Zmeny zavedené od nového roka sa dotkli aj príjmov z podnikania Ako-investovat.sk .


Nový rok 2013 priniesol na Slovensku ako už tradične zmenu daňového poriadku spojenú so zvýšením rôznych daní či odvodov určených pre činnosť štátu. Nič však nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá a my sa Vám budeme snažiť pomôcť s orientáciou v tejto neprehľadnej situácii. Zvlášť sa chceme zamerať na ľudí získavajúcich pravidelný príjem v práci, pričom okrem toho získavajú aj peňažné zdroje z prenájmu nehnuteľností, či fyzického držania cenných hnuteľných vecí ako zlato, mince či hodnotné známky. Mnoho ľudí totiž v súčasnosti využíva tento typ zárobku, keď popri práci niekomu prenajímajú nehnuteľnosti či skupujú cenné predmety.

Zmeny a ich dôsledky

Ako sa však pri týchto zdrojoch príjmov vlastne menili daňové odpisy? Kým v roku 2013 sa pri zdaňovaní príjmov z prenájmu a podávaní následného daňového priznania dali tieto príjmy znižovať paušálnymi výdavkami vo výške 5040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne, tak v tomto roku takáto možnosť odpadla a v rámci zákona je nebudete môcť využiť. Po novom už môžu vlastníci týchto nehnuteľností, čiže prenajímatelia, uplatniť len jasne preukázateľné výdavky na ich činnosť, pričom ani toto uplatnenie nebude už tak ľahko realizovateľné. Musí sa totiž vykonať formou určitej evidencie, alebo dokonca vedením jednoduchého či podvojného účtovníctva.

Ako zvládnuť účtovníctvo

Pojem účtovníctvo je strašiakom nielen pre mnohé občianske združenia či organizácie, ale aj pre obyčajných ľudí prenajímajúcich rôzne hodnotné nehnuteľnosti. V rámci účtovníctva totiž musíte evidovať všetky potrebné listiny a zároveň ste nútení podávať účtovnú závierku. Väčšina ľudí si práve preto radšej zvolí formu vedenia evidencie a od účtovníctva sa snaží držať čo najďalej. Chceme však pripomenúť, že od platenia dane z prenájmu sú oslobodení tí, ktorých výška zisku z prenájmu neprekročila v danom roku výšku 500 eur. Ostatní prenajímatelia sú zdanení podľa vyššie spomenutých zákonom stanovených podmienok.

Legislatíva a podnikanie

Rovnako tak by ste si mali dať pozor aj na legislatívne vymedzenie podnikania. Pokiaľ druhej strane poskytujete len nehnuteľnosť a nevyvíjate popri tom nijaké iné aktivity, tak ide o klasickú daň z prenájmu. Pokiaľ však okrem prenájmu poskytujete druhej strane aj iné činnosti, tak už sa jedná o podnikanie a platíte tak aj vyššiu daň z podnikateľskej činnosti.

Popri týchto komplikovanejších a vyšších zdaneniach sa javí ako výhodná investícia do hnuteľných cenných vecí ako mince či cenné kovy. Z týchto vecí totiž platíte určité poplatky pri prevode na inú osobu, celkové daňovo-odvodové zaťaženie je pri ich držbe či prevode veľmi nízke. Práve kvôli týmto výhodám sa javí predovšetkým investovanie do zlata a cenných kovov výhodnou investičnou možnosťou pre odvážnych a nebojácnych investorov!

Veríme, že sme Vám predchádzajúcimi riadkami aspoň sčasti sprehľadnili situáciu, ktorá je po zmenách zavedených začiatkom tohto roka značne neprehľadná a zložitá pre mnoho bežných ľudí i podnikateľov.

Článok spracovalo www.danovecentrum.sk

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Zo ziskov z kapitálových príjmov i dividend odvedieme štátu opäť viac

monday
04.03.2013
Investície | admin

Dane pri investovaní do zlata a starožitností

tuesday
13.11.2012
Investície | cmorejova

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)