Indexové fondy - za sedem rokov na nule Ako-investovat.sk .


Sporitelia sporiaci si na svoj dôchodok prostredníctvom druhého piliera majú možnosť si odvádzať svoje odvody aj do indexového fondu. Dôchodkové správcovské spoločnosti rozšírili od 1. apríla 2012  svoje fondy aj o indexový negarantový fond, ktorý kopíruje nimi vybraný akciový index. V súčasnosti má indexový fond všetkých päť dôchodkových správcovských spoločností.

(Opravný článk na tému indexových fondov so zahrnutými dividendami).

Indexové fondy majú najväčší potenciál zhodnotenia úspor v druhom pilieri pri horizonte 20-40 rokov. Ale už v minulých článkoch sme naznačili, že výnosy za posledných 7 rokov by kvôli kríze neboli až také úžasné. V tom článku sa budeme venovať výnosom indexov za 7 rokov (teda od doby kedy sa spustil druhý pilier).

Prehľad indexových dôchodkových fondov:

 

Indexové fondy sú vhodné preto, lebo z dlhodobého hľadiska sú akciové investície výnosnejšie ako konzervatívne investičné nástroje. Ceny akcií sú vysoko volatilné, ale s rastúcim časovým horizontom sa volatilita stáva menším problémom, než prinízke výnosy konzervatívnych dlhopisov.

 

O výkonnosti indexových fondov od času ich zavedenia v druhom pilieri si je možné prečítať náš minulý článok. Ukázalo sa, že tieto fondy boli najvýkonnejšie v minulom roku.

 

Ako by to však vyzeralo, ak by sporitelia mali možnosť odvádzať svoje odvody do indexového fondu hneď od vzniku druhého piliera ? Ako by vyzeralo ročné zhodnotenie odvodov k dnešnému dňu ?

Na tieto otázky sa pokúsim v nasledujúcom príspevku drobnými výpočtami zodpovedať.

 

Otestujeme indexy MSCI World Index, ktorého sa držia až tri indexové fondy (viď. tabuľku vyššie) a index EUROSTOXX 50, ktorého vývoj kopíruje indexový fond ING.

  • MSCI World Index je globálny kapitálovo-vážený index. Je zložený z akcií veľkých a stredných spoločností so sídlom vo vyspelých krajinách sveta.
  • Index EURO STOXX 50 je zas zložený z 50 európskych akcií verejne obchodovaných spoločností s najväčšou tržnou kapitalizáciou v Eurozóne.

Výnosy indexov za 7 rokov pri jednorázovej investícii

Na vývoj hodnoty indexu MSCI World od apríla 2005 do dňa 8.3.2013 sa môžeme pozrieť prostredníctvom grafu.

  

Hodnoty indexu MSCI World sú záverečné ceny k poslednému obchodnému dňu v mesiaci. Ku koncu apríla 2005 bola hodnota indexu 88,88 a k 8.3.2013 index uzavrel na hodnote 112,38. Kumulatívny výnos indexu za toto obdobie predstavuje 26,44%, z čoho som vypočítal ročný výnos vo výške 3,01% p.a. pri jednorázovej investícii.

Vývoj indexu Eurostoxx50:

 

Oba indexy sú na pohľad dosť volatilné. Eurostoxx50 je však za posledných 7 rokov v mínuse. Hodnota indexu totiž výrazne klesla v čase finančnej krízy v roku 2008.

 

Najväčší prepad by teda sporitelia na svojich účtoch zažili v čase vypuknutia finančnej krízy v roku 2008, kedy oba indexy klesli výrazne na dno. Hodnota indexu Eurostoxx50 sa za sledované obdobie dokonca znehodnotila o - 6,87%, čo pri prepočte na ročný výnos predstavuje každoročné zníženie hodnoty indexu o - 0,90% p.a.

Výnosy indexov pri pravidelnom mesačnom sporení

Okrem vývoja hodnoty indexov pri jednorázovej investícii som sa pokúsil namodelovať v exceli aký ročný výnos by vyšiel pri pravidelnom mesačnom investovaní do indexu. Keďže pri pravidelnom investovaní nakupujem index vždy pri inej hodnote, tak priemerný ročný výnos zo sporenia mi môže vyjsť aj vyšší (ale aj nižší) ako je ročné zhodnotenie indexu. Uvedený výpočet je bez poplatkov, ktoré by výnos ešte znížili.

 

Pri pravidelnom mesačnom sporení do nášho fiktívneho indexového fondu kopírujúceho MSCI World Index by nám priemerný ročný výnos zo sporenia predstavoval 2,07% p.a, čo je dokonca menej ako pri jednorázovej investícií do fiktívneho fondu v roku 2005.

 

Pri pravidelnom mesačnom sporení do fiktívneho fondu kopírujúceho index Eurostoxx50 by sme dosiahli ročné zhodnotenie sporenia o niečo vyššie ako pri jednorázovej investícii. Bolo by nulové  (oproti strate pri jednorázovej investícii -1,02% p.a.). Takže, ak by sme dnes svoj podiel v tomto fonde pri aktuálnej hodnote indexu (8.3.2013: 2728,78) predali, dostali by sme skoro rovnako, koľko sme sporením zo svojej mzdy mesačne odviedli. Ak by sme zohľadnili aj poplatky fondu, tak by sme aj pri pravidelnom sporení do tohto fondu určite dosiahli záporné zhodnotenie.

Porovnanie výnosov indexov za 7 rokov. Kumulatívny výnos, ročný výnos pri jednorázovej investícii a ročný výnos pri pravidelnom investovaní:Na záver možno povedať, že ak by sporitelia mali možnosť odvádzať svoje odvody do indexového fondu hneď od začiatku druhého piliera, tak by dnes určite neboli nadšení, keďže ich priemerný ročný výnos by sa razantne znížil v dôsledku prudkých poklesov akciových indexov v roku 2008. Nikto nevie, ako sa budú vyvíjať ceny akcií v budúcnosti, ale ako už bolo spomenuté, z dlhodobého hľadiska má sporenie do indexu vyšší potenciál ako konzervatívne dlhopisové portfóliá v ostatných dôchodkových fondoch. Sporitelia majú možnosť sporiť v dvoch fondoch súčasne, takže si môžu sami namiešať svoje portfólio podľa rizika, aké sú ochotní podstúpiť.

V modelovaní výkonnsoti fondov sme urobili chybu, keď sme zabudli zarátať dividendy.  Opravený článok so zarátanými dividendami je tu.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Súvisiace články

Ktoré fondy v druhom pilieri - akciové alebo indexové?

wednesday
16.07.2014
Druhý pilier a dôchodky | martin.gulka

Indexové fondy by vďaka dividende zarobili

saturday
16.03.2013
Druhý pilier a dôchodky | martin.gulka

Majetok v dôchodkových fondoch - vyše 5 miliárd €

sunday
10.03.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Indexové fondy v druhom pilieri - najlepší zarobil 18%

sunday
20.01.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)