Indexové fondy v druhom pilieri - najlepší zarobil 18% Ako-investovat.sk .


Fondy v druhom pilieri, ktoré spravujú DSS (dôchodkových správcovských spoločností), sa minulý rok rozšírili o indexové fondy. V roku 2012 boli indexové fondy najvýkonnejšie v II. pilieri. Dôvodom je to, že sú to čisto akciové fondy, a akciovým trhom sa minulý rok ako tak darilo. 

Výsledok indexových fondov však nemôžeme pripísať šikovnosti správcov (DSSiek), keďže indexové fondy sú pasívne spravované. Správca v nich len kúpi určitý akciový index a ten drží.

Treba tiež pripomenúť, že v nasledujúcom roku sa akciám môže, ale aj nemusí dariť, a preto výkonnosť indexových fondov nemusí byť rovnaká. Výkonnosť kľudne môže byť nižšia, alebo aj záporná. Tu platí obligátne: minulé výsledky nie sú zárukou budúcich výnosov.

K indexovým fondom treba ešte dodať, že sa DSSkám od začiatku nepáčili, kvôli ich nižším poplatkom. Legislatíva sa zmenila a tak niektorí správcovia dôchodkov avizovali, že indexové fondy zrušia. Po najnovších zmenách v II. pilieri totiž DSSky musia mať len dva fondy - dlhopisový a akciový fond. Z nášho pohľadu výhodné, indexové fondy, už nie sú povinné.

Porovnanie indexových dôchodkových fondov



Na grafe z NBS vidíme indexové fondy, ktoré sú spustené v minulom roku od apríla. Najlepšie sa darilo fondu od správcu ING, ktorý vsadil na index EUROSTOXX 50. Druhý najlepší bol indexový fond DSS Poštovej banky, ktorý kopíruje index  MSCI  Daily Net Total Return Europe Euro Index. Najlepšie dva fondy v roku 2013 boli tie, ktoré kopírovali európske akciové indexy.

Ďalšie tri indexové fondy od správcov Aegon, AXA a Allianz mali takmer rovnaký výnos, keďže všetky kopírovali index MSCI WORLD Eur. Teda index akcií z celého sveta, ale s najväčšou váhou na americké a európske spoločnosti.

Tretí index zastúpený v dôchodkových fondoch je MSCI All Country Index, ktorý kopíruje fond od VÚB Generali. Napriek tomu, že tento index lepšie diverzifikuje do krajín celého sveta, tak výnos bol podobný fondom kopírujúcich index MSCI WORLD.

Indexové fondy v tabuľke:



Výkonnosť fondov v tabuľke je za obdobie od apríla minulého roku. Ročné zhodnotenie bude závisieť od toho kam sa akciové trhy pohnú do apríla tohoto roku. Na grafe vyššie je vidieť, že indexové fondy, ktoré sú plne akciové, sú veľmi volatilné. Kvôli výkyvom budú výnosy jednotlivých sporiteľov odlišné od výnosov uvádzaných za rok. To preto, lebo sporiteľ každý mesiac kupuje dôchodkovú jednotku za inú cenu. Raz vyššie, raz nižšie. Ale v horizonte desiatok rokov sa tento rozdiel vo výnosoch zníži.

Výnos vo fondoch ešte znížia poplatky, ktoré sú v indexových fondoch nasledovné:

  • 1% zo sumy príspevku do fondu (mesačne za vedenie dôchodkového účtu)
  • 0,2% ročne z hodnoty majetku vo fonde (za právu fondu), avšak od nového roku môže DSSka zvýšiť tento poplatok na 0,3% ročne (rovnako ako v ostatných fondoch)
  • 10% z výnosu odplata za zhodnotenie platí od roku 2013

Z hľadiska sporenia v desiatkach rokov je dôležitejší ročný poplatok za správu fondu, keďže ten bude rastúce peniaze na dôchodkovom účte zaťažovať každý rok. 1% zo sumy príspevku je obdoba vstupného poplatku v podielových fondoch a strhne sa len z nových prichádzajúcich peňazí (mesačne). 10% z výnosu zavedený od nového roka  je absurdný poplatok, keďže v pasívne spravovanom indexovom fonde nemá odmena za dosiahnutý výkon opodstatnenie. 

Pre indexové fondy je dôležité či vôbec prežijú, keďže sú pre DSSky najmenej poplatkovo atraktívne. A naviac je v nich oproti ostatným fondom pomerne málo peňazí. Sporitelia im za ten trištvrte rok neprišli na chuť.

Kvôli vyššej volatilite a rizikovosti týchto fondov si môžete namiešať portfólio z indexového a dlhopisového (garantovaného) fondu v pomere napríklad 50:50. Prípadne v inom pomere podľa toho ako znášate riziko a volatilitu.

Nabudúce porovnáme akciové fondy v druhom pilieri.


myslim ze indexove fondy DSS-ky nezrusia, pretoze teraz sa poplatky s inymi fondami vyrovnali. zaujimalo by ma ci nejaka DSS ponechala povodny 0,2% poplatok. ak ano, kludne by som porozmyslam o presune penazi z AXA do takejto DSS.
a este co sa tyka toho 10% poplatku pre indexove fondy - ten je zo zakona v tejto vyske povinny alebo ho moze DSS nastavit aj nizsie? Pridal: tony dňa 21.01.2013 o 18:00

Všetky poplatky môžu mať DSSky aj nižšie. Zákon stanovuje len maximum. Akle zvyčajne ich majú najvyššie možné.
Jeden fond sa zruší úplne. To avizovala už jedna DSSka.
Poplatky sa už síce vyrovnali ostatným fondom, ale pre DSSky je nákladnejšie spravovať viac fondov, keď musia zo zákona len dva. Pridal: filip glasa dňa 21.01.2013 o 18:31

Ako sa da vysvetlit rozdiel vo vykonnosti fondov ktore kopiruju rovnaky index (6,58% vs. 7,77%)? Precital som si statut indexoveho fondu Allianz - MSCI World index sa tam spomina iba ako referencna hodnota, v poslednej mesacnej sprave tvorilo ETF 95,58% hodnoty fondu. Co tvori zvysok? Kde sa moze laik dopracovat k podrobnejsim informaciam o zlozeni fondu? Pridal: metalheart dňa 24.01.2013 o 12:24

Ako sa da vysvetlit rozdiel vo vykonnosti fondov ktore kopiruju rovnaky index (6,58% vs. 7,77%)? Precital som si statut indexoveho fondu Allianz - MSCI World index sa tam spomina iba ako referencna hodnota, v poslednej mesacnej sprave tvorilo ETF 95,58% hodnoty fondu. Co tvori zvysok? Kde sa moze laik dopracovat k podrobnejsim informaciam o zlozeni fondu? Pridal: metalheart dňa 24.01.2013 o 12:24

Index sa neda kopirovat na 100%. Male rozdiely budu. Ale tento vacsi rozdiel je sposobeny tym, ze AXA spustila fond skor. Treba pozriet datumy v tabulke. Pridal: filip glasa dňa 24.01.2013 o 22:10
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:



5 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

Indexové fondy sú zatiaľ najvýnosnejšie, ale peňazí je v nich najmenej

Majetok v dôchodkových fondoch - vyše 5 miliárd €

sunday
10.03.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Fondy v druhom pilieri

thursday
31.01.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Dlhopisové dôchodkové fondy zarobili najviac

thursday
31.01.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Zmiešané fondy v druhom pilieri

thursday
24.01.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok




Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)