Eset, AVG, Avast - antivíroví milionári Ako-investovat.sk .

Eset, AVG, Avast - antivíroví milionári

wednesday
27.02.2013
Podnikanie | admin Komentáre: 3


Zisky antivírovej trojice firiem Eset, AVG a Avast sa pohybujú v miliónoch eur ročne. Každá z týchto československých firiem išla inou cestou predaja produktu. Ale aj inou cestou v prístupe k investorom a vstupu na burzu.

Jan Gritzbach predal AVG (vtedy Grisoft) Gabrielovi Eichlerovi a jeho Benson Oak Capital. Následne do firmy vstúpili americký private equity fond pôsobiaci v strednej európe Enterprise Investors spolu s Intel Capital. Neskôr sa pridala TA Associates a dnes je už AVG exitnuté na burze NASDAQ.

Zakladatelia Avastu, Pavel Budiš a Eduard Kučera, nepredali firmu celú, ako to urobil Jan Gritzbach. Summit Partners od zakladateľov kúpil menšinový podiel v Avaste. Dnes má Avast akcie tiež na burze NASDAQ. AVAST v IPO zrušil a na burze nie je.

Slovenský Eset išiel úplne inou cestou. Zakladatelia Eset nepredali a ani neprijali investorov do firmy napriek tomu, že sa o ňu investori zaujímajú už celé roky. Nehrnú sa na burzu a podiely vo firme si ponechali pre seba.

Ako sa vstup investorov, predaj firmy a IPO na burze odrazil na výsledkoch firiem? Porovnávame tri veľmi podobné spoločnosti z rovnakého regiónu. Podľa toho, ako médiá tlieskajú vstupu venture kapitalistov do firiem a IPO na burze, by sme si mohli myslieť, že to tieto zainvestované spoločnosti jednoznačne boostne do vyššieho levelu. Pozrime sa na čísla, ako to vyzerá v realite:

Eset, AVG, Avast

Eset, ktorý nemá investorov a nie je na burze, má zisky okolo 50 miliónov eur. AVG je na tom lepšie so ziskom 77 miliónov eur v roku 2011 (predtým sa pohyboval približne ako Eset). Avast má zisk 20 miliónov za rok 2011 a 12 miliónov v roku 2010.

Eset, ktorý je v rukách pôvodných zakladateľov, je so ziskom uprostred. AVG je na tom lepšie ako Eset, ale Avast má menej ako polovičný zisk. Nedá sa teda jednoznačne povedať, že odmietanie investorov a nevstúpenie na burzu má negatívny vplyv na výsledky firmy. Esetu sa bez cudzieho kapitálu a bez akcií na burze darí nad mieru dobre. Či by sa Avastu a AVG darilo rovnako dobre aj bez investorov a IPO, však zistiť nevieme. 

Karel Obluk, svojho času šéf AVG, na prednáške pre e-club povedal, že AVG rástlo organicky a peniaze od investorov nepotrebovalo. Investori si kupovali podiel vo firme, ale neinvestovali do firmy ako takej, keďže tá vytvárala veľmi dobrý cashflow a zisky. Rovnako na tom bol Avast, kde Summit Partners tiež kúpili len podiel vo firme, ale nefinacovali ďalší rast. Avast aj AVG si totiž bez problému ufinancuje rast spoločnosti (napríklad akvizície) vlastnými bohatými zdrojmi.

Vstup investorov do týchto dvoch firiem teda nebol za účel financovania rozvoja firmy. V oboch prípadoch to bol exit a čiastočný exit. Z toho sa dá usúdiť, že Eset nepotreboval predávať podiel vo firme, ak zakladatelia nechceli z firmy odísť. V ich prípade by predajom podielov prišli o ročné zisky v desiatkach miliónov eur.

Pozrime sa ešte na tržby antivírových firiem a na ich ziskové marže. 

Eset, AVG, Avast - tržby

Ziskové marže Esetu, AVGčka aj Avastu sú veľmi podobné. To znamená, že zo svojich tržieb vydolujú približne rovnaké množstvo zisku. A to aj napriek tomu, že majú značne odlišné predajné stratégie.

Eset, AVG, Avast - ziskové maržeEšte raz čísla antivírových spoločností v prehľadnej tabuľke:

Antivírové firmy - zisky, tržby, marže

Na záver tri videá s prednáškami šéfov antivírových firiem. 

Miroslav Trnka, ESET na startupcampe:Karel Obluk, AVG v e-clube:Eduard Kučera, Avast v IT clube:


Autor clanku nejako nepostrehol,ze IPO v pripade Alwil bolo zrusene. Takze smolka smolka k zaverom Pridal: Jano dňa 19.04.2013 o 12:42

Autor spravil aj dalsiu chybu - Grosift sa ta firma povodne urcite nevolala... Pridal: jano dňa 19.04.2013 o 12:54

Avast neurobil IPO - pravda. Ale vstup investorov a pripraqva na IPO nijako nezvyhodnuje vysledky firmy ani firmy samotnu. Ani sa to enda pokladat za nejaky extremny uspech.
Uspech je skor na strane Esetu, lebo s ho maju stale v rukach oni sami. Teda zisky aj firma su velke aj bez investorov a nemusia sa s nimi delit. Pridal: filip glasa dňa 19.04.2013 o 16:26
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)