Dividendy slovenských akcií Ako-investovat.sk .

Dividendy slovenských akcií

tuesday
02.04.2013
Akcie | martin.gulka Komentáre: 4


Zo všetkých akcioviek, ktorých akcie boli prijaté na niektorý z obchodovaných trhov na BCPB, vyplácajú dividendy len niektoré.  V minulom roku vyplatilo dividendy 8 spoločností – Allianz Slovensko, BHP, Cemmac, Holcim Slovensko, Majetkový Holding, Tatra banka, TMR a VÚB.

Okrem týchto spoločností zvyknú vyplácať dividendy aj spoločnosti ako MPC Cessi, ktorá z burzy odchádza, Slovnaft alebo aj Zentiva, ktoré však z dôvodu stratového hospodárenia dividendy vyplatiť nemohli alebo sa vyplatenie dividendy na valnom zhromaždení neschválilo (Zentiva). Výšku vyplatených dividend v roku 2012 si je možné prezrieť v nasledujúcej tabuľke:

Dividendy slovenských akcií

Z tabuľky možno vyčítať výšku vyplatených dividend a teda aj dividendový výnos, ktorý predstavuje percentuálny podiel dividendy na cene akcie. Minuloročné dividendové výnosy nevyzerajú vôbec zle – dividendové výnosy sú dva, až trikrát vyššie ako výnosy na termínovaných účtoch v bankách. Problém však spočíva v neistote vyplatenia dividendy a v tomto prípade aj v náročnosti obstarania väčšieho počtu akcií. Okrem neistoty vyplatenia dividendy treba prihliadať aj na volatilitu akcií, kedy pokles ceny akcie môže výrazne prevýšiť dividendový výnos. Ako príklad možno uviesť akcie Cemmac, ktoré by sme ešte v júni minulého roka kľudne predali aj za 70€-80€, no dnes by sme akciu predali maximálne za 40€ a dividenda bola 2€ na akciu.

Nevyplatenie dividendy MPC Cessi a Slovnaftu bolo zapríčinené stratovým hospodárením, avšak v roku 2012 už Slovnaft dosiahol zisk a predstavenstvo Slovnaftu navrhuje schváliť valnému zhromaždeniu vyplatenie dividendy vo výške 2€ na akciu. Dividendy by mali byť vyplatené z nerozdeleného zisku minulých z roku 2004.

Tak isto predstavenstvo spoločnosti TMR navrhuje schváliť dividendu vo výške 1,06€.

VÚB-čka už schválila dividendu a od 20. mája 2013 si jej akcionári môžu uplatniť schválenú dividendu vo výške 4,98€, čo pri aktuálnej cene akcie predstavuje dividendový výnos zhruba 7,50%.

V tabuľke si okrem výšky dividendy a dividendového výnosu možno porovnať aj priemerný kurz akcie k 26.3.2013 s kurzom presne z pred roka. Z týchto dividendových akcií väčšina utrpela kapitálové straty. Ale napríklad pri spoločnosti MPC Cessi sa cena jej akcií skoro strojnásobila z dôvodu vyhlásenia povinnej ponuky na prevzatie, kedy bola stanovená výška proti plnenia na 84,25€. Pri slovenských akciách sa oplatí len len prijímať dividendy. Oplatí sa tiež čakať na povinné ponuky, keď chce spoločnosť odísť z burzy, ako pri MPC Cessi a Púchovskom mäsovom priemysle minulý rok.


úžasné spravovanie akciovej spoločnosti a jej hodnoty pre akcionárov, v podobe vysokoplatených a starostlivo vyberaných maďarských manageres... 25 EUR za akciu Slovnaft, ktorá kedysi dosahovala na burze aj 3800 SKK/kus... Pridal: bloke dňa 04.06.2013 o 13:40

Dobry deň , chcem sa spýtať ak som prepásol hlavnú ponuku predaja akcii MPC cessi na burze.Čo mam robiť či mam čakať ďalej alebo predať akcie aj za nižšiu cenu ? Najme ak MPC ma odisť z burzy . Za odpoveď vopred Ďakujem Pridal: Jaroslav dňa 15.11.2013 o 06:12

Ak bude chcieť odísť MPC z burzy, tak dá povinnú ponuku za odkup akcií. Tá cena bude niekde okolo účtovnej hodnoty akcií. Bude teda vyššia ako cena na burze. Tak ako to bolo naposledy. Oplatí sa vám počkať na povinnú ponuku a predať až vtedy.
Predáte ju jednoducho tak, že prídete k obchodníkovi s cennými papiermi (Poštová banka alebo RMS Market, prípadne tam kde máte majetkový účet) a zadáte pokyn.
Ale ako hovorím, oplatí sa vám počkať na povinnú ponuku. Pridal: filip glasa dňa 15.11.2013 o 07:10

Jaroslav - to, čo máte robiť záleží od toho, koĽko akcií máte a za akú cenu ste ich kupovali. Momentálne by ste akciu ihneď vedeli predať za 25 EUR/ks (nič moc). Účtovná hodnota je cca 80 EUR (cca toľko by ste dostali, ak by teraz niekedy bola vyhlásená PP). Ale nikto nevie, kedy bude u týchto akcií opäť nejaká ponuka na prevzatie a či vôbec nejaká bude. Takže treba si určiť, či sa Vám oplatí akciu si ponechať alebo predať. MPC Cessi bolo posledné dva roky stratové a aj tá účtovná hodnota akcie už asi 5 rokov klesá asi o 2€/ročne. Z dôvodu straty spoločnosť už dva roky dividendy nevyplatila, ktorými sa dali pokryť aspoň náklady na úschovu/evidenciu CP u obchodníka. Zistite si, ako sú na tom teraz.
Teoreticky Vy môžete na burzu zadať ponuku na predaj za cenú akú chcete - napr. aj 50 EUR, avšak neviem, či tie akcie od Vás niekto kúpi (aj keď 50 EUR je stále podhodnotená cena). Pridal: martin gulka dňa 15.11.2013 o 11:03
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:4 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Previedli ste na FNM hodnotné akcie? Je šanca, že ich získate späť!

tuesday
17.02.2015
Akcie | martin.gulka

Dividendy slovenských akcií v roku 2014

wednesday
28.05.2014
Investície | martin.gulka

Biotika zvýšila zisk o 60 % - na jej akciách to nie je vidieť

friday
02.05.2014
Akcie | admin

Hodnota slovenských akcií a ich dividendy - tieto akcie do FNM určite nedarujte!

monday
20.01.2014
Akcie | martin.gulka

Dividendy českých akcií 2008-2012

tuesday
16.04.2013
Akcie | dulak.silvester

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)