Korporátne dlhopisy Ako-investovat.sk .

Korporátne dlhopisy

tuesday
12.02.2013
Dlhopisy | admin Komentáre: 1


K písaniu o dlhopisoch som sa plánoval vrátiť až pri nejakej konkrétnej investícii, v pokračovaní seriálu o reálnych investíciách. V starých článkoch na ako-investovat.sk sme o dlhopisoch popísali pomerne dosť. Ale ako sa hovorí, trošku teórie nikoho nezabije, tak sa k nej ešte vrátime.

Sekundárny trh s dlhopismi nám dáva niekedy možnosť kúpiť dlhové papiere s výnosom vyšším ako pri primárnej emisii. Nie je to tak stále, ale len v období, keď sú niektoré konkrétne dlhopisy podhodnotené. Veľmi podobné je to aj na akciovom trhu, keď si na sekundárnom trhu môžete kúpiť akcie lacnejšie ako pri úpise (Facebook IPO). Samozrejme nie vždy to tak dopadne, ale stáva sa to.

Okrem dlhopisov, ktoré sú obchodované na medzibankovom trhu, existujú (na Slovensku) aj menej likvidné alebo nelikvidné dlhopisy miestnych, relatívne malých spoločností. Ich hlavnou nevýhodou je to, že ich kúpite od emitenta (resp. cez jeho distribučnú sieť) takmer vždy za nominál. Nemáte možnosť kúpiť si ich v prepadoch na trhu, ako je to pri klasických dlhopisoch obchodovaných na euro dlhopisovom trhu.

Obdobne sú na tom zmenky slovenských private equity skupín. Dostanete úrok, ktorý je síce vyšší ako úrok v banke, ale z pohľadu výnosov niektorých euro bondov sú úroky zmeniek nízke.

Druhá nevýhoda domácich zmeniek a korporátnych dlhopisov je v tom, že emitenti sú zväčša malé projektové firmičky s malou finančnou silou a stabilitou. Ak aj dlh emituje priamo matka, prípadne sa za ne matka zaručí (veľká private equity skupina ako v prípade dlhopisov J&TFG), tak ani ona nemôže konkurovať svojimi finančnými ukazovateľmi firmám, ktorých dlhopisy sa obchodujú s podobným výnosom na eurodlhopisovom trhu.

Dve výhody však tieto domáce dlhové produkty majú. Po prvé, viete ich bez problémov kúpiť v banke patriacej do skupiny emitenta alebo u jeho sprostredkovateľov. Majú teda dobrú dostupnosť. Po druhé, majú relatívne nízku nominálnu hodnotu a dá sa do nich investovať rádovo v tisícoch eur. Teda už s dvadsiatimi tisícmi si viete poskladať aké-také portfólio.

Dlhopisy obchodované na trhu (teda nie na bratislavskej burze :-) sú menej dostupné. Minimálne objemy, za ktoré bežne viete takéto dlhopisy kúpiť, sú v desiatkach tisíc eur za jeden papier. Rozumné portfólio teda poskladáte zo sumy 100 000 eur a vyššie. Avšak za túto menšiu dostupnosť dostanete v porovnaní so slovenskými dlhovými papiermi rádovo vyššiu kvalitu, teda vyššie výnosy pri rovnako silných spoločnostiach alebo silnejšie spoločnosti pri obdobných výnosoch.

Sú obdobia, keď na eurodlhopisovom trhu kúpite dlhopisy extrémne lacno, pri nejakom vysokom prepade. Podobne ako pri akciách. Oproti akciám však majú dlhopisy jednu výhodu. Nemusí vás až tak trápiť volatilita, lebo dlhopis môžete držať do splatnosti, keď dostanete nominál dlhopisu. A samozrejme priebežne aj jeho kupóny. Priamo z toho však vyplýva aj nevýhoda. Na konci splatnosti dlhopisu dostanete hotovosť a ste nútený hľadať novú investíciu. Ak sa spready na dlhopisoch znížili, na obdobne dobrú investíciu už nenatrafíte.

Peter Bálint z Infinity Capital nám dodal údaje k niekoľkým dlhopisom s ratingami B až CCC+ a finančnou pákou medzi 4 a 6. Finančná páka - Net Debt/EBITDA - znamená, koľko prevádzkových ziskov pokryje dlh spoločnosti. Je to obdoba ukazovateľa P/E u akcií.

Vybrané korporátne dlhopisy na eurobond trhu
spoločnosť kupón splatnosť výnos do splatnosti
Inaer Aviation 9,5 08/2017 9,5 %
Abengoa 8,5 03/2016 8,4 %
Kerling 10,625 02/2017 11,5 %
Intergen 8,5 06/2017 10,5 %
Cirsa 8,5 05/18 8,9 %

Aktuálne nie sú high yield dlhopisy až také atraktívne ako minulý rok. Abengoa sa obchoduje takmer za nominál, aj keď minulý bolo možné kúpiť tento dlhopis až s 10 % diskontom:Každopádne výnosy do splatnosti od 8,4 do 11,5 % sú podľa môjho názoru oveľa atraktívnejšie ako 6 - 8% výnosy na slovenských zmenkách a podnikových dlhopisoch. A to ešte neporovnávame finančnú silu a stabilitu emitentov. 

Znova zdôrazním, že pri investovaní do dlhu je veľmi dôležitá diverzifikácia. Občas sa niektorý z emitentov dostane do problémov a dlhopis zlyhá. V typickom prípade to znamená, že vyplatí len časť nominálnej hodnoty dlhopisu. V úplne najhoršom prípade nezostane na veriteľov nič. Z tohto dôvodu je potrebné mať v potfóliu vždy viacero emitentov. A v prípade, že ide o dlh dcérskych spoločností finančných skupín, treba diverzifikovať aj medzi matkami emitentov.

Z hľadiska diverzifikácie by mali byť ideálne dlhopisové fondy. Či už vo forme podielového alebo na burze obchodovaného ETF fondu. Ak by sme mali zostať v rovnakom segmente, tak by sme sa zaujímali o high yield fondy a fondy korporátnych dlhopisov (samotný high yield môže byť aj štátny dlhopis). Ich nevýhodou je to, že na konci splatnosti jedného dlhopisu musia prerolovať na ďalší. Ak cena dlhopisov na trhu klesla, tak sa to odráža aj na NAV fondu. Zjednodušene to znamená, že pri dlhopisových fondoch si volatilitu dlhopisov vyžerieme naplno. Pri ETF môžeme inkasovať yield, ale ak budeme chcieť z investície vystúpiť, tak budeme predávať az aktuálnu hodnotu NAV fondu. Tá môže byť kvôli volatilite nižšia alebo vyššia ako naša nákupná cena.

Zaujímavý článok o dvoch dlhopisových fondoch na burze napísal Jan Kaška na klubinvestoru.com. Porovnáva v ňom jeden nadhodnotený a dlhopisový fond oproti inému dlhopisovému fondu. Z článku je vidieť, že výška samotného yieldu nemôže byť vodítkom pre výber fondu.

Dlhopisové fondy (či už burzové ETF ale bežné podielové) sú dobré skôr na dlhodobejšie držanie v rámci portfólia, kde zastupujú jednu triedu aktív. Tieto triedy aktív medzi sebou pravidelne rebalansujeme, teda prelievame zisky zo ziskovej triedy do tých, ktoré klesli. Tak by sme napríklad v roku 2011 zisky z dlhopisových investícií (dlhopisy boli v roku 2011 najlepšia trieda aktív) reinvestovali do akcií, ktoré by zase zarobili v roku 2012.

Na záver odkazy na staršie články o dlhopisoch. Novšie články v rámci seriálu o dlhopisoch je vidieť pod textom v stĺpci súvisiace články.

High Yield Dlhopisy

Korporátne dlhopisy a ich výnosy

Dlhopisy JOJ Media House

Dlhopisy od žralokov

Dlhopisy J&TFG

Dlhopisy Arca Capital Slovakia

Across Absolut + a Across Fix +


1) V staých článkoch
2) sú pri podľa môjho názoru oveľa atraktívnejšie
3) niektorý emitento
4) dlhopisoý
5) zisky s dlhopisových
6) Na záver odkazy staršie články
Pridal: JULS dňa 12.02.2013 o 19:57
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Hypotekárne záložné listy - prehľad a ich výnosy

thursday
06.02.2014
Dlhopisy | martin.gulka

Slovenské podnikové dlhopisy a HZL

friday
31.01.2014
Dlhopisy | martin.gulka

Dlhopisy a zmenky malých finančných skupiniek - riziko je vyššie ako si myslíte

monday
16.12.2013
Dlhopisy | admin

Dlhopisy A.T.U. sú v tiesni - kto na nich zarobí?

wednesday
14.08.2013
Dlhopisy | koysjuraj

Výnosy zahraničných High Yield dlhopisov sú vyššie ako slovenské

monday
12.08.2013
Dlhopisy | koysjuraj

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok