Slovenský priemysel očakáva vyššiu výrobu Ako-investovat.sk .


Mária Valachyová, hlavná analytička SLSP komentuje zverejnenie dát ekonomického sentimentu:

Slovenský štatistický úrad dnes ráno zverejnil dáta ekonomického sentimentu, ktorý ukazuje v marci zlepšenie nálady v ekonomike, najmä v priemysle. Indikátor sentimentu stúpol z februárových 90 bodov na takmer 94 bodov v marci (nami prepočítaný jednomesačný index, ŠUSR zverejňuje 3-mesačné priemery).  
 
Zlepšenie sentimentu potiahol najmä priemysel, ktorý poskočil o 12 bodov nahor. Tento pohyb je už povšimnutiahodný a ide o prvú lastovičku, ktorá by mohla naznačiť obrat v ekonomike po prudkom spomalení v závere minulého a na začiatku tohto roka. Zlepšenie nálady podnikateľov v Nemecku bolo vidno už dávnejšie, v slovenských dátach sa však doteraz neukázalo. Zlepšenie nálady v priemysle priniesli najmä vyššie očakávania budúcej výroby a nie samotná výroba v marci. Na lepšie dáta v priemysle si tak pravdepodobne budeme musieť počkať do druhého štvrťroku 2013. 
 
Dôvera v obchode a službách mala naopak klesajúcu tendenciu, čo môže súvisieť s rastúcou nezamestnanosťou a nižšími tržbami v daných sektoroch. 
 
Dáta sentimentu prinášajú opatrný optimizmus, ktorý sa však bude musieť ešte potvrdiť v reálnych dátach z ekonomiky. Obrázok vývoja v ekonomike sa však nemení - domáci dopyt, teda dopyt slovenských domácností a firiem ostáva utlmený a jediným zdrojom rastu zostáva zahraničný dopyt. Na celý rok držíme v platnosti náš odhad rastu HDP o 0,5 %. Čakáme teda spomalenie oproti roku 2012, kedy ekonomika stúpla o 2 %. 
 
Indikátor ekonomického sentimentu na Slovensku:

Indikátor ekonomického sentimentu

Správa štatistického úradu:

Indikátor dôvery v priemysle sa v marci zvýšil o 12,3 percentuálneho bodu na hodnotu 0, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od júna 2012. Vývoj indikátora ovplyvnil hlavne očakávaný rast priemyselnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch.Indikátor dôvery v stavebníctve sa oproti spresnenej februárovej hodnote zvýšil o 1,5 bodu na mínus 52 vplyvom optimistickejších hodnotení oboch jeho zložiek (súčasného dopytu a očakávanej zamestnanosti).

Zaostávanie indikátora za hodnotou dlhodobého priemeru v marci 2013 predstavovalo 26 bodov. Indikátor dôvery v obchode (4) klesol v marci v porovnaní s februárom o 3,3 percentuálneho bodu a to vplyvom pesimistickejších hodnotení vývoja podnikateľskej situácie za posledné tri mesiace a vyššieho stavu zásob tovarov. Indikátor dôvery v službách v marci klesol o 6,7 percentuálneho bodu na úroveň 8,3. Vývoj indikátora ovplyvnilo negatívne hodnotenie súčasného, ale najmä očakávaného dopytu, pričom podnikateľskú situáciu respondenti hodnotili pozitívne.

Celú správu od štatistikov nájdete na tomto odkaze.
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Slovenská ekonomika rastie rýchlejšie ako odhadovali analytici

thursday
15.05.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Ako sa meria inflácia?

monday
25.03.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)