Dominik Balogh hovorí o investoroch v Silicon Valley Ako-investovat.sk .


Dominik Balogh a Pavel Serbajlo vytvorili aplikáciu M.dot., ktorá z mobilu jednoducho vytvorí internetovú stránku spolu s prepojením na všetky dôležité mobilné aplikácie. M.dot nedávno kúpila spoločnosť GoDaddy. S Dominikom sme urobili krátky rozhovor o tom, ako prebiehajú investície v Silicon Valley.

Do Silicon Valley odišlo zo Slovenska viacero tímov, ale väčšina sa vrátila domov len so skúsenosťami, bez investície. Vy ste veľmi rýchlo dostali seed capital a o pár mesiacov vás kúpila GoDaddy. Ako ste to dokázali?

Nemyslím si, že na to existuje nejaká jasná odpoveď. Úspech v softvérovom – a možno všeobecne v každom – biznise je kombinácia správneho tímu, správneho produktu, správneho nápadu a v správnom čase. Šanca, že takýto recept vyjde, je štatisticky relatívne nízka, a preto štatisticky vychádza, že väčšine sa to nepodarí. Zlyhanie je v podnikaní bežná a najviac pravdepodobná udalosť, preto netreba robiť žiadne závery. Naše úspechy predchádzali zlyhania, proste sa netreba vzdať a pokračovať ďalej znova a o to múdrejší.

Máte zaujímavejší produkt ako ostatní slovenskí startupisti alebo ste boli lepšie pripravení na investorov, lepšie poznali procesy, ktoré vás čakajú?

Pomohla nám nejaká teoretická príprava. Mali sme už 2 roky v USA založenú firmu, veľa sme študovali, ako funguje proces investícií, niečo sme o tom (teoreticky) vedeli. Ale v skutočnosti sme teda nevedeli nič, teória je iná než prax, takže to nebolo kľúčové. Za behu sme sa naučili, čo sme potrebovali. Ani produkt nerozhodoval úplne kľúčovo. Ani najlepší produkt so zlou víziou nemusí uspieť. Najviac rozhodli správne vypočuté, pochopené a exekvované rady od správnych ľudí okolo (väčšinou naši investori), ako produkt správne poziciovať na trhu.

Viem, že nemôžeš prezradiť podrobnosti transakcie. V seed stage ste dostali 700 000 dolárov, potom vás GoDaddy kúpila zrejme za milióny. Ako tieto investície vyzerajú? Dostanete na stôl peniaze, alebo je suma rozdelená na viacero častí a vy musíte plniť určité podmienky?

Robia sa obidva spôsoby, niekedy sa investuje v tzv. tranches, kedy dávky prichádzajú firme na účet až po dosiahnutí nejakého rozumného míľnika. V seede sa to občas robí, ale v našom prípade nie. Podpísali sme zmluvu a peniaze pristáli na účet. Prvá investícia bol convertible note, čiže dlh, ktorý sa po dosiahnutí ďalšej finančnej udalosti premení na common stock, druhá investícia už bol predaj akcií za hodnotu.

Nakoľko boli investori v obidvoch kolách draví? Chceli za svoje peniaze výrazný podiel na firme?

Každý dobrý investor chce výrazný podiel vo firme, ale nie taký vysoký, aby firmu zlikvidoval. Investori si to uvedomujú a nemajú absurdne návrhy, ktoré sú pre zakladateľov, firmu aj pre investora v konečnom dôsledku deštruktívne. Ak si investor zoberie príliš veľký podiel firmy, ohrozuje tým aj vlastnú investíciu. Valuácia bola v našom prípade rozumná, ale nie ideálna, vzhľadom na to, že sme nováčikovia.

Minulý rok ste pre Lupu povedali, že budete zostavovať tím a rátate aj s ľuďmi zo Slovenska a z Čiech. Ozvali sa vám a niekoho ste z nášho regiónu aj zobrali?

Áno. Momentálne máme v tíme trochu Čechov.

Na Slovensku aj v Čechách je M.dot už slávny startup :-) Ako vás vnímajú v Silicon Valley, ste aj tam hviezdami?

Nie. Väčšina startupov zlyhá, ale z toho malinkého mála, ktoré uspejú, je náš obchod v Silicon Valley relatívne bežný. Každý zakladateľ aj investor, ktorý úspešne prešiel týmto procesom, vie, že to nie je ľahké, a tak sú rešpektované aj menšie obchody. Aspoň mám teda zatiaľ takýto pocit zo správania a prístupu našich investorov a ostatných úspešných founderov okolo.

Čo by si odporučil startupistom zo Slovenska, ktorí sa chystajú do Silicon Valley? Čo majú urobiť, aby sa im zadarilo a nevracali sa domov s prázdnymi vreckami?

Byť skromný, čo najviac komunikovať, vypočuť si čo najviac názorov, byť otvorený novým vedomostiam, stretnúť čo najviac ľudí. Na začiatok je nutne vybudovať si nejakú novú sieť a dôveru, veľa nového sa naučiť, a to trvá dlho. Nedá sa to robiť čiastočne, proste sa tu musíte vyskytovať dlhodobo. Teda nemôžeme to brať ako občasnú dovolenku, podľa mňa je nutné pevne sa rozhodnúť, že toto je to správne miesto a považovať ho za nový domov.

Pozrite si ako vyzerá M.dot.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Juraj Masár o startupe Prizeo a Silicon Valley

thursday
27.06.2013
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok