Žltý melón - recenzia Ako-investovat.sk .

Žltý melón - recenzia

wednesday
16.01.2013
Investície | martin.gulka Komentáre: 9


Koncom septembra bol spustený portál s názvom Žltý melón, ktorý spája investorov a ľudí žiadajúcich o pôžičku. Slovenský web vznikol inšpiráciou po vzoroch z  Anglicka a Ameriky: zopa.com a lendingclub.com. Princíp kolektívneho požičiavania spočíva v tom, že ľudia si požičiavajú priamo od ľudí a nie od banky alebo nebankovej inštitúcie. Medzi žiadateľom a investorom však pôsobí ešte jeden článok (webový portál), ktorý sa stará o posúdenie bonity žiadateľa, vytvorenie aukcie pre jeho dopyt, stará sa aj o monitorovanie splátok a ich distribúciu, vymáhanie splátok a zabezpečuje celú administratívu súvisiacu so vznikom právneho vzťahu medzi dlžníkom a veriteľom.

Portál Žltý melón prevádzkujú spoločnosti iService, a.s., ktorá je vlastníkom portálu, a iSale, s.r.o.. Investori vstupujú do zmluvného vzťahu so spoločnosťou iService, a.s., ktorá zabezpečuje všetko potrebné k tomu, aby investor mohol investovať, a hlavným zmluvným partnerom dlžníkov je spoločnosť iSale, s.r.o., ktorá zastrešuje všetky aktivity potrebné pre získanie pôžičky.

O Žltom melóne sme robili rozhovor a rozhodli sme sa vyskúšať ho aj reálne. Investovali sme 350€ a boli sme zvedaví, ako celý proces investovania prebieha.

Prvá vec, ktorú treba je urobiť, je zaregistrovať sa na stránke Žltého melóna a vyplniť požadované údaje. Po online registrácií mi boli na mail zaslané 3 dokumenty, a to 2x rámcová zmluva, všeobecné zmluvné podmienky a súhlas so spracovaním osobných údajov. Dokopy to predstavovalo 18 papierov, ktoré som musel vytlačiť a jednotlivé dokumenty podpísať. Okrem toho som musel ofotiť svoj občiansky preukaz a všetko poslať poštou na adresu spoločnosti iService.

Hneď na druhý deň mi prišiel mail ohľadom potvrdenia registrácie a pokynov k nadotovaniu môjho účtu v Žltom melóne. Po nadotovaní účtu čiastkou 350€ som do každej aukcie vložil minimálnu sumu, teda 25€ a zvolil si úrokovú sadzbu, za ktorú som ochotný požičať. Minimálnu sumu 25€ sme vybrali preto, aby sme čo najviac diverzifikovali do čo najviac aukcií.

V tom čase bolo aktuálnych 7 aukcií. Účel požičky bol zväčša celkom rozumný, ako napríklad prefinancovanie si nevýhodného spotrebného úveru alebo splatenie kreditnej karty. Na druhej strane tam boli aj také aukcie, v ktorých si žiadatelia chceli požičať napríklad na lyžovačku, alebo na letnú dovolenku, čo sa mne osobne nepáčilo a ja sám by som takémuto žiadateľovi mimo testu nepožičal.

Aktívne aukcie v systéme keď sme ho testovali:

Od doby investovania som bol viackrát z aukcií vyradený, pretože iní investori ponúkli výhodnejší úrok ako ja. Na takéto vyradenie z aukcie som bol upozornený mailom. Ja osobne by som uvítal pri niektorých konkrétnych žiadateľoch aj upozornenie formou SMS správy. Po vyradení zostalo na mne, či budem v aukcií pokračovať a ponúknem ešte nižší úrok, alebo si poviem, že už mi to nestojí zato ponúknuť nižší úrok.

Pri niektorých aukciách som bol aj trikrát vyradený, a teda 3-krát som znižoval svoju úrokovú sadzbu, len aby som v aukcií zostal. Ak sa investorovi žiadateľ podľa dostupných údajov zdá seriózny a solventný, tak musí dosť často sledovať svoju mailovú schránku a dávať pozor, či z aukcie nebol vyradený, pretože žiadateľ môže aukciu ukončiť aj skôr. Avšak žiadatelia radšej čakajú a ten najväčší „boj“ medzi investormi býva až v posledných hodinách aukcie. Takýmto spôsobom sa niektorým žiadateľom môže podariť celkom pekne znížiť výsledný priemerný úrok.

Počas sledovania našich investícii sa ukončili dve aukcie, v ktorých sme mali aj my ponuku na investíciu. Obe sa ukončili riadne, teda po 21 dňoch a nie predčasne. Po ukončení aukcie som dostal mail, že žiadateľ akceptoval moju ponuku (teda akceptoval ponuky všetkých investorov), avšak na  realizáciu pôžičky musel ešte žiadateľ podpísať zmluvu o pôžičke. Asi o 4 dni neskôr mi prišiel opäť mail, že žiadateľ zmluvu podpísal a pôžička mu bola poskytnutá. Prílohou mailu bol aj splátkový kalendár, v ktorom som si mohol pozrieť kedy a koľko eur by mi dlžník mal poslať. Pri tejto pôžičke sa nám podarilo požičať za 12,50% na 36 mesiacov. Pri druhej akceptácií sa nám podarilo „vyhrať“ úrok 12% na 24 mesiacov, avšak ešte čakáme, či žiadateľ podpíše zmluvu o pôžičke. Myslím si, že pri takýchto úrokoch, za ktoré sa nám podarilo požičať, stál ten čas strávený sledovaním mailov a aukcií zato.

Moje pocity o portáli Žltý melón a kolektívnom požičiavaní sú celkom pozitívne. Avšak bol by som radšej, keby portál uverejnil aj spôsob, metódy a kritéria hodnotenia žiadateľov o úver. Žltý melón síce uvádza, že až 90% žiadateľov neprešlo skóringom, čo je pekné, že snažia naozaj eliminovať nedôveryhodných žiadateľov, ale ja ako potencionálny investor sa obávam, že časom sa do aukcií dostanú ešte viac rizikoví žiadatelia ako doteraz, len aby portál akosi nestratil na popularite a mal stále nejaké prebiehajúce aukcie.

Z pohľadu investora môžu kolektívne pôžičky predstavovať naozaj zaujímavý spôsob investovania voľných peňažných prostriedkov bez nejakej nutnej potreby vysokého finančného IQ. Uvítal by som, ak by Žltý melón v budúcnosti umožnil investovať aj vyššiu sumu ako len 250€ na aukciu. Pri dostatku voľných peňažných prostriedkov, správnej diverzifikácií a vyhratí požadovanej úrokovej mieri v aukcií, by takýto spôsob požičiavania mohol predstavovať aj slušný vedľajší príjem. Avšak to sú len dojmy a či sa tie naše drobné investície naozaj podaria a splatia aj s úrokom popíšem inokedy.


Hm asi by bolo zaujimave urobit aj recenziu z opacnej strany ako osoba kt. si chce pozicat, aby sme mali predstavu kde maju eventualne medzery s cim by mohol potencionalny podvodnik urobit skodu ... sme na Slovensku tak vieme ako su niektori ludia vynaliezavi ...
Este by ma zaujimalo co ked nebude dlznik moct/ chciet splacat co to pre mna ako investora znamena ?

Inak velmi dobry clanok podobne ako ten s prehladom bank na Sk nie take bullshity ako na sme.sk resp. trend a este mam PIJANOvi za to platit.
Drzim palce nech sa dari !!! Pridal: Chren dňa 19.01.2013 o 23:43

co sa stane ked dlznik nebude chciet spalcat je npredchadzajucom clanku:
http://ako-investovat.sk/clanok/231/zlty-melon-chce-v-pozickach-konkurovat-bankam
PS - Trend ma celkom dobre analyzy aj clanky. V tomto sa ich musim zastat. Pridal: filip glasa dňa 20.01.2013 o 09:19

potrebujem surne pozicat 4000e. Pridal: eliska dňa 18.02.2013 o 20:41

eliska - skus na www.zltymelon.sk Pridal: filip glasa dňa 20.02.2013 o 14:32

Neviem, či je to pre pravého investora výhodné. Ak investorovi strhnú podľa sadzobníka poplatkov z každej splátky pôžičky (istina + úrok) 1%, pri 12 mesačnej pôžičke len z istiny ubudne 12%. Takže, ak nechce investor stratiť svoje peniaze na poplatkoch, musí dať úrok viac ako 12%. A keďže prijaté úroky musí podľa Zákona o dani z príjmu zdaniť neočistené od poplatkov a nedobytných pohľadávok daňou 19%, pripadá mi to skôr ako školský projekt, než skutočne efektívna investícia. Pridal: supervizor dňa 23.02.2013 o 08:14

Pri poplatku 1% z každej splátky to ročne vyjde presne 1% zo všetkých splátok spolu. Určite nie 12% :-)
Ja nehovorím, že žltý mel=on je nejaká extra investícia, ale tých 12% je hlúposť :-) Pridal: filip glasa dňa 23.02.2013 o 08:52

Zle som to pochopil s tým poplatkom 1%. Takže aj pri 12 mesačnej pôžičke z istiny na poplatkoch ubudne len 1%, nie 12%. Pridal: supervizor dňa 23.02.2013 o 09:17

Zdravím, ešte investujete so žltým melónom? Zaujímalo by ma ako sa to priebežne vyvýja a či sa oplatí investovať. Ďakujem Pridal: judita dňa 19.12.2015 o 18:07

Zdravím, vo februári napíšem o tom, ako to dopadlo. Sú tam totiž ešte 4 investície, ktoré by mali byť do februára splatené. Teraz je stav taký, 4 investície sú splácané (teda ešte existujú), 5 investícií bolo už splatených (niektoré predbežne) a 5 investícii je vymáhaných. Takže tak Pridal: Gulka dňa 19.12.2015 o 18:25
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:9 Komentáre Galéria (5)

Súvisiace články

Žltý melón - ako dopadla naša investícia?

monday
29.02.2016
Investície | redakcny clanok

Bondora: Kolektíve požičiavanie aj pre Slovákov

wednesday
30.07.2014
Investície | peter

Koľko sme zarobili v Žltom melóne na pôžičkách?

friday
27.06.2014
Investície | martin.gulka

Porovnanie pôžičkových portálov - Žltý melón, Plán B, IsePankur

friday
27.12.2013
Investície | martin.gulka

Skúsenosti s investovaním cez Žltý melón

friday
26.07.2013
Investície | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)