Generali PPF Dividendový fond korporátnych dlhopisov - nie je až taký výnimočný Ako-investovat.sk .


Generali PPF Dividendový fond korporátních dluhopisů je dlhopisový fond, ktorý výnos vypláca vo forme dividendy. Vyhral nejaké ceny, ale nie som si istý, či by sa mali ceny dávať fondom, ktoré fungujú približne jeden rok :-)

Ak vyhral ceny, tak by mal byť niečím výnimočný. Výnimočný je zrejme len tým, že vyplatil výnos vo forme dividendy. V zahraničných dlhopisových fondoch to nie je nič neobvyklé (na burze napríklad HYG a PHK). Aj napriek stabilnému výnosu z dividendy znášate riziko ako u každého dlhopisového fondu. Riziko vo forme volatility.

Či sa oplatí dostávať z fondu dividendu, alebo nechať výnos vo forme kapitálového zisku je otázka daní a odvodov. Ja osobne v dividende nevidím až takú výhodu, keď chcem investovať dlhodobejšie a  celú dividendu teda treba reinvestovať. Volatility sa nezbavím, lebo fond musí majetok oceňovať podľa ceny dlhopisov na trhu. 

Fond od Generali PPF by sa dal označiť za High Yield dlhopisový fond. Investuje aj do rizikovejších korporátnych papierov a geograficky najmä v Rusku. Do názvu by sa mu hodilo High Yield, čo by trochu viac odrážalo vzťah výnosu a rizika ako "fond korporátních dluhopisů". Tomu by však zrejme málokto rozumel, a možno by očakával od slova High príliš vysoké výnosy :-)

Fond vyplatil za prvý rok dividendu vo výške 6% pri volatilite zodpovedajúcej dlhopisovým fondom. V grafe je vidieť pokles - zniženie NAV fondu po vyplatení dividendy:

Generali PPF Dividendový fond korporátních dluhopisů

Fond investuje hlavne do dlhopisov v Rusku. Ďalej Maďarsko, Kazachstan, Poľsko a Slovinsko. Menovo je však zaistený do Českej koruny.  Eurový Investor by si mal byť vedomý kurzového rizika. Fond investuje na prvý pohľad v rizikovejších Emerging Markets. Podniky na východe však majú často oveľa nižšie zadlženie a sú finančne zdravšie ako západné spoločnosti. Rovnako aj štáty a samosprávy majú nižšie zadlženie ako krajiny na západe. Čo však podstupujeme pri investíciách na východe, a dôvod prečo tam vlastne dostávame prémiu voči západným dlhopisom, je politické riziko.

Rozloženie portfólia fondu korporátnych dlhopisov od Generali PPF:

Portfólio podľa štátov - Generali PPF Dividendový fond korporátnych dlhopisov

Najviac portfólia je vo finančnom sektore:

Sektory fondu Generali PPF fond korporátnych dlhopisov

Najvyšší podiel majú dlhopisy so splatnosťou 1-3 roky:

Dlhopisy podľa splatnosti - Generali PPF fond korporátnych dlhopisov

Najväčší podiel v portfóliu fondu tvoria dlhopisy spoločnosti Home Credit, ktorá patrí do skupiny PPF (teda aj skupiny správcu fondu). Home Credit sa teda čiastočne financuje aj cez tento podielový fond. 

Portfólio fondu Generali PPF Dividendový fond korporátnych dlhopisov

Z portfolia vidíme, že manažer fondu kupuje dlhopisy s kupónmi od 4 do 8,8%. V minulom roku sa veľa dlhopisov dalo nakúpiť pod svoju nominálnu cenu, čo ešte zvýšilo výnos do splatnosti oproti výške kupónu. Teraz sa však dlhopisy obchodujú približne za nominál. To naznačuje, že výnos fondu v roku 2013 bude skôr nižší ako v roku 2012. 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (5)

Súvisiace články

Investovanie do špekulatívnych dlhopisov

wednesday
06.02.2013
Dlhopisy | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)