Investovanie do špekulatívnych dlhopisov Ako-investovat.sk .

Investovanie do špekulatívnych dlhopisov

wednesday
06.02.2013
Dlhopisy | admin Komentáre: 8


Investovanie do dlhopisov nie je na Slovensku bežné najmä kvôli vysokým objemom, ktoré sú potrebné na nákup jedného titulu. Drobní investori poznajú len dlhopisové fondy a korporátne dlhopisy miestnych spoločností. Nevýhoda dlhopisových fondov je vo volatilite a rolovaní dlhopisov. Neviete využiť hlavnú výhody dlhopisov a to, že vás fluktuácie na trhu nemusia až tak zaujímať, ak držíte dlhopis do splatnosti.

Čo sa týka korporátnych dlhopisov od domácich spoločností (zväčša zo skupín Arca, J&T, Penta, Istrokapitál), tak ich hlavnou nevýhodou je to, že ich neviete kúpiť za ich skutočnú hodnotu (fair value, face value) keďže sa neobchodujú na eurodlhopisovom trhu. Aj v dobách vysokých prepadov na dlhopisovom trhu, kupujete tieto slovenské dlhové papiere za nominál. Teda v porovnaní s eurodlhopisovým trhom s príliš nízkym výnosom.

Podrobnejšie sme sa o investovaní do dlhopisov rozprávali s Petrom Bálintom minulý rok. Za tú dobu sa situácia zmenila a segment High Yield dlhopisov už nie je taký zaujímavý (výnosy sú nižšie). Napriek tomu sa čas od času objaví jednotlivá zaujímavá príležitosť v high yield bondoch alebo v takzvanom distressed debt.

V seriáli článkov o dlhopisoch sa budeme venovať takýmto konkrétnym investíciám do dlhopisov a distressed dlhu (keby mal niekto dobrý slovenský názov, môže mi ho napísať do komentáru pod článkom). Kvôli vysokým minimálnym objemom budeme investovať skôr len do jediného papiera. Ten však musí byť umiestnený v rámci väčšieho portfólia. Pri investovaní do dlhu je diverzifikácia viac ako dôležitá. Je nevyhnutná.

Keďže nevieme vytvoriť dlhopisové portfólio z 20 kusov dlhopisov, tak vždy kúpime len jeden. Zbytok portfólia bude v HY fonde vo forme ETF, v akciách a hotovosti. Investície do dlhopisov budú reálne uskutočnené. Ostatná časť portfólia bude hypotetická a budeme o nej uvažovať v dvoch variantách:

  1. Investícia do distressed debt bude tvoriť 10% z portfólia
  2. Investícia do distressed debt bude tvoriť 30% z portfólia

Prvé portfólio je trochu prevážené do prepadnutých dlhopisov, keďže jeden takýto papier by tvoril až 10% portfólia. 90% portfólia by tvorilo ETF na HY dlhopisy, akcie a hotovosť.

Druhé portfólio, kde by sme do distresnutého dlhu dali až 30% je už skutočne veľmi rizikové na hranici vabanku. Ak by sme investovali do jedného dlhopisu celé portfílo, tak je to čistá ruleta. Lebo všetky poučky z investovania do dlhopisov o miere zlyhaní a  recovery rate by sa obrátili proti nám. Tieto miery totiž platia pre priemer veľkého počtu dlhopisov a teda rátajú s vysokou diverzifikáciou. Ak však stavíme všetko na jednu kartu, tak sa môže stať, že zrovna táto karta zlyhá. A recovery rate je tiež len priemerné číslo veľkého množstva dlhopisov. V najhoršom prípade môže byť hodnota recovery rate (hodnota po defaulte dlhopisu) aj nula. Napriek tomu, že u high yield je priemerná recovery rate až 40%.

Druhé portfólio s 30% v jednej investícii bude veľmi rizikové. V najhoršom prípade prídeme až o 30% majetku v jednom zlom obchode. Bude to však dobrá ilustrácia toho, ako by sme investovať do dlhopisov nemali.

Cyperský štátny dlhopis

Prvá investícia je do cyperského štátneho dlhopisu Eurobond Cyprus 3,75 03/06/2013 ISIN: XS0432083227. Dlhopis sme kúpili 2.1.2013 za cenu 88,25, teda s 11,7% diskontom. Splatnosť dlhopisu je v júni tohoto roku, preto budeme dlhopis držať do splatnosti. V ideálnom prípade dostaneme nominálnu cenu dlhopisu plus polovicu kupónu. V takom prípade by bol výnos do splatnosti 15% za pol roka. Investovaná suma je 10 000 eur a poplatky obchodníkovi 0,5% z investície. Dôvodom investície je zbytočná panika okolo cyperských dlhopisov na prelome rokov, vyvolaná správami v médiách.

Aktualizácia 11.2.2013 - dodatočne som našiel video z TA3, kde sa širšie hovorí o situácii na Cypre:


stiesnený dlhopis? Pridal: Rokosak dňa 06.02.2013 o 09:51

postihnuty resp. dlhopis s tazkostami Pridal: Vlado dňa 06.02.2013 o 12:51

ok, v buducom texte nieco z toho pouzijem. Pridal: filip glasa dňa 06.02.2013 o 16:28

niekto by vam zrejme mal robit jazykove korektury:

1, Drobný investori
2, pre priemer veľké počtu dlhopisov
3, rátajú z vysokou diverzifikáciou
4, akoby sme investovať do dlhopisov nemali (tu len ako laik si myslim, ze vhodnejsie by bolo "ako by")
5, teda 11,7% diskontom (nechyba tam "s"?)
6, vyvolaná správoami v médiách
Pridal: JULS :) dňa 07.02.2013 o 15:22

Ja myslim, ze uz som jedneho ziskal :-) Pridal: filip glasa dňa 07.02.2013 o 16:18

ja ti tomu volajako nerozumiem :) Ked pises, ze investicia do dlhopisu bude realne uskutocnena a zvysok portfolia bude hypoteticka, tak to znamena, ze mas v tom dlhopise 100 % penazi ? :) je mi jasne, ze to nebudu vsetky tvoje peniaze, ale tak predsa len :) dufam, ze si neporusil vlastne investicne poucky :) Pridal: Peter Cmorej dňa 07.02.2013 o 17:57

to hypoteticke portfolio je hypoteticke preto, lebo by sa mi ho fakt nechcelo cele evidovat a rozpisovat. hlavne ked je to clanok o dlhopisoch. Aj preto tie dve portfolia budu modelove, aby sa ukazalo, ze na prvy pohlad vysoky vynos zase az taky vysoky nie je (ak nehras rusku ruletu s jednym jedinym papierom). Pridal: filip glasa dňa 07.02.2013 o 18:13

pretoze by sa lahko mohlo stat, ze ukazem: aha mam priemerny vynos na 10 roznych dlhovych investiciach 25%. Super nie? Zachvilku som milionar.
Ale v realite je ten vynos ovela nizsi z roznych dovodov. Ukazem nabuduce. Pridal: filip glasa dňa 07.02.2013 o 18:14
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


8 Komentáre

Súvisiace články

High yield bonds - sú všetky „prašivé dlhopisy prašivé“?

sunday
11.08.2013
Dlhopisy | koysjuraj

Kde a ako kúpiť dlhopisy na Slovensku

sunday
19.05.2013
Dlhopisy | martin.gulka

Cyperské dlhopisy - ako vyzerala naša investícia?

thursday
04.04.2013
Dlhopisy | admin

Generali PPF Dividendový fond korporátnych dlhopisov - nie je až taký výnimočný

tuesday
05.03.2013
Fondy a ETF | admin

Korporátne dlhopisy

tuesday
12.02.2013
Dlhopisy | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok