Zmiešané fondy v druhom pilieri

24.01.2013  /  Admin

Zmiešané dôchodkové fondy priniesli veľmi podobné výsledky ako akciové fondy. Aj keď sú predsa len o nejaký bodík lepšie. V akciových fondoch bol najhorší výsledok 0,97% p.a. a najlepší 1,68% p.a. V zmiešaných fondoch máme najnižší výnod 1,56% p.a. a najlepší 1,9% p.a. Po odrátaní poplatkov teda na úrovni sporiacich účtov a krátkodobých termínovaných vkladov.

Lepšie výsledky zmiešaných fondov sú hlavne vďaka tomu, že pred rokom 2008 boli konzervatívnejšie a nedržali toľko akcií a volatilnejších dlhopisov ako akciové fondy. To zmenšilo ich prepad v roku 2008 počas krízy, ktorý bol miernejší ako pri akciových fondoch:

Miernejší prepad v roku 2008 im zabezpečil trošku lepšie výsledky ako akciovým fondom. Keďže od roku 2009 od zavedenia garancií sú portfóliá zmiešaných aj akciových fondov veľmi podobné, tak akciové fondy nemohli čerpať silu z prudkého rastu akcií v rokoch 2009-2010. Narýchlo ešte prebehneme portfóliá zmiešaných fondov, ale zrejme tam nenájdeme žiadne veľké prekvapenia. Čakajú nás tam podobné aktíva ako v prípade akciových dôchodkových fondov, ktoré sme porovnávali v minulom článku.

Aegon Balans

Zmiešaný fond od Aegonu má takmer rovnaké portfólio ako jeho akciový príbuzný. Prevaha slovenských štátnych dlhopisov:

 

Allianz Optimal

Zmiešaný fond od Allianzu je má trošku menej akcií ako akciový fond od rovnakého správcu. Inak sú si dosť podobné. Okrem štátnych dlhopisov vidíme v najväčších pozíciách aj korporátne bondy:

AXA zmiešaný dôchodkový fond

Zmiešaný fond od Axy má podiela akcií 4,4% teda len o trochu menej ako akciový AXA fond. Portfólio je tiež veľmi podobné:

DSS Poštovej banky Benefit

Benefit je podobný ako akciový fond od DSS Poštovej banky. Má rovnaké cenné papiere a nechýbajú medzi nimi ani akcie Tatry mountain resorts a Best hotel properties:

ING Harmónia

Netreba dodávať, že akciový a zmiešaný fond od ING sú si podobné. Oba nemajú v portfóliu akcie a majú podobné dlhopisy:

VÚB Generali Stabil

Stabil je takmer ako dvojička akciového fondu toho istého správcu. Portfolio vyzerá nasledovne:

Rovnako ako v prípade akciových fondov názvy nemajú nič spoločné s realitou. Za rovnaké portfóliá v akciových aj zmiešaných fondov, ktoré skoro vôbec neobsahujú rizikovejšie a výnosnejšie aktíva, môžu hlavne časté zmeny legislatívy. Ale tiež opatrnosť DSSiek a konzervatívnosť sporiteľov, ktorí neznesú ani najmenšie výkyvy. Po najnovších zmenách v zákone o dôchodkovom sporení sa fondy budú meniť, zlučovať a rušiť. Preto na základe minulých výsledkov a aktuálnych portfólií nemá veľký význam vyberať si DSSku ani konkrétny fond. Treba počkať ako budú fondy vyzerať o pár mesiacov.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.