Akcie ktoré nie sú na burze majú tiež svoju hodnotu Ako-investovat.sk .


Fond národného majetku si založil obchodníka s cennými papiermi, aby ušetril na poplatkoch za prevod bezcenných akcií. Donedávna bezcenné papiere prevádzal na fond národného majetku súkromný RMS Market. Aby štát ušetril na poplatkoch, tak si založil cez FNM vlastné o.c.p.čko s názvom DLHOPIS, o.c.p., a.s. Jeho webstránku nájdete tu http://www.dlhopisocp.sk

Štátny obchodník s cennými papiermi by mal podávať aj informácie o hodnote akcií a cenných papierov na telefónnej infolinke a emailom. Hlavným problémom pri zisťovaní hodnoty cenných papierov z kupónky je ten, že máte informáciu len zo slovenskej burzy. Veľa krát médiá informovali ľudí nesprávne v zmysle, že čo nie je na burze nemá cenu. Prípadne čo nemá dividendu, zisk, atď. nemá cenu tiež. To samozrejme nie je pravda. Medzi záplavou bezcenných akcií, ktoré putujú do FNM, sa nájdu aj hodnotné kúsky.

V minulosti chybovali hlavne média, keď o bezcenných akciách informovali povrchne. Úrady chybovali v tom, že neradili vôbec. Dnes máme novo založenú štátnu spoločnosť, ktorá by okrem lacnejších prevodov (lacnejších pre štát, keďže pre občana sú zadarmo) mala informovať aj o hodnote cenných papierov.

Rozhodol som sa obchodníka s cennými papiermi otestovať. Poslal som email s otázkou o cene troch akcií z kupónky:

  • Biotika
  • VÚB kupón 
  • Nafta (bývalá Nafta Gbely)

Biotika je obchodovaná na burze a preto je odpoveď jednoduchá - jej cenu nájdem ľahko na burze a ak chcem, tak môžem jej akcie predať.  Vytunelovaný VÚB kupón je bezcenný a preto je lepšie darovať tento bezcenný papier do FNM. Chytákom boli akcie Nafty, ktorá nie je na burze, ale predsa len je to funkčná, dosť hodnotná a zisková firma.

Z Dlhopisu o.c.p. som dostal odpoveď, že Biotiku má cenu ako na burze, VÚB kupón nemá hodnotu a Nafta vraj tiež nemá hodnotu. Nafta je vraj vyradená a je bez hodnoty. Urobil som chybu v tom, že som poslal starý ISIN Nafty. Keďže Nafta už nie je na burze a má listinné akcie, tak ISIN už nemá. Doplnil som teda, že akcie Nafty nemám na výpise CDCP ale v listinnej podobne. Opäť som dostal odpoveď, že Nafta nemá hodnotu.

Pritom ná stránke akcionar.sk je niekoľko ponúk z roku 2012 na kúpu týchto akcií v cene od 100 do 250 eur za jeden kus! Milan Hošek, člen ochranného zväzu malých akcionárov a tiež akcionár Nafty mi potvrdil, že akcie Nafty určtie hodnotu majú. Ja si to myslím samozrejme tiež. Spoločnosť GLOBAL PACIFIC WEST akcie Nafty vykupuje až za 200 EUR za akciu. 

Niekoľko článkov na tému slovenských akcií nájdete ešte v starom redakčnom systéme:

Ako predať slovenské akcie

Hodnota cenných papierov

Ako predať akcie z kupónovej privatizácie

Pred darovaním akcií do FNM si na viacerých miestach overte, či naozaj nemajú hodnotu. Napríklad podľa vyššie uvedených článkov. O akciách, ktoré sa obchodujú na burze sme písali dva články:

Hodnoty cennych papierov akcií z kupónky

Slovenská burza - zberateľstvo alebo investovanie?

Ak chcete predať akcie z burzy, tak najjednoduchšie je predať ich cez Poštovú banku. Ak chcete predať akcie, ktoré na burze nie sú, ale hodnotu majú (Nafta, Železiarne Podbrezová a podobne), tak si zadajte ponuku na predaj na stránke akcionar.sk alebo ponúknite akcie majoritnému akcionárovi (pošlite list predstavenstvu).

Pri určení hodnoty sa nespoliehajte sa na jeden zdroj informácií aj keď vyzerá solídne a úradne.

Aktualizácia:

Od Ľuboša Turčeka z firmy GLOBAL PACIFIC WEST, ktorého sme sa pýtali na hodnotu akcií Nafty (vykupujú ich za 200 EUR za akciu), sme dostali odpoveď, že listinné akcie ani nie je možné darovať FNM. Každopádne nás u štátnej firmy Dlhopis o.c.p. informovali doslovne takto:

"Akcie Nafta, a.s. su bez hodnoty su vyradene."

Do Fondu národného majetku by sme tieto listinné akcie nevedeli darovať ani omylom, ale "úrady" by nás mylne informovali o hodnote akcií. Ak by ich chcel majiteľ predať, tak by bol zrejme po takejto informácii ochotný predať akcie "bez hodnoty" za akúkoľvek cenu.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Hodnoty cenných papierov – akcií z kupónky

thursday
24.01.2013
Akcie | martin.gulka

Slovenská burza - zberateľstvo alebo investovanie?

thursday
08.11.2012
Akcie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)