Indexové fondy v druhom pilieri – najlepší zarobil 18%

20.01.2013  /  Admin

Fondy v druhom pilieri, ktoré spravujú DSS (dôchodkových správcovských spoločností), sa minulý rok rozšírili o indexové fondy. V roku 2012 boli indexové fondy najvýkonnejšie v II. pilieri. Dôvodom je to, že sú to čisto akciové fondy, a akciovým trhom sa minulý rok ako tak darilo.

Výsledok indexových fondov však nemôžeme pripísať šikovnosti správcov (DSSiek), keďže indexové fondy sú pasívne spravované. Správca v nich len kúpi určitý akciový index a ten drží.

Treba tiež pripomenúť, že v nasledujúcom roku sa akciám môže, ale aj nemusí dariť, a preto výkonnosť indexových fondov nemusí byť rovnaká. Výkonnosť kľudne môže byť nižšia, alebo aj záporná. Tu platí obligátne: minulé výsledky nie sú zárukou budúcich výnosov.

K indexovým fondom treba ešte dodať, že sa DSSkám od začiatku nepáčili, kvôli ich nižším poplatkom. Legislatíva sa zmenila a tak niektorí správcovia dôchodkov avizovali, že indexové fondy zrušia. Po najnovších zmenách v II. pilieri totiž DSSky musia mať len dva fondy – dlhopisový a akciový fond. Z nášho pohľadu výhodné, indexové fondy, už nie sú povinné.

Porovnanie indexových dôchodkových fondov

Na grafe z NBS vidíme indexové fondy, ktoré sú spustené v minulom roku od apríla. Najlepšie sa darilo fondu od správcu ING, ktorý vsadil na index EUROSTOXX 50. Druhý najlepší bol indexový fond DSS Poštovej banky, ktorý kopíruje index  MSCI  Daily Net Total Return Europe Euro Index. Najlepšie dva fondy v roku 2013 boli tie, ktoré kopírovali európske akciové indexy.

Ďalšie tri indexové fondy od správcov Aegon, AXA a Allianz mali takmer rovnaký výnos, keďže všetky kopírovali index MSCI WORLD Eur. Teda index akcií z celého sveta, ale s najväčšou váhou na americké a európske spoločnosti.

Tretí index zastúpený v dôchodkových fondoch je MSCI All Country Index, ktorý kopíruje fond od VÚB Generali. Napriek tomu, že tento index lepšie diverzifikuje do krajín celého sveta, tak výnos bol podobný fondom kopírujúcich index MSCI WORLD.

Indexové fondy v tabuľke:

Výkonnosť fondov v tabuľke je za obdobie od apríla minulého roku. Ročné zhodnotenie bude závisieť od toho kam sa akciové trhy pohnú do apríla tohoto roku. Na grafe vyššie je vidieť, že indexové fondy, ktoré sú plne akciové, sú veľmi volatilné. Kvôli výkyvom budú výnosy jednotlivých sporiteľov odlišné od výnosov uvádzaných za rok. To preto, lebo sporiteľ každý mesiac kupuje dôchodkovú jednotku za inú cenu. Raz vyššie, raz nižšie. Ale v horizonte desiatok rokov sa tento rozdiel vo výnosoch zníži.

Výnos vo fondoch ešte znížia poplatky, ktoré sú v indexových fondoch nasledovné:

Z hľadiska sporenia v desiatkach rokov je dôležitejší ročný poplatok za správu fondu, keďže ten bude rastúce peniaze na dôchodkovom účte zaťažovať každý rok. 1% zo sumy príspevku je obdoba vstupného poplatku v podielových fondoch a strhne sa len z nových prichádzajúcich peňazí (mesačne). 10% z výnosu zavedený od nového roka  je absurdný poplatok, keďže v pasívne spravovanom indexovom fonde nemá odmena za dosiahnutý výkon opodstatnenie.

Pre indexové fondy je dôležité či vôbec prežijú, keďže sú pre DSSky najmenej poplatkovo atraktívne. A naviac je v nich oproti ostatným fondom pomerne málo peňazí. Sporitelia im za ten trištvrte rok neprišli na chuť.

Kvôli vyššej volatilite a rizikovosti týchto fondov si môžete namiešať portfólio z indexového a dlhopisového (garantovaného) fondu v pomere napríklad 50:50. Prípadne v inom pomere podľa toho ako znášate riziko a volatilitu.

Nabudúce porovnáme akciové fondy v druhom pilieri.

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.