realitné fondy, ktoré sú oproti klasickým akciovým a dlhopisovým fondom oveľa menej transparentné. Práve v realitných fondoch Prvej Penzijnej sa skrývajú nehnuteľnosti, ktoré nejakým spôsom súviseli s realitným biznisom J&T o čo informoval Trend aj ako-investovať. Realitný fond, ktorý mal najviac J&Ťáckých nehnuteľností, je určený inštitucionálnym investorom. Že by práve niektorej DSSke? Zaujímavé je aj to, že  J&T sa angažuje v II. pilieri napriek tomu, že priamo neovláda žiadnu DSSku.

Táto kauza ukazuje, že nie len v 90tych rokoch, ale ešte aj dnes je nebezpečné nechať v rukách oligarchov banky, správcovské spoločnosti a DSSky. Teda nechať ich pracovať s klientskými peniazmi.

Môže Poštová banka skrachovať? Môže, ale väčšina vkladateľov by o peniaze neprišla. Vklady občanov do 100 000 EUR by ochránil fond na ochranu vkladov. A ak by prostriedky z fondu nestačili, tak by platil štát. Na straty by sme sa teda poskladali my všetci. Realistickejší scenár však je, že Poštovú banku niekto prevezme a doplní banke vlastný kapitál. Ak je pravda, že J&T sa k doplneniu kapitálu štandardným spôsobom nemá, tak bude Poštovú banku zachraňovať niekto iný. 

Možno má o banku záujem aj iná finančná, alebo banková skupina. A určite jej vyhovuje aj rozruch spôsobený anonymným textom, ktorý popisuje problémy banky aj zvláštnej J&Ťáckej pomoci/nepomoci. Dokument dokonca porovnáva kauzy Gorila a Poštová banka, pričom Gorilu oproti Poštovej bagatelizuje. Ktorým oligarchom by toto sedelo?

Aktualizácia:

Podľa serveru motejlek.com môže byť za anonymným textom dlžník Poštovej banky:

"Podle informací motejlek.com by mohl být autorem hanlivého spisku o patáliích Poštové banky jeden z dlužníků, syn někdejšího vysoce postaveného slovenského politika. Jeho závazek vůči bance motejlek.com odhaduje v přepočtu na nižší stovky milionů korun. Akcionáři budou pracovat na tom, aby jeho jméno mohli zveřejnit."

V žiadnom prípade nešírte tento článok ani text z tumblr.com, lebo si poškodíte renomé:


sell the rumour, buy the news. tentokrat? Pridal: Martin dňa 14.01.2013 o 21:58

poplašná správa :D Pridal: pišta dňa 20.02.2013 o 18:38

Myslim ze ludia sa spoliehaju ze fond na ochranu vkladov to zatiahne resp. stat otazka ci stat sa z toho nebude vykrucat ... vieme ako u nas funguje zakony Pridal: How dňa 31.03.2013 o 10:44

to akoze fakt? :) Skor mi to pripada tak, ze autor clanku sa nejak moc angazuje v boji proti Postovej banke. V celom clanku je len kopec dohadov, neoverenych faktov a link na bludy v dokumente, ktore pisal nejaky anonym tiez moc nesvedci o doveryhodnosti.
Ked trebars zajtra anonymne hodim na net nejaku narychlo zbuchanu konstrukciu v suvislosti s inou bankou a inych financnych skupin, tiez o tom budete pisat? :) Pridal: jozef dňa 20.05.2013 o 08:28

V clanku su odkazy hlavne na seriozne clanky v Trende. A jediny odkaz na anonymny text. Pridal: filip glasa dňa 20.05.2013 o 17:33
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:5 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Banky na Slovensku. Ktoré sú bezpečné ?

saturday
19.01.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)