Dopyt po zlate v roku 2012 Ako-investovat.sk .

Dopyt po zlate v roku 2012

thursday
14.02.2013
Blogy | info


Dnes 14.2. 2013 vyšiel očakávaný report World Gold Council o "Trendoch v dopyte po zlate". Tridsaťdva stranová správa uvádza štatistiky z posledného štvrťroku 2012 a zhrnutie celého roka 2012. Ponúkam dôležité informácie.

V poslednom štvrťroku 2012 sa celkový dopyt po zlate vyšplhal na 1195,9 ton. Nárast dopytu kombinovane v šperkárstve a zo strany inštitucionálnych investorov a centrálnych bánk dokázal prekonať pokles v investičnom dopyte a technologickom sektore. V peňažnom vyjadrení padol rekord, kedy sa predalo zlata v hodnote 236,4 bil USD. Podľa World Gold Council dopyt po zlate v roku 2012 poklesol oproti predchádzajúcemu roku o 4% na 4405,5 ton. V peňažnom vyjadrení však nastal nárast o 6%.

Graf 1: Dopyt po zlate podľa sektorov (v tonách) a cena zlata (USD/oz)

 

Ročný dopyt po zlate bol 15% nad päť ročným priemerom. Záujem bol hlavne o fyzické investičné tehly a silný bol dopyt aj zo strany centrálnych bánk. Aj keď poklesol objem v tonách v šperkárstve a v technologickom sektore, všetky štyri sektori zaznamenali expanziu v peňažnom vyjadrení. Cena zlata v roku 2012 posilnila o 6%, šperkárstvo 3% nárastom stanovilo nový historický rekord 102,4 bil USD. Väčšie výdavky z peňaženiek ukazujú odhodlanie ľudí nakupovať zlato aj pri vyšších cenách. Aj keď investičný dopyt (tehly a mince) poklesol o 12% na 67,4 bil USD, tak v porovnaní s historickým vývojom investori minuli stále viac než je historický priemer. V menovom spresnení ešte v roku 2003 investovali 3,6 bil USD a v roku 2011 76,6 bil USD, čo svedčí o stále silnej popularite zlata.

Záujem o ETF bol v roku 2012 silnejší než v predchádzajúcom roku 2011, kedy investori profity vyberali. Existuje rozdiel medzi inštitucionálnym a retailovým dopytom, čo vypovedá o správaní investorov. Dôležité však zostáva, že v trhu je množstvo dlhodobých investorov a rok 2013 by podľa WGC mal byť návratom k silným nákupom, ktoré by mali opäť prekonať historické priemery, pretože investori vidia zlato ako uchovávateľ bohatstva.

Kompletná správa na stiahnutie v Anglickom jazyku

www.gold.org/investment/research/regular_reports/gold_demand_trends/

 

Môj pohľad - Pre obnovenie nákupných nálad bude dôležité prekonať úroveň 1700 USD/oz. To bude potvrdením návratu býkov späť na trh. Dovtedy však musíme sledovať ako sa bude cena správať. Sledujte štruktúru, dynamiku a zlomové body pre potenciálne vstupy do zlata. Najdôležitejší support je 1531 z mája 2012. Jeho prekonanie by mohlo vyvovať negatívne nálady. Podporou však stále zostáva uvoľnená monetárna politika centrálnych bánk. Pokiaľ budeme vidieť nízke úrokové sadzby, pokračujúce tlačenie peňazí, zlato má potenciál obnoviť uptrend a rásť vyššie do teritória nových maxím.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)