FED naznačil možnosť skoršieho ukončenia QE Ako-investovat.sk .


Zápisnica z januárového zasadnutia americkej centrálnej banky zverejnená minulý týždeň ukázala rozdielne názory guvernérov na to, ako dlho je vhodné pokračovať v programe kvantitatívneho uvľňovania (QE). Na naznačenie možnosti skoršieho ukončenia QE v zápisnici reagovali trhy výpredajom USD ako aj komodít.

Aktuálnu vlnu kvantitatívneho uvoľňovania QE III vyhlásil FED ešte na jeseň minulého roka v objeme 40 miliárd USD mesačne a bez časového obmedzenia. Za tieto peniaze nakupuje FED hypotekárne cenné papiere. V decembri FED objem prostriedkov v QE III ešte navýšil o ďalších 45 miliárd mesačne vo forme investícií do amerických štátnych dlhopisov, čím nahradil končiacu operáciu Twist.

Bilancia FEDuV súčasnosti tak FED každý mesiac nakúpi cenné papiere za spolu 85 miliárd dolárov. Okrem toho majú úrokové sadzby zostať na extrémne nízkych úrovniach až kým nezamestnanosť neklesne pod 6,5 % (posledný údaj z januára pritom dosiahol 7,9 %). K zvýšeniu sadzieb by však guvernéri mohli prikročiť v prípade, ak by inflačné projekcie na najbližšie 2 roky vzrástli nad 2,5 % r/r.

Pre ukončenie QE však neboli zverejnené žiadne podrobnejšie kritériá– vyhlásenie hovorí akurát o tom, že QE sa ukončí, keď sa trh práce hmatateľne zlepší. Všeobecne trhy až Januárová zápisnica FED-u však naznačuje, že niektorí členovia FED-u preferujú ukončenie programu už skôr.

Podľa nej členovia výboru diskutovali o možných komplikáciách, ktoré by pokračujúci nákup cenných papierov na bilanciu FED-u spôsobili v čase, keď centrálna banka bude chcieť menovú politiku sprísniť.

Spomínajú sa aj rastúce inflačné riziká a tiež deformovanie správania subjektov na trhu (myslí sa najmä trh hypotekárnych cenných papierov, kde FED v súčasnosti nakupuje vyše štvrtinu celkovej mesačnej produkcie týchto aktív). Viacerí guvernéri tiež poukázali na fakt, že veľké portfólio dlhopisových aktív s vysokou duráciou by mohlo pre FED znamenať výrazné straty v prípade skončenia týchto operácií (najmä v prípade rastu výnosov na trhu).

V dôsledku týchto obáv viacerí členovia vyhlásili, že výbor by mal byť pripravený znížiť tempo nákupov v prípade zmeny výhľadu, ako aj v prípade prehodnotenia efektívnosti a nákladov QE. Podľa viacerých členov by tak výbor mohol znížiť objem nákupov ešte predtým, než by prišlo k výraznejšiemu zlepšeniu na trhu práce. Časť guvernérov sa však naopak vyslovila proti predčasnému ukončeniu QE.

Tieto vyhlásenia trhy vyhodnotili ako náznak, že objem QE III bude znížený zrejme ešte počas roka 2013. Jeho následkom by malo byť menej likvidity na trhoch, čo viedlo k výpredaju komodít – najmä zlata, ktoré kleslo pod úroveň 1600 USD za uncu. Dolár naopak zaznamenal v dôsledku zápisnice posilnenie. Keďže guvernéri sa zatiaľ nedokázali zhodnúť v otázke dátumu skončenia QE, poverili FED prípravou detailnejšej analýzy dopadov a rizík QE do budúceho zasadnutia. Práve marcové zasadnutie by mohlo priniesť ďalšie spresnenie kritérií pre ukončenie QE.

Navyše, budúcnos7 QE by mohol už tento týždeň naznačiť aj predseda FED-u Ben Bernanke vo svojom prejave v senáte. Rozhodovanie však môžu zamotať blížiace sa automatické škrty v rozpočte, ktoré hrozia už od 1. marca.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

ECB ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni úrovni 0,25 %

friday
04.04.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Ekonomický rast rozvíjajúcich trhov spomalí, pozor na ich akcie a meny

tuesday
28.01.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Ukončí FED kvantitatívne uvoľňovanie do konca roka?

monday
13.01.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Jeseň bude na finančných trhoch horúca

monday
02.09.2013
Trhy a makro | martin.balaz

Cyprus je zachránený, vklady sa zdania

monday
18.03.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)