Sú akcie v súčasnosti predražené? Ako-investovat.sk .


Toto je príspevok v rámci Komentárov v službe PTA Trading Floor.

 

Zaujímavé čítanieBloomberg informoval 13.3.2013 (spomenuté aj v nahrávke PTA Trading Floor v ten deň) o aktuálnom vývoji na akciových trhoch. Zaujímavý článok s názvom Dow Caps Longest Rally Since 1996 as Retail Sales Gain (Dow Jones zaznamenal najväčšiu rally od roku 1996 vďaka silným maloobchodným predajom). Obchodník si v ňom môže nájsť ďalšiu odpoveď na otázku či sú akciové trhy príliš vysoko.

While the S&P 500 remains less than one percent below its record, the Russell 2000 Index (RTY) of smaller companies advanced 0.4 percent to an all-time high of 943.90 and the Dow Jones Transportation Average climbed 1.6 percent to a record 6,232.59 today. The Morgan Stanley Cyclical Index also topped its previous high, adding 0.5 percent to 1,171.95.

The S&P 500 is valued at 15.4 times reported earnings, a 22-month high, according to data compiled by Bloomberg. That’s still 7.2 percent below an average of 16.6 over the last decade. The Dow is trading at a price-to-earnings ratio of 14.1, the highest level in almost two years and 11 percent below its 10- year average of 15.8.

Dôležitý výber - Cena S&P 500 sa pohybuje 1 percento od cenových rekordov, Index Russell 2000 (RTY), ktorý je benchmarkom malých spoločností je na novom historickom maxime 943,90 a DJTA dnes zaznamenal nový rekord na 6232,59. Dôležité pre ďalší vývoj a istú dávku rozvážnosti pri rozhodovaní je pozrieť sa na P/E pomer. Z článku vyberáme: Podľa údajov zozbieraných agentúrou Bloomberg, súčasná hodnota S&P 500 je 15,4 násobok oznámených ziskov, čo je 22 mesačné maximum. Tento údaje je 7,2% pod desaťročným priemerom 16,6 (P/E). Dow sa obchoduje za 14,1 P/E pomeru, čo je najviac za posledné 2 roky a 11% pod desaťročným priemerom 15,8 (P/E).

Môj pohľad: Z tohto pohľadu je zrejmé, že široký akciový trh je mierne podhodnotený pri pohľade na P/E pomery. Dôležité vidím aj fakt ako sa znižovala hodnota P/E za posledné desaťročia. Všimnite si graf č. 1. To ukazuje, že by sa mohli ceny akcií prezentovať v investičnom svetle ako "výhodnodnejšie" vzhľadom k profitabilite spoločností. Ďalšie faktory, ktoré prospievajú vyššej produktivite a pozitívnym výhliadkam sú:

  • historicky najväčšia populácia na svete, rast spotrebiteľov a rozširovanie strednej vrsty a tým kúpyschopnosti,
  • za posledné 4 roky zefektívnenie riadenia spoločností,
  • technologický pokrok prispieva vyššej produktivite,
  • potenciál zlacňovania cien energií atď. 

Netreba tiež zabúdať aj na fakt, že centrálne banky umelo natlačili ničím nekryté peniaze a tým sa umelo navyšuje nominálna hodnota rôznych aktív (komodít, ale tiež aj akcií). V dlhodobom horizonte vidno, že pri takom veľkom tlačení peňazí má cena akcií potenciál vyraziť z predchádzajúcich dlhoročných oblastí, v ktorých sa zvykla pohybovať. Aj tu však pri historických maximách platí - korekcia je príležitosť.

Graf č.1: S&P 500 a pomery P/E a P/B, 1991 - 2013

Zdroj: Bloomberg, VecrorGrader, Ninja Trader

www.bloomberg.com/news/2013-03-13/u-s-stock-index-futures-fall-before-retail-sales-data.html

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)