Alternatívne investície – Kto zarobí na legalizácii marihuany?

10.04.2013  /  Admin

November 2012 – V čase amerických prezidentských volieb sa v mnohých amerických štátoch konali tiež referendá. V Colorade a vo Washingtone občania schválili legalizáciu marihuany.

Oba štáty sa tak stali prvými v USA, kde bude užívanie tejto drogy aj pre “rekreačné účely” legálne. V prípade, že sa nerozhodnú zakročiť federálne orgány, štáty by mali na daniach z marihuany získať za päť rokov až 2 miliardy dolárov.

Obrázok: Ďalších 16 štátov USA už konope využíva pre lekárske účely

Štát však nezostane jediným, komu prípadná legalizácia zaistí astronomické príjmy. Predzvesť trendu legalizácie marihuany teší aj firmy, ktoré podnikajú v tejto branži. Z nášho pohľadu sa črta otázka, sa na tejto americkej politike zarobiť? Je vôbec investície do marihuany možná? Je to legálne?

Odpoveďou je, že investícia je možná aj legálna, nejedná sa ale o priamu investíciu do tejto rastliny, pretože na komoditnej burze nie je obchodovaná. Neinvestujeme teda priamo do produktu, ale do spoločností, ktoré sa produktom ďalej zaoberajú. Môžu to byť spoločnosti farmaceutické, textilné, ale aj iné. Jednou z nich je aj spoločnosť Medboxvýrobca výdajných automatov.

Medbox

Firma založená v roku 2010 v Los Angeles vyrába a prevádzkuje samočinné stroje, tzv. výdajné automaty, ktoré v nemocniciach a lekárňach vydávajú medikamenty alebo alternatívne lieky a v blízkej dobe aj legalizovanú marihuanu.

Domnienka sa z časti potvrdila, keď sa v decembri akcie firmy vyšplhali z hodnoty 4 dolárov na 200 dolárov a zaznamenali tak 3 000% zhodnotenie počas jediného týždňa. Trhová kapitalizácia spoločnosti, ktorej ročné tržby sú približne štyri milióny dolárov, vzrástla na 2,3 miliardy dolárov.

Práve tento skok vyvolal medzi americkými investormi koncom roka obavy, ktoré mali na svedomí netypickú reakciu: spoločnosť Medbox napísala tlačovú správu, v ktorej sa sťažuje, že sa jej akcie obchodujú nebezpečne vysoko. Zakladateľ sa vraj obával možných strát akcionárov a zároveň podotkol, že hodnotu jednej akcie vidí niekde v rozmedzí 5-10 dolárov. Na záver ešte pripomenul, že skutočné spoločnosť žiadny “hype” nepotrebujú. Marihuanové “high” im ale rozhodne pomáha.

V reakcii na zakladateľove slová nastal výpredaj akcií až na súčasných 25 dolárov, akcie i dnes naďalej klesajú.

Graf 1: Vývoj akcií Medboxu

Vapor Corp.

Súčasný trend marihuanového biznisu predstavuje tiež produkt zvaný Vaporizér. Vaporizéry totiž umožňujú bezpečnú inhaláciu tejto byliny. Pri vaporizácii nedochádza k spaľovaniu, ale k odparovaniu. Výhodou je tiež fakt, že keď používateľ dá do vaporizéru tabak (bylinky, pomarančovú kôru alebo čokoľvek iné), nebude dymom obťažovať okolie, dosiahne lepšieho účinku, výraznejšej chuti a zároveň šetrí svoje zdravie.

Jednou zo spoločností, ktorá výrobu týchto produktov zaisťuje, je Vapor Corp. Tá ponúka prenosné vaporizéry podobné elektronickým cigaretám. Medzi najznámejší produkt od Vapor Corp. patrí VaporX, čo je po designovej stránke obdoba elektronickej cigarety. O potenciálu Vapor Corpu nie je pochýb. Jej akcie za posledný rok rástli približne o 190 percent.

Graf 2: Vapor Corp., nárast akcií v čase legalizácie

Za zmienku stojí tiež spoločnosť Cannabis Science, ktoré sa zaoberá výskumom konope vo farmaceutickom priemysle. Podobne spoločnosť HEMP Inc. zaberajúca sa predajom kozmetických prípravkov. Portfólio by mohlo obsahovať aj Medical Marijuana (MJNA.PK), Growlife (PHOT.OB), Terrra Tech (TRTC.OB), alebo GreenGro Technologies (GRNH.PK).

Spoločností pripravených na zelenú horúčku je viac. Nie je však pravdepodobné, že ich akcie zarobia cez noc stovky percent, ako tomu bolo u Medboxu. Skôr naopak, objavujú sa tu riziká štátnej regulácie alebo prohibície konope v štátoch, v ktorých marihuana bola zlegalizovaná.

Zdroje:

Wall Street Journal

www.tradingtips.com

http://www.investicneportfolio.info

http://finance.yahoo.com/blogs/

http://www.easyinvest.cz

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.