Dlhopisové dôchodkové fondy zarobili najviac

31.01.2013  /  Admin

V nadpise som už prezradil, že dlhopisové fondy zarobili v druhom pilieri najviac. Dlhopisové fondy sa na začiatku dôchodkovej reformy volali konzervatívne. Sú to zároveň tie fondy, ktoré dnes po zmene legislatívy zostávajú ako jediné garantované. Dôvod prečo práve najkonzervatívnejšie fondy zarobili najviac je jednoduchý.

Od spustenia druhého piliera držali len nízkorizikové aktíva. Žiadne akcie a len málo volatilnejších dlhopisov. Pokles dôchodkovej hodnoty fondov v roku 2008 bol minimálny v porovnaní s akciovými a zmiešanými fondami. Vývoj od roku 2008 môžeme vidieť v grafe zo stránky NBS:

Výnosy dlhopisových fondov boli od 2,35% do 2,76% p.a. od založenia v roku 2005.  Za necelých sedem rokov sa teda zhodnotili približne na úrovni termínovaných vkladov zo stredne dlhou viazanosťou. Konzervatívne dlhopisové fondy teda presne splnili to, čo sa od nich čakalo. Výnosy na úrovni bankových vkladov a to pri relatívne nízke volatilite. Treba pripomenúť, že poplatky ešte tieto výnosy o trochu znížia:

Ak niekto argumentuje, že v banke by dosiahol lepšie výnosy ako v druhom pilieri, tak má pravdu pri akciových a zmiešaných fondoch. Pre výnos podobný banke však sporitelia v druhom pilieri mohli siahnuť po dlhopisových fondoch. Ľudia na Slovensku si totiž v rokoch 2005 – 2012 ukladali peniaze v bankách s podobným úrokom ako je vidieť v tomto grafe a tabuľke.

Inflácia za obdobie rokov 2005 – 2011 bola približne 2,7% ročne. V reálnom vyjadrení by po odpočítaní inflácie sporitelia ani v dlhopisových dôchodkových fondoch nič nezarobili. Po odpočítaní poplatkov by v najhoršom fonde boli ešte v miernej strate. Obdobne by však dopadli aj v bankách, kde by im inflácia tiež zhltla celý výnos. Pri garantovaných a konzervatívnych investíciách treba počítať práve s rizikom, že inflácia zožerie celý výnos.

Z porovnaní zmiešaných, akciových fondov zase vieme, že ani tie nemusia dopadnúť lepšie. A to hlavne kvôlu volatilite – výkyvom na trhu. V minulom roku napríklad najlepšie zarobili indexové (plne akciové fondy). Lenže od roku 2005 by na tom boli tiež  zle, keďže by indexy v roku 2008 klesli viac ako zmiešané (dlhopisovo-akciové) portfóliá v ostatných fondoch.

Na záver – nikoho neprekvapí, že v portfóliách dlhopisových fondov nájdeme dlhopisy a investície peňažného trhu. Hlavne slovenské štátne dlhopisy, potom zahraničné štátne a občas nejaký ten korporátny dlhopis.

Aegon Solid portfólio:

Allianz Garant portfólio:

AXA Dlhopisový portfólio:

DSS Poštovej banky Stabilita portfólio:

ING Tradícia porfólio:

VÚB Generali Klasik portfólio:

 

 

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.